אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: אנחנו נכנסים לעידן תחרותי וצריכים לשמור על היתרון שלנו צילום: יותם פרום

נתניהו: אנחנו נכנסים לעידן תחרותי וצריכים לשמור על היתרון שלנו

לדבריו של ראש הממשלה, ישראל נכנסת לעידן המתאפיין בשינויים מהירים: "האנשים הכי מוכשרים יכולים לקום וללכת"

12.01.2011, 18:26 | מיקי פלד
"הצלחנו לייצב את הכלכלה לאחר המשבר טוב יותר מכמעט כל כלכלה מערבית אחרת ואנחנו מובילים את מדינות ה-OECD בקצב הצמיחה, אבל זה לא מבטיח כלום להמשך. אני חושב שאנחנו נכנסים לעידן עוד יותר תחרותי, שקצב השינויים בו, קצב התחרות, המהירות שבה הון זז והיכולת של האנשים הכי מוכשרים לקום וללכת מצריכים אותנו לשמור על היתרון שלנו". כך אמר היום (ד') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכנס כלכלי בירושלים.

נתניהו ציין חמישה תחומים שמהווים לדעתו את המפתח לצמיחה של המשק. "קיומם של חלק מהתחומים נובעים מתקלות, אבל כל תקלה וכל מחסום הוא למעשה הזדמנות. לדוגמה, אם צמחנו ב-5% כל שנה מ-2004, חוץ משנות המשבר, ללא כניסת אוכלוסיות החרדיות והערביות לשוק העבודה - זה מראה על פוטנציאל. זה התחום הראשון".

"מחסום נוסף הוא פיתוח שוק הבנייה בנגב ובגליל. כיום קשה לקבל שם היתר בנייה ומדובר על מנוע צמיחה עצום. מנוע הבנייה הוא עצום ותסתכלו על כל ציר – יש עליו לפחות 7 תעשיות מרכזיות. מה שאנחנו עושים עכשיו זה שילוב של פריסת צירי תחבורה צפונה ודרומה של כבישים ורכבות, ובמקביל מאמץ שעוד לא נגמר לעשות רפורמה בוועדות התכנון והבנייה בכנסת ולהקל על היתרי הבנייה. הדבר השלישי הוא חיבור התשתיות באמצעות קו רכבת שאנחנו מתכנננים בין ים סוף לים התיכון, בין אילת, אשדוד ותל-אביב, שיאפשר שינוע סחורות במקרים בהם יש פקק בתעלת סואץ. שר התחבורה מקדם את התכנון ויש התעניינות גדולה בעולם. אנחנו גם מתכננים את רכבת העמק ולחבר את חיפה לגשרי הירדן - מה שיאפשר חיבור למזרח. המרכיב הרביעי הוא ההייטק והחזרת המוחות מחו"ל והמרכיב האחרון הוא חינוך. השקענו וקבענו תוואי של 7 מיליארד שקל להשכלה הגבוהה ועשינו הסכם עם המורים שיתגמל על מצויינות".

נתניהו ציין עוד כי תגליות הגז והתגמולים ממנו לא יכולים להיות תחליף ליצירה וחדשנות. "נקים קרן תגמולים שתשקיע את הכסף בחינוך וביטחון". נתניהו ציין כי על מנת לשמור על ביטחון ישראל יש צורך בכלכלה צומחת: "יש צורך להניף את חרב דוד, אך זו עולה כסף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות