אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראיון "כלכליסט" - יריב יוריסטה: "אין יותר בשר למשקיעים במדדי התל בונד" צילום: עמית שעל

ראיון "כלכליסט" - יריב יוריסטה: "אין יותר בשר למשקיעים במדדי התל בונד"

"אנחנו משקיעים רק בחברות שאנחנו מכירים היטב ונמצאים במעקב אחריהן. בחיים לא תמצאי אותי משקיע בגז או בביומד" אומר מנהל ההשקעות ברוטשילד בראיון ל"כלכליסט"

13.01.2011, 07:35 | רחלי בינדמן

שם המשפחה של יריב יוריסטה (34), מנהל השקעות בבית ההשקעות רוטשילד, מעיד בעיקר על עברו המקצועי ולא על ההווה שלו. יוריסטה פירושו בלטינית הוא "איש חוק", וכבן למשפחת עורכי דין (שני הוריו וסבו) עבור יוריסטה לימודי המשפטים היו מהלך טבעי. אלא שכדי להגשים את חלומו האמיתי, להיות מנהל השקעות, הוא בחר במסלול שמשלב בתוכו גם מינהל עסקים.

"עבדתי קצת בעריכת דין, אבל מהר מאוד הבנתי שזה לא בשבילי. בשוק הזה יש עודף היצע על ביקוש, שעות מטורפות, משכורות לא מתגמלות ולקוחות מעיקים. אחרי חודשיים החלטתי לעזוב. עשיתי את המבחנים של רשות ני"ע ומשם התחלתי התמחות בקרנות הנאמנות דקלה שהיו אז בבעלות הבנק הבינלאומי. כשנמכרו למגדל שוקי הון, עברתי לרוטשילד".

לפרק את אפריקה

הראיון עם יוריסטה מתקיים בביתו שברמת גן שבו הוא מתגורר עם חברתו טל. ב־6 בערב, באופן יוצא דופן לעומת עמיתיו, הוא כבר בבית, מתהלך בגרביים על רצפת הפרקט החמימה. בת זוגו, מנהלת מוצר בחברת סטארט־אפ, מגיעה רק שעה מאוחר יותר.

אחרי ההרפתקה במשפטים מצאת עבודה שאתה באמת אוהב?

"אני מאוד אוהב את התחום, אבל לא בהכרח את איך שהשוק עובד. אני מגיע ממקום של אנליזה. התחלתי כאנליסט מניות ועברתי לניתוח איגרות חוב. זה מאוד מתסכל שהניירות שאני בוחר לתיקים לא תמיד נסחרים לפי הערך הכלכלי שלהם. יש ניירות שאני מחזיק בהם שנים, ואני יודע שהערך הכלכלי שלהם לא בא לידי ביטוי בתמחור".

"למשל, מניית אשטרום נכסים, החזקתי אותה בתיק שלוש שנים, ופתאום בחצי שנה האחרונה היא מתפוצצת למעלה. זה לקח זמן, למרות שלי היה ברור שנים שהיא נסחרת בזול. יש בשוק הרבה ספקולציות, מניפולציות, משחקים טכניים למיניהם וגורמים אקסוגניים שמפריעים לתמחור האמיתי".

את יום העבודה שלו מתחיל יוריסטה ב־8:30 בבוקר. "אני בין המקדימים", הוא מעיד על עצמו. בשל היותו מנהל השקעות בבית השקעות קטן יחסית, שכולל בעיקר לקוחות אמידים ומתוחכמים, מרחב התמרון שלו רחב יחסית לעמיתיו בבתי ההשקעות הגדולים. יתרה מכך, הוא יכול להיחשף לעבודות מסוגים שונים.

"בחלק מהימים אני עוסק יותר באנליזה, בעיקר בתקופה של דו"חות כספיים. בימים אחרים אני נפגש עם חברות לקראת הנפקות ויוזם פגישות עם חברות שמעניינות אותי".

הראיון עם יוריסטה מתקיים במהלך הרוד שואו לגיוס האג"ח של אפריקה נכסיםמקבוצת אפריקה ישראל. יוריסטה התנגד בכל תוקף להסדר עם אפריקה בעת שזו נקלעה לקשיים ואף כתב על כך בפורומים ציבוריים.

"היה צריך לפרק את החברה הזו. אם היא לא מוכנה לשלם, היא היתה צריכה להתפרק. אפריקה זו דוגמה קיצונית של חברה שיש לה כסף בקופה לשלם לבעלי האג"ח ומחליטה במודע לא לשלם. בחברה כזו לעולם לא תראי אותי משקיע".

יוריסטה טוען בעקשנות כי אינו מערב בין עבודה למשפחה ושבחיים לא יראו אותו נותן עצות השקעה לחברים, אך במקרה של אפריקה אי אפשר היה לשמור על ההפרדה, כפי שמעידה טל, זוגתו לחיים. "בדייט השלישי שלנו הוא סיפר לי על ההסדר של אפריקה. זה היה מרתק", היא מספרת.

לא משקיע בגז או בביומד

מה אמות המידה שלך להשקעה בחברות? ההיבט האישי רלבנטי?

"בוודאי. אנחנו משקיעים רק בחברות שאנחנו מכירים היטב ונמצאים במעקב אחריהן. בחיים לא תמצאי אותי משקיע בגז או בביומד. המוטו זה להשקיע בדברים שמבינים. אני רוצה שהדו"חות יהיו שקופים וברורים. אני לא משקיע בחברה שמחזיקה קרקע ברומניה שלטענתה שווה X או Y ושבסוף מגלים שהשווי הוא רבע מכך. אאורה, למשל, היא דוגמה קלאסית. אני לא נוגע בחברות שמשקיעות במזרח אירופה".

מהן התכונות החיוניות לתפקיד של מנהל השקעות?

"קודם כל, קור רוח. אין מישהו שלא נלחץ, אבל סף הלחץ שלי גבוה".

זה היה ככה גם במשבