אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דני רוזן תבע את ישי: "ברח מאחריות וגרם למוות" צילום: ליאור מזרחי

דני רוזן תבע את ישי: "ברח מאחריות וגרם למוות"

בן זוגה של אהובה תומר ממשיך במאבק האישי שהוא מנהל נגד שר הפנים. הבוקר הגיש תביעה נזיקית נגדו ונגד המדינה, ובה ביקש לפצותו בשלושה מיליון שקלים שיועברו להנצחת זוגתו: "ישי לא מנע משירותי הכבאות להגיע לסף פשיטת רגל"

09.01.2011, 10:43 | ynet
אחרי ש"פוצץ" את טקס הזיכרון להרוגי אסון הכרמל וגירש בבושת בפנים מהאולם את שר הפנים, אלי ישי, מימש הבוקר (א') דני רוזן, בן זוגה של מפקדת משטרת חיפה המנוחה, אהובה תומר, את הבטחתו להמשיך ולהיאבק במי שלפי דו"ח מבקר המדינה, היה האחראי הראשי למחדל הכבאות. הוא העריך את מימדי הנזק שנגרם לו בשלושה מיליון שקלים, שאותם הוא מבקש לתרום להנצחתה של תומר.

רוזן הגיע הבוקר לבית המשפט המחוזי בחיפה, והגיש תביעה נזיקית נגד המדינה ונגד ישי באופן אישי, שבה הוא דורש פיצוי על מותה של חברתו. "עניינה של תביעה זו הוא בגורמי השלטון ונושאי משרה בו, שנטלו לעצמם את הדרור והפקירו את המדינה ואזרחיה חשופים לאסון אש, שמעולם לא ידעו כמותו", נכתב בדברי המבוא לכתב התביעה. "המדובר בהזנחה פושעת שנמשכה שנים, תוך התעלמות ואטימות זועקת לשמיים של מערכת השלטון מהצרכים הבטיחותיים הבסיסיים של אזרחי מדינת ישראל".

 

אותה התנהלות, לפי כתב התביעה, "היא שהביאה לאסון הכרמל, שבו נשרפו שטחי יער נרחבים ועלו באש אנשים חיים וביניהם בת זוגו של התובע, תת-ניצב אהובה תומר ז"ל, מפקדת משטרת חיפה. היא פעלה ללא חת להצלת חיים, ותוך שהיא מחרפת את נפשה, שוועה לעזרה מבין הלהבות אך כתוצאה בלתי נמנעת ממחדלי הנתבעים, לא עלה להצילה והיא שילמה על כך בחייה".

 

מטוס כיבוי בעת השריפה בכרמל. "השפלה והתעלמות של המערכת מחובותיה", צילום: איי פי מטוס כיבוי בעת השריפה בכרמל. "השפלה והתעלמות של המערכת מחובותיה" | צילום: איי פי מטוס כיבוי בעת השריפה בכרמל. "השפלה והתעלמות של המערכת מחובותיה", צילום: איי פי

 

בכתב התביעה פירט רוזן כי הוא "התלבט רבות האם להגיש תביעה זו, הטעונה כל כך בזיכרונות קשים ומרים. לבסוף, חרף הרצון להדחיק ולשכוח את המאורעות והאירועים הטראומתיים, הוחלט להגיש תביעה זו כדי לקרוא היום בקול גדול את אותן קריאות שחובה היה על קברניטי המדינה לשמוע, להפנים ולפעול. לצערנו וכידוע, הם התעלמו מהאותות ואפשרו מצב של 'השיטה פרחה והשוחט שחט'".

רוזן אף ציין כי בעצם הגשת התביעה, תקוותו היא "שקריאה זו תזעזע את המערכת כדי למנוע הישנות מקרים ומניעת צירוף חסרי ישע נוספים למעגל ההזנחה, ההשפלה וההתעלמות של המערכת מחובותיה וממחויבויותיה לאזרחיה".

