אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מורידים את הזבל: צניחה בכמות הספאם בדואר האלקטרוני צילום: shutterstock

מורידים את הזבל: צניחה בכמות הספאם בדואר האלקטרוני

שלושה מפיצי ספאם מובילים ברוסיה הפסיקו לאחרונה לשלוח דואר זבל, מסיבה שעדיין אינה ברורה. התוצאה: הגולשים ברחבי העולם סובלים פחות

09.01.2011, 17:52 | יוסי גורביץ

30 מיליארד הודעות ביום - זהו ההיקף הממוצע של הספאם שנשלח לתיבות דואר אלקטרוני ברחבי העולם, לפי דיווח שפירסם "הניו יורק טיימס" בסוף השבוע. זה אולי נשמע הרבה, אבל מדובר בצניחה משמעותית ביחס לתקופה שלפני חג המולד, אז עמד מספר ההודעות על 70 מיליארד. עם זאת, חוקרים מזהירים כי דואר הזבל עלול לחזור בעתיד למימדיו הקודמים.

ספק ספאם מוביל, הבוטנט רוסטוק שלדעת מומחים מופעל מרוסיה, הפסיק בפתאומיות לשלוח הודעות ספאם ערב חג המולד – אם כי חוקרי אבטחה מציינים שהוא ממשיך לבצע הונאות שונות ברשת. רוסטוק נחשב לאחראי לכמחצית מתעבורת הספאם בעולם. שני ספקי ספאם קטנים יותר, הבוטנט Lethic והבוטנט Xarvester, חדלו גם הם משליחת ספאם ב-28 וב-31 בדצמבר, בהתאמה.

הסיבות להפסקת השליחה מצד שלושת יצרני הספאם אינה ברורה, וחוקרי האבטחה מעלים שלל השערות. אחת מהן היא שהרשויות ברוסיה החלו להיאבק ברצינות בספאם: בסוף ספטמבר שמו הרשויות קץ לפעילותה של רשת SpamIt, שהעבירה חלק ניכר מהתשלומים למפיצי הספאם. כמו כן נעצרו לאחרונה שני ספאמרים מובילים בעיר הנמל טגאנרוג, וברשותם נמצאו 2 מיליארד כתובות מייל.

חוקרים אחרים מעריכים כי מפיצי דואר הזבל צפויים לחזור לפעולה תוך זמן לא רב, וייתכן שהם פשוט יצאו לחופשה. הפצת הספאם נמצאת בירידה מאז תחילת שנת 2010: אז עמד נפח דואר הזבל היומי על כ-200 מיליארד הודעות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות