אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדיקת "כלכליסט": Nokia C7 - נוקיה ממשיכה לאכזב יח"צ נוקיה

בדיקת "כלכליסט": Nokia C7 - נוקיה ממשיכה לאכזב

הסמארטפון שהגיע לישראל אמור להציג מערכת הפעלה חדשה, מצלמה טובה וממשק משופר. הבעיה היא, כצפוי, בסימביאן

08.01.2011, 13:03 | שי ענבל

זה כבר לא סוד שנוקיה מאבדת בשנים האחרונות נתח שוק, כמעט באותו קצב שבו היא מאבדת עובדים ובכירים. חלק ניכר מהאחריות לכך נעוצה במערכת ההפעלה של הסמארטפונים שלה: סימביאן, שסיפקה את הסחורה בשנת 2001, כבר מזמן לא עומדת בדרישות של 2011. אפילו נוקיה עצמה שוקדת במרץ על Meego, מערכת הפעלה חדשה מבוססת לינוקס, אשר פירותיה עשויים להבשיל בקרוב.

בינתיים, ממשיכה נוקיה להוציא מכשירים המבוססים על גירסת סימביאן 3 החדשה, שעתידה ככל הנראה להיות גם האחרונה. המכשיר הראשון בסדרה שיצא, ה-N8, טרם הגיע לישראל למרות הבטחות חוזרות ונשנות של הנציגה, יורוקום. במקומו, מגיע ה-C7, שההבדל בינו לבין ה-N8 מסתכם בעיקר במצלמה ובעיצוב, והוא נותן לנו הזדמנות לבחון את מערכת ההפעלה החדשה.

הנוקיה C7 נמכר ב-3,528 שקל (98 שקל ל-3 שנים) ברשת אורנג'. לקוחות יכולים לקבל זיכוי מלא אם יעברו את ה-198 שקל בחודש.

 , יח"צ נוקיה יח"צ נוקיה  , יח"צ נוקיה

סימביאן נשארה כשהיתה

 

החומרה של ה-C7 דומה לזו של ה-N8, עם מעבד חלש יחסית, במהירות 680 מגה-הרץ, הגורם לאיטיות מורגשת בהפעלת אפליקציות. ה-C7 מכיל מצלמה בת 8 מגה-פיקסל, רזולוציה נמוכה יותר מה-N8, ו-8 ג'יגה-בייט זכרון פנימי, פחות מה-16 של ה-N8, אך מספיק בהחלט – בעיקר עם חריץ ההרחבה המקבל כרטיסי microSD עד נפח 32 ג'יגה-בייט. המכשיר סובל ממספר בעיות בייצור והרכבה, כמו חריץ USB החבוי מאחורי דלתית קשה לפתיחה, או בעיות חוזרות ונשנות בזיהוי כרטיסי SIM, כפי שעולה מפורומים באינטרנט. אך החומרה, כאמור, אינה הבעיה המרכזית של ה-C7.

הגרסה החדשה של סימביאן היא מתיחת הפנים האחרונה של מערכת ההפעלה המיושנת. הגלגול הקודם הוא גרסת ה-S60v5, שנמצאת על מכשירים כמו ה-N97 וה-5800. ה-C7 וחבריו מגיעים לראשונה בלי סטיילוס - העט הידוע לשמצה שהתלווה לכל סמארטפון עם מסך מגע של נוקיה. הסיבה לכך היא שנוקיה החליטה לעבור סוף סוף למסכי Capacitive Touch Screen, כמו באייפון והאחרים, ונראה שנטשה את מסכי ה-Resistive הבעייתיים. מסך המגע של ה-C7 מגיב מהר יותר ממכשירי ה-S60v5 ואפילו תומך במולטי-טאץ'.

אך למרות השיפור בתצוגה, כבר במבט על מסך הבית ניתן לראות שסימביאן 3 לא מביא איתו בשורה חדשה. הווידג'טים וקיצורי הדרך לא השתנו מימי ה-S60, והשינוי הגדול ביותר הוא ריבוי מסכי הבית: במקום אחד, יש שלושה. התפריטים ומסכי האישור נשארו כשהיו, וכמעט כל פעולה במכשיר – משליחת דואר ומחיקת אפליקציות ועד התקנת יישומים והחלפת שפה – דורשות לעבור דרך מסכת תפריטים מסורבלת. מאז האייפון אפליקציות המתחברות לרשת הפכו לנורמה בסמארטפונים, אבל בסימביאן אנחנו עדיין נדרשים לאשר התחברות לאינטרנט לכל יישום בנפרד. נראה שנוקיה עדיין מתבצרים בתפיסת עולם המבוססת על שירותים ומשימות – ולא על אפליקציות סלולריות.

גם המקלדת הוירטואלית מסורבלת למדי: כדי לקבל מקלדת QWERTY ולא ספרות צריך תמיד לסובב את המכשיר למצב מאוזן, ובשני המקרים תיבת הטקסט והמקשים משתלטים על כל המסך.

  

האפליקציות לא עומדות בציפיות 

 

מעבר למערכת ההפעלה הבסיסית, סמארטפון נמדד גם ביישומים המובנים בו, שבהם התגאתה נוקיה לא פעם בעבר. אבל האמת היא שגם במישור הזה, נוקיה נשארה הרחק מאחורי שאר מערכות ההפעלה בשוק. הדפדפן לא מוצלח במיוחד, ולמען חוויית גלישה משביעת רצון מומלץ להשתמש בדפדפן צד-שלישי, כדוגמת אופרה מיני.

הטלפון מציע אינטגרציה עם רשתות חברתיות, אך זו אינה מרשימה, ומציעה בעיקר קבלת עדכונים, גם באפליקציה וגם בווידג'טים. סינכרון אנשי הקשר של פייסבוק או טוויטר אל אנשי הקשר של הטלפון לא מספק, וחנות המוסיקה ויישום הניווט המצורפים לא ניתנים עדיין לשימוש בישראל.

לגבי יישום המייל: הגדרה של תיבת ג'ימייל בנוקיה היא משימה קשה ולא ידידותית, וסינכרון של אנשי הקשר ולוח השנה עם שירותי גוגל או מיקרוסופט נשאר מעבר ליכולותינו, גם לאחר נסיונות ארוכים. עדכון: לאחר בדיקה התברר כי המכשיר שקיבלנו לקה בבעיה מסוימת, שמנעה הגדרת תיבת מייל כהלכה.

    , יח"צ נוקיה יח"צ נוקיה     , יח"צ נוקיה

חנות האפליקציות של נוקיה, ה-Ovi Store, דווקא השתפרה, לפחות בכל הקשור לגישה מהטלפון עצמו. היא תומכת כעת בגלילה ברשימת האפליקציות ולא דורשת מעבר בין מסכים, היא מעט מהירה יותר והחיפוש בה תקין.

החנות כוללת מאגר הולך וגדל של יישומים לא רעים, בהם אנגרי בירדז, WhatsApp, אפליקציות בנקים ועוד. עם זאת, בחלק מהמקרים לא הצלחנו להוריד אותן וקיבלנו הודעת שגיאה ללא פירוט. הבעיות הללו נבעו, כך הסתבר לנו, מהאפליקציות עצמן, החתומות בחתימה דיגיטלית התלויה בתאריך, והתקשו להתמודד עם מכשיר שבו לא מוגדר התאריך המדויק. שינוי התאריך פתר את הבעיות ברוב המקרים.

על אף שהאובי סטור מציגה התקדמות מסויימת בחודשים האחרונים, היא עדיין מהווה תעודת עניות לנוקיה. איכות היישומים היא ברמה נמוכה וכמות האפליקציות נמוכה משמעותית מזו של המתחרים. לכאורה קיימות בה 33,000 אפליקציות, אבל היות והיא מותאמת לעשרות דגמים וגרסאות של מערכת ההפעלה, בפועל ההיצע עבור כל משתמש קטן בהרבה.

קשה שלא להשוות את האובי לחנות של כל פלטפורמה אחרת, כמו למשל של Windows Phone 7. החנות קיימת 3 חודשים בלבד וכבר עקפה את האובי באיכות האפליקציות שבה, ואולי גם בכמות היישומים עבור כל משתמש (ל-Windows Phone כ-5,500 אפליקציות). וזאת עוד מבלי לדבר על האפסטור או האנדרואיד מרקט.

 

סיכום

מי שציפה מה-C7 או מסימביאן 3 לשינוי דרמטי צפוי להתאכזב. זוהי אותה גברת בשינוי אדרת, האחראית למצבה העגום של נוקיה כיום בשוק הסמארטפונים. הבעיה אינה בטלפונים: התצורה שלהם טובה והם עולים בהרבה מקרים על מכשירי סמסונג או מוטורולה. הבעיה היא במערכת ההפעלה, שפשוט לא נבנתה עבור מסך מגע והשימוש בה מייגע ומתסכל. אם נוקיה רוצה להמשיך להישאר בסביבה ולא רק לייצר טלפונים פשוטים, הפיתרון הוא פשוט: מעבר ל-Meego, ווינדוז פון 7 או אנדרואיד מהר ככל האפשר. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
עד שלא אקבל פיצוי על הN97 לא אגע בנוקיה גם לא עם מקל
סיוט הN97 אוסף בילתי נדלה של תקלות חומרה ותוכנה בשנה וחצי היה בתיקון 6 פעמים עם אותן תקלות בשלושה מכשירים חילופיים שונים.חברה שלא לוקחת אחריות על ביזיון כזה מגיע לה שתיפול. וזאת אחרי שנים של טלפונים מוצלחים ועמידים. אחרי שעוברים לאייפון הN97 נראה כמו בדיחה אני מניח שכל סמארטפון של חברה אחרת עדיף על נוקיה.
הסלולרי שתקע אותי  |  23.01.11
16.
ב N80, ב E51 וב E55 אין שום בעיה להגדיר אימייל
לסינכרון עם גוגל, יאהו וExchange. את הקשר בין המצלמה לאימייל לא הבנתי, אין קשר כזה. אפשר לצלם ולשלוח ב bluetooth, כבל USB, MMS או דרך כרטיס הזיכרון - כמו במצלמות. מה הכוונה ב 'תפריטים מסורבלים' ? התחל -> תוכניות ... לא מסורבל ? ב N80 שלי מגיעים להגדרות אחרי 4 לחיצות, כשהפעלת אפליקציות נעשות אחרי 1 עד 3 לחיצות, קשה לי להאמין ש ב C7 זה יותר מסובך. מחיר הטלפון נע בין 1800 ל 2200 ש"ח. שאורנג' יבדקו את התמחור ואת החוק שמכריח אותם לשלם לנו החזר גם אם המכשיר נקנה בחנות.
משתמש ב N80  |  09.01.11
לכל התגובות