אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: זכייה על בטוח צילום: עמית שעל

הון אנושי: זכייה על בטוח

תשובה בא לקטוף פרס באוסקר של הביטוח. שטייניץ הבריז מהנאום של עצמו. זה קשור?

13.01.2011, 10:23 | ארי ליבסקר

"זה האוסקר של הביטוח, הפנסיה והפיננסים", התגאו בפניי כמה סוכני ביטוח מדרג הביניים בקבלת הפנים המנומנמת של טקס נבחרי השנה של ועידת עדיף. כדי להשתלב בקהילת הביטוח חשבתי על סוכן הביטוח אילן ב"קרובים קרובים", ובהשראתו לבשתי סריג אפור עם מעוינים שחורים ומכנסיים באותו צבע. ברגע שנכנסתי לאולם הבנתי ששגיתי בגדול: כולם, ללא יוצא מהכלל, לבשו חליפות מחויטות טופ קלאס. רק שלומי גבאי, מנכ"ל איקאה, בא בג'ינס. שאלתי את צביקה שואן משחם סוכנויות, שלרגל פרישתו זכה להוקרה בוועידה, מה קרה לאנשי האפודות והסריגים. "מה אתה חושב?", הוא אמר, "תחום הביטוח התפתח מאוד מאז שהתחלתי. אז החומר האנושי היה ירוד. לא היית צריך תעודת בגרות, מקסימום תעודת זהות. היום גם בוגרי מינהל עסקים בקושי עוברים את המבחנים".

אט אט מילאו את האולם סולתה ושמנה של עולם הפנסיה: שי טלמון מכלל, יונל כהן ממגדל, סמי בבקוב מהראל ובכירים נוספים בחליפות. אבל ככל שחלף הזמן התחלתי לשאול את עצמי מדוע הבעלים של חברות הביטוח לא מגיעים. איפה האחים המבורגר, שאותם אני פוגש כמעט בכל אירוע? איפה שלמה אליהו? ואז הסבירו לי: להבדיל מהאוסקר האמיתי, כאן הכל ידוע מראש, ורק מי שזוכה בפרס הכי מכובד טורח לבוא. הפעם הפניקס נבחרה לחברת הביטוח של השנה ועסקת אייפקס־פסגות לעסקת השנה, לכן כולם ציפו לבואם של יצחק תשובה ושל זהבית כהן, כמו גם של אורח הכבוד שר האוצר יובל שטייניץ. אבל אלה לקחו את הזמן, ועוד לפני בואם נתבקשו שאר האורחים לתפוס את מקומותיהם סביב השולחנות המסומנים ולהתחיל לסעוד. בשלב מסוים אנשים התחילו לחשוב שתשובה ביטל כדי להתכונן לפגישה עם ראש הממשלה על תמלוגי הגז, אבל אז הגיעה הסנונית, בדמות מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד. שאלתי את ברטפלד אם אחרי הפגישה עם בנימין נתניהו אנשי דלק ימשיכו לשיחות עם שרים נוספים, והוא אמר בדיפלומטיות: "אני מעריך שהפגישות עם גורמים פוליטיים נוספים יימשכו". אפרופו התמלוגים, שאלתי את יונל כהן לדעתו המקצועית על מסקנות ששינסקי. "אנחנו בביטוח לא עוסקים בגז", אמר, אבל כשאמרתי שאני מפקפק בתשובתו הוא הוסיף: "אני חושב שאי אפשר לשנות הסכמים בצורה רטרואקטיבית".

התפתחנו מאז. (מימין) צביקה שואן ויונל כהן, צילום: עמית שעל התפתחנו מאז. (מימין) צביקה שואן ויונל כהן | צילום: עמית שעל התפתחנו מאז. (מימין) צביקה שואן ויונל כהן, צילום: עמית שעל

סביב השולחן של בכירי פסגות הממתינים לזהבית כהן פגשתי את רונן טוב, המנכ"ל החדש. רציתי לשאול אם רועי ורמוס עשה לו חפיפה, אבל שאלתי איך הוא מסתדר עם כהן. "כנראה די טוב", אמר, "אחרת לא הייתי איפה שאני היום". אחר כך הוא אמר לקולגה ממגדל: "שמע, יש קצת קשיי קליטה, קצת חיכוכים, ככה זה עם מקומות חדשים". עם בכיר אחר בפסגות דנתי בשאלה מי יהיה היו"ר הבא, והוא אמר: "בינתיים זו זהבית, אבל אתה יודע איך זה פה בארץ, הזמני יכול להיות להרבה מאוד זמן".

תשובה בא רק במנה העיקרית. הוא עשה סיבוב דאווין בין כל השולחנות, ובסופו התיישב בשולחן של הפניקס, לצד ברטפלד והמנכ"ל אייל לפידות. תשובה לחץ את ידי וחיבק אותי בלבביות, כהרגלו, ואני שאלתי אם הוא הכין את עצמו לפגישה עם ביבי. הוא אמר: "אני לא צריך להכין את עצמי, כי אני אומר מה שאני תמיד מאמין בו. זה ברור?".

סיבוב דאווין. (מימין) אסי ברטפלד, זהבית כהן ויצחק תשובה, צילום: עמית שעל סיבוב דאווין. (מימין) אסי ברטפלד, זהבית כהן ויצחק תשובה | צילום: עמית שעל סיבוב דאווין. (מימין) אסי ברטפלד, זהבית כהן ויצחק תשובה, צילום: עמית שעל

מתוך נימוס איחלתי ללפידות מזל טוב על הזכייה של הפניקס, והוא אמר: "איזו זכייה? אני לא יודע על מה אתה מדבר". אמרתי לו שלא ייתמם, כולם יודעים למה תשובה כאן. "לא שמעתי על אף זכייה", התעקש, "אבל אם נזכה אני אשמח". אמרתי אוקיי, נמשיך לשחק את המשחק.

רק אחרי סבב מנות נוסף הופיעה כהן, עשתה את הסיבוב שלה וסיימה בלחיצת יד לתשובה. אמרתי לה שאשמח אם תציע לי להיות היו"ר הבא, לאחר שתסיים כמובן את תפקידה כיו"ר הזמני. היא טפחה לי על הלחי בסחבקיות ואמרה: "כשאני אעזוב, אשקול את הצעתך".

כשכהן התיישבה אפשר היה להתחיל. אלא שאז הודיע המנחה עידן גרינבאום כי שטייניץ לא יגיע הערב, אולי כיוון ששמע שתשובה בא. כולם צחקו, ורק תשובה הביט לימינו ולשמאלו במבוכה. הפרסים חולקו וההוקרה לשואן החלה. לתשובה וכהן זה הספיק; הוא עזב עם חיה, היא יצאה עם אסי ברטפלד. אני נשארתי. בכל זאת, יש לי כבוד לאנשים שעוברים את המבחנים של לשכת סוכני הביטוח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות