אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה: מספר החרדים שישרתו בצבא ובשירות הלאומי יוכפל צילום: עמית שאבי

הממשלה אישרה: מספר החרדים שישרתו בצבא ובשירות הלאומי יוכפל

המספר יוכפל במהלך חמש השנים הקרובות, במהלכן הממשלה תקצה 130 מיליון שקל לשנה לגיבוש מסגרות גיוס חדשות וייחודיות למגזר; כמו כן, אושרה ההצעה בשווי 800 מיליון שקל להיערכות העורף למקרי חירום

09.01.2011, 13:56 | תומר אביטל

הממשלה אישרה: מספר החרדים שישרת בצבא ובשירות הלאומי יוכפל בחמש השנים הקרובות. ההחלטה התקבלה הבוקר (א') ברוב של 23 שרים.

על פי הצפי, יעמוד מספר המתגייסים בשנת 2015 על 4,800-2,400 לצבא ו-2,400 לשירות האזרחי. כמו כן, סוכם כי צה"ל יכשיר מסגרות לוחמות נוספות לקליטת החרדים. לצורך כך, תקצה הממשלה 130 מיליון שקל לשנה לצורך גיבוש מסגרות גיוס חדשות וייחודיות למגזר החרדי וכן 70 מיליון שקל לשנה לפיתוח מסגרות חדשות בשירות האזרחי. כמו כן, בניגוד להחלטה המקורית בחוק ההסדרים, נקבע שהגיל ממנו יתאפשר לחרדי להתגייס לשירות אזרחי בגופי החירום, כתחליף לשירות צבאי, יעמוד על 22.

במהלך הדיון בממשלה נאמר כי ללא שינוי, תוך 20 שנה יעלה שיעור החרדים בכוח העבודה הפוטנציאלי במשק מ-6% ל-17%, וכבר כיום כ-60% מהחרדים מוגדרים כעניים. גורמים בישיבה טענו כי "קיימת קורלציה מובהקת בין שירות צבאי ולאומי להשתלבות בשוק העבודה, וכעדות לכך נמסר ש-80% מבוגרי השירות בנח"ל החרדי השתלבו בעבודה במשק".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ציין שמדובר ב"החלטה חשובה מאין כמוה שתגביר את ההתגייסות של צעירים חרדים לצבא ולשרות לאומי אזרחי וכמו כן תעודד את השתלבותם בשוק העבודה ותעזור לחלוקת נטל צודקת יותר בחברה. לא ניתן שלאחוזים גדלים והולכים מהציבור יהיה פטור משירות תחת 'תורתו אומנתו'. מדינת ישראל לא תוכל לעמוד בזה, ועל כן אני מביא את השינוי המוצע כאן היום, שיתחיל תהליך הפוך, בדיוק כפי שעשיתי כשאחוז ההוצאה הציבורית היה גבוה מדיי, ועלול היה למוטט את המשק".

 

נתניהו אמר הבוקר כי "החלטה זו תאפשר הכפלה של מספר המתגייסים שמשרתים בשירות המדינה מהצעירים החרדים. אנחנו מדברים על הכפלה שלהם תוך חמש שנים, ואנחנו מדברים על כך שרוב בני המחזור של הצעירים החרדים תוך חמש שנים ישרתו בשירות המדינה - זו מהפכה, מהפכה משמעותית. יש לה השלכות על חלוקת הנטל הביטחוני והכלכלי במדינה, יש לזה השלכות גדולות מאוד על שילובם של החרדים בחברה וגם בכלכלה. אני חושב שזה דבר בעל משמעות גדולה מאוד ואני רוצה לברך את צה"ל ומשרד הביטחון ואת משרדי הממשלה שעסקו בזה, משרד האוצר, וגם, אני גם מוכרח להגיד, את יוג'ין קנדל ואיל גבאי שעמלו קשה מאוד על השינוי הזה, שאני חושב שהוא ברכה גדולה למדינת ישראל".

עם זאת, מפלגת קדימה ביקרה את ההחלטה, וכך גם עמותת חדו"ש. מנכ"ל עמותת חדו"ש, עו"ד אורי רגב, אמר הבוקר כי "לא רפורמת גיוס אישרה הממשלה אלא רפורמת השתמטות. לראשונה בתולדות המדינה האפליה בין דם לדם הופכת למדיניות ממשלתית רשמית. במקום לאפשר לצבא לגייס את החרדים כמו שהוא כבר הוכיח שהוא יודע, נותנים להם פטור גורף מגיל 22 ומבהירים: מבחינת הקואליציה דמם של תלמידי הישיבה אדום יותר".

ח"כ ניצן הורוביץ טען כי "החלטת הממשלה בעניין "גיוס החרדים" היא יריקה בפרצופו של הציבור ובית המשפט. נתניהו עשה מה ששום ראש ממשלה לפניו לא העז לעשות. לראשונה מאז הקמת צה"ל, החרדים זוכים לפטור גורף מגיוס: מי שילמד בישיבה עד גיל 22 – נשוי או רווק – יזכה בפטור רשמי, מוחלט, וסופי משירות צבאי. נטל שירות החובה המלא של שלוש שנים, נופל בעיקר על כתפי החילונים. האם דמם זול יותר? הפטור לחרדים הוא אפליה מבישה. אם נתניהו היה רוצה לתקן את העוול ולקבל את ההחלטה הנכונה למדינה ולחברה הישראלית, היה לו רוב גורף בכנסת. אך למען הפוליטיקה הקטנונית שלו, הוא מעדיף לרצות את המפלגות החרדיות".

צה"ל: הדרך לשוויון עוד ארוכה

בצבא התייחסו להחלטה ואמרו כי "הדרך לשיוויון בכל הנוגע לנטל השירות בצה"ל עודנה ארוכה". עם זאת, בהמשך בירכו בצה"ל על ההחלטה וציינו כי "החלטת הממשלה מהווה חיזוק למאמץ שמוביל צה"ל בשנים האחרונות אל מול כל מגזרי החברה הישראלית, להרחבת היקף בני הנוער הממלאים את חובתם לשרת. ההחלטה תאפשר הגדלה משמעותית במספר המתגייסים מהמגזר החרדי לשירות צבאי, לשירות לאומי-ביטחוני ולשירות אזרחי וכן מקבלת את עמדת צה"ל בסוגיה התקציבית הכרוכה בגיוס החרדים. ההחלטה להרחיב ולחזק באופן משמעותי את מסלולי השירות הקיימים לחרדים המופעלים כיום בחיל האוויר, בחיל הים, באגף המודיעין, באגף התקשוב, בפיקוד העורף ובאגף כוח האם- חשובה וחיונית".

בתוך כך, הממשלה גם התבקשה לאשר היום הצעה בשווי 800 מיליון שקל להיערכות העורף למקרה חירום ואסונות. כ-350 מיליון יוקצו להקמת מערך כבאות ארצי משודרג ומערך כיבוי אווירי. נתניהו סיפר הבוקר כי "מערך הכבאות החדש יהיה כפוף למשרד לביטחון הפנים, ואני הנחיתי שמערך הכיבוי המוטס יתחיל לפעול תוך חודשים אחדים. בשלב הראשון נחכור מטוסים, בשלב השני נקנה מטוסים. דיברתי עם ראש ממשלת קנדה, סטיבן הארפר, ביום שישי על סידורים אפשריים בין ישראל לקנדה, לקנות את המטוסים הקנדיים, הם המטוסים הטובים ביותר לצורך משימה זו".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות