אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שחקן השנה האמיתי: מבנה עתיק לצד הקאמפ נואו צילום: איי פי

שחקן השנה האמיתי: מבנה עתיק לצד הקאמפ נואו

"החווה" של ברצלונה ייצרה את צ'אבי, אינייסטה ומסי - שאחד מהם יזכה הערב בתואר "כדור הזהב". התואר האמיתי צריך להיות מוגש למועדון ברצלונה ולא לאחד מהשחקנים שלו

10.01.2011, 18:28 | סוכנויות הידיעות

צ'אבי הרננדז, אנדרס אינייסטה או ליאונל מסי - אחד מהם יזכה הערב בתואר "כדור הזהב". אך חלק נרחב מהצלחת השחקנים, שהם כולם חברים באותה קבוצה, ניתן לייחס לאקדמיית הנוער לה מאסיה של ברצלונה.

האקדמיה ממוקמת לצד הקאמפ נואו של המועדון בבית חווה קטלוני טיפוסי שנבנה ב-1702 והומר לפני למעלה מ-30 שנה לבית מגורים לשחקני כדורגל צעירים מכל רחבי העולם. מסי, אינייסטה וצ'אבי עומדים בחזית קבוצת כישרונות יוצאת דופן שהובילה את הקבוצה לזכייה בשמונה גביעים מרכזיים בשתי העונות האחרונות.

ללא קשר לזהות הזוכה בתואר כדורגלן השנה, שתיקבע היום בציריך, התואר יישאר בידי ברצלונה לאחר שמסי זכה בו בשנה שעברה. מילאן הגדולה של אריגו סאקי היא הקבוצה היחידה ששלושת השחקנים שעמדו על במת כדור הזהב שנתיים רצופות ב-1988 ו-1989 היו שלה. 

פפ גווארדיולה, צילום: אי פי איי פפ גווארדיולה | צילום: אי פי איי פפ גווארדיולה, צילום: אי פי איי

"יש לנו דור של שחקני כדורגל שיהיה קשה לשחזר", הודה מאמן ברצלונה, פפ גווארדיולה, לאחר שהוכרזה המועמדות של שלושת השחקנים. "כשצ'אבי, אנדרס וליונל יצאו מהרכב הנוער, הם עוד לא היו ברמה לזכות בתואר. הם הצליחו להשיג זאת דרך תהליך, והודות לסבלנות שהמועדון הפגין כלפיהם. זהו הישג מרשים במימדים יוצאי דופן".

7 מתוך 11 השחקנים בהרכב הפותח במשחק הגמר בצ'מפיונס ליג של ברצלונה נגד מנצ'סטר יונייטד ב-2009, שהסתיים בניצחון 0-2 של ברצלונה, הגיעו מאקדמיית הנוער. 9 מתוך 23 שחקני נבחרת ספרד, שזכתה במונדיאל, הגיעו משורות הקבוצה - כולל כוכבי הפרמיירליג ססק פברגאס ופפה ריינה.

קבוצות מדרום אמריקה, כמו סנטוס מברזיל וריבר פלייט מארגנטינה, מייצרות כישרונות מקומיים מעולים. כך גם הקבוצות האירופיות כמו מילאן, ריאל מדריד וליברפול, אך היכולת של ברצלונה לייצר קבוצה כזו של כישרונות מבלי לסטות מהפילוסופיה שלה, נתפסת בחוגי הכדורגל כתופעה פנומנאלית. "העובדה ששלושה שחקנים שפיתחנו באקדמיה שלנו הם המועמדים הסופים לתואר כדור הזהב היא מקור לגאווה," אמר צ'אבי בשבוע שעבר, "זו המסיבה של בארסה".

מאחורי כל מסי, אינייסטה או צ'אבי עומדת העבודה של עשרות אנשים פחות מוכרים - החל ממאמנים ועד למגלי כישרונות ומורים - שחיוניים למבנה של מוסד המוגדר "כיותר ממועדון".

האם יש סוד? 

"הצעירים זקוקים להזדמנויות - כולם זקוקים לזמן", אמר שחקנה לשעבר של ברצלונה גיימרו אמור, "כשכל התנאים שווים, לשחקן ביתי יש סיכוי גבוה יותר מאשר לשחקן זר. לצ'אבים ולאינייסטים לקח 10 שנים להגיע לאן שהגיעו". ישנם יותר מ-200 שחקנים צעירים בגילאי 7-18 המסודרים ב-13 קבוצות גיל שונות בתוך המועדון, והם כולם מתאמנים באותה שיטה שפותחה לפני יותר מ-30 שנה, ולוטשה על ידי השחקן לשעבר יוהן קרויף במהלך התקופה שבה אימן את הקבוצה בין 1988-1996.

אמור בן ה-43 העביר 9 שנים במערכת של ברצלונה לפני שהועלה ב-1998 להרכב הראשון, הוא נשאר בקבוצה עוד עשור. בשנה שעברה הוא מונה למנהל הספורט והצעירים במועדון.

"תמיד היו בהרכב הראשון שחקנים רבים שהגיעו מה"המחצבה", אך כיום יש עוד רבים שמשחקים היטב שאנחנו עובדים כדי לוודא שזה ימשיך", אומר אמור. "בארסה הוא מועדון שמהמר על השחקנים שגדלו בו. המועדון כבר הוכיח זאת, והוא ימשיך להוכיח את זה".