בן זוגה של מפקדת משטרת חיפה שנספתה לא נקב בכתב התביעה בסכום מדויק של פיצוי שהוא דורש, והותיר זאת להכרעתו המלאה של בית המשפט. "תביעה זו עוסקת בטיפול הכושל, הלקוי, הרשלני וחסר האחריות של הנתבעים, שלמעלה מ-30 שנה התעלמו והתנערו מאחריותם הציבורית לספק את צרכי הביטחון והבטיחות האלמנטריים של אזרחי מדינת ישראל. בפועל, לא רק שלא עשו כן, מעשיהם אף מעידים על בריחתם מנשיאה באחריות".

 

"השר ישי גרם במישרין למותה"

 

בהתייחסות ישירה לחלקו של שר הפנים בהשתלשלות האירועים שהובילה, לטענתו, לאסון - הוסבר בכתב התביעה כי "השר אלי ישי אחראי כלפי התובע באחריות ישירה בגין מעשיו ומחדליו, וכן בגין מחדליהם של שלוחיו. הוא היה זה שהופקד על ביצוע המלצות הוועדות השונות והוא לא מנע את המצב שבו שירותי הכבאות הגיעו לסף פשיטת רגל. כך גרם במישרין למותה של בת זוגו".

בסיום כתב התביעה, צירף רוזן הערכה למימדי הנזק שנגרם לו, והדגיש כי אם יוחלט לפסוק לשלם לו פיצויים, אלה יועברו למען הנצחת מפקדת משטרת חיפה המנוחה. "התובע אומד את הנזקים וההפסדים שנגרמו לו כתוצאה ממעשי הנתבעים או ממחדליהם, לרבות בגין קיצור תוחלת החיים של בת זוגו, הכאבה, סבל, הפסדי שכר עתידיים וכן בגין הפגיעה בזכויותיה החוקתיות, ביותר משלושה מיליון שקלים הוא מצהיר בזאת כי כל הכספים שיתקבלו ייתרמו למשטרת ישראל להקמת קרן ע"ש תת-ניצב אהובה תומר ז"ל לסיוע, עזרה וחלוקת מלגות לילדי שוטרי משטרת ישראל. לעצמו, אין התובע מבקש דבר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
דני רוזן - צריך בדיקה והסתכלות
האדם ירד מהפסים לגמרי , כנראה חי בעולם אחר . שר בממשלה לעולם אבל לעולם יהיה חב אחריות ציבורית למעשיו ואו למחדליו , אין שום אחריות אישית ואו כספית זה בבסיס השיטה הדמוקרטית .שלנו , כל עוד ישי או שר אחר וזה לא משנה באיזה ממשלה מקבל החלטות במסדרת תפקידו יש לו חסינות כללית מהותית , הוא נותן דין וחשבון ציבורי לכנסת ולציבור אשר בחר בו או בסיעתו . אני ממליץ לעיתונות המלבה את רעיונותיו ההזויים להפסיק להשתמש בו , כי הוא מרגיש כנראה שהוא משרת את הציבור ,ולא היא הוא כלי בניגוח , אני מעולם לא הצבעתי ש"ס ולא חושב שמשהו מהשרים עכשיו ואו לפני כן יש לו אחריות אישית( כספית או פלילית ) להחלטות שהתקבלו גם אם שגויות שלא לדבר על החלטות שגויות שגרמו אבדן חיים גדול בהרבה
אזרח  |  09.01.11
1.
דני רוזן כל הכבוד לך, אולי אתה תוכל לעשות מה שממשלה שלמה אינה מסוגלת !!!!
1. להוציא את אלי ישי מהכיסא שלו ולהחזיר לעם ישראל את משרד הפנים. 2. לדרוש פיצוי על הנזק מאלי ישי בתביעה אזרחית, אולי זה יעשה רושם סוף סוף על החלטות של שרים בממשלה ידעו מה קורה להם במקרה של אסון. 3. לשנות את ההחלטות של שרים שייקחו אחריות על מעשיהם. את האהובה תומר זה לא יחזיר לצערי אך שינוי מדיניות כלפי כוחות הביטחון, משטרה, ובעיקר כיבוי אש אולי יחזור.
יצחק , חיפה  |  09.01.11