השגת השחקנים בגיל הצעיר ביותר הוא השלב החשוב ביותר בתהליך, לדברי אמור. חמישה מגלי כישרונות שונים יבחנו שחקן לפני שתתקבל ההחלטה להחתים אותו. בעוד שיכולתו של השחקן חשובה, חיוני ליצור את הקבוצה הטובה ביותר. "אנחנו מחפשים את השחקנים הטובים ביותר, היכן שלא יהיו", מסביר אמור. "כך שאם מסי מגיע מארגנטינה כנער בן 13, זה מפני שאנחנו יודעים שיש לו כישרון, חייבים לתת לו הזדמנות".

אינייסטה, מסי וצ אינייסטה, מסי וצ'אבי | צילום: איי אף פי אינייסטה, מסי וצ

ועדיין, רק 10-15% משחקני האקדמיה של ברצלונה עולים בסופו של דבר לבוגרים. עם קצת מזל, 30-40% ייהנו מקריירה מקצועית בקבוצות אחרות. השאר כנראה לא יצליחו בעולם הכדורגל.

מסיבה זו צוות העובדים באקדמיה מקדיש תשומת לב מיוחדת לפיתוח הכישרונות המובחרים של הקבוצה. בדרך כלל שוכנים 60 שחקנים בין קירות האבן, וכיום יש 48 שחקני כדורגל, 11 שחקני כדורסל ופוטנציאל הוקי אחד. מכיוון ש-35% מהמגויסים מגיעים מחוץ לברצלונה, הם מתגוררים 10 חודשים בשנה באקדמיה. למעלה מ-500 שחקנים יצאו מהאקדמיה מאז 1979, כולל גווארדיולה.

"התהליך בתחום הכדורגל של השחקנים והפיתוח שלהם חייבים לבוא ביחד. כאן, כולנו מדברים באותה שפה", אומר קרלוס פוליוארה, שמנהל את האקדמיה מאז 2001. פוליוארה בן ה-42 מתפקד כדבק בין התלמידים והמאמנים, המורים והמשפחות שלהם. השחקנים משתתפים בשיעורים בבקרים, מתאמנים בצהריים וחוזרים לבית הספר - במידת הצורך - מאוחר יותר. נושאים כמו חינוך מיני, הסכנות שבלקיחת סמים, תהילה, פרסום, ומוסר העבודה הדרוש להצלחה הם חלק מתכנית הלימודים.

"אנחנו משוחחים על ערכים שאינם ניתנים למשא ומתן", אומר פוליוארה. "אנחנו רוצים להפוך אותם לשחקנים טובים יותר, ולאנשים טובים יותר בכך שאנחנו מלמדים אותם את המשמעות של כבוד, עבודת צוות, צניעות, הקרבה, משמעת עצמית ומחויבות. אנחנו רוצים שיהיו מאושרים, בדיוק כמו המשחק של בארסה, אבל אנחנו רוצים גם שידעו מתי צריך להתאמץ, לכבד את המאמן באותה מידה שמכבדים את הטבח, להוות דוגמה".

הכניסה לחווה, צילום: איי פי הכניסה לחווה | צילום: איי פי הכניסה לחווה, צילום: איי פי

השחקנים יכולים לסיים את לימודיהם באקדמיה במהלך העונה, אם הם עוקפים את הציפיות מהם. אך באותה מהירות, הם יכולים להישלח חזרה הביתה אם הם לא עומדים במחויבויות. בסוף העונה, המאמנים מחליטים אילו שחקנים ימשיכו ואילו יסולקו. זהו רגע קשה, אך ברצלונה מחשיבה את האקדמיה כהשקעה, גם אם במקרים רבים השחקן לא הופך לשחקן מצליח.

"אני גאה בשני דברים: אותם שחקנים שעולים להרכב הראשון ומשדרים תחושת קיימות שאפשר להתגאות בה", אמר פוליוארה, "ואלו שלא מצליחים, שהם הרוב, אבל יודעים שהתקופה שבילו באקדמיה העניקה להם את האפשרות להתפרנס".

שערי האקדמיה ייסגרו ב-2012, והיא תעבור למגורים חדשים ומודרניים יותר, שיוכלו להכיל 80 אנשים במתקני האימון של ברצלונה בשולי העיר הים התיכונית. הזמנים אולי משתנים בברצלונה, אבל הרעיונות נשארים ללא שינוי.

"הרעיון ברור: החתמת שחקנים צעירים על בסיס רעיון ספציפי של כדורגל, ולא החתמת שחקנים מבוססים בעלות ניכרת", אמר פוליוארה, "הפיכת נער לשחקן שהופך לסמל של הזהות שלך היא יקרה מפז".

עדכון:

הוא לא זכה בליגת האלופות ב-2010 ואיכזב מאוד במונדיאל, אבל מסי נבחר לכדורגלן השנה ב-2010. כוכב ברצלונה ונבחרת ארגנטינה הוכרז הערב (ב') כזוכה בפרס כדור הזהב בפעם השניה ברציפות בטקס מיוחד שהתקיים בציריך שבשווייץ. מסי זכה ל-22.65 אחוז מכלל הקולות (מאמנים וקפטנים של נבחרות מרחבי העולם השתתפו במשאל, בנוסף לעיתונאים שנבחרו על ידי ה'פראנס פוטבול'), כשהוא מקדים את אינייסטה (17.36 אחוז) וצ'אבי (16.48 אחוז). ז'וזה מוריניו, מאמן ריאל מדריד שהוליך את אינטר לזכייה באליפות איטליה, ליגת האלופות ובגביע האיטלקי ב-2010, נבחר למאמן השנה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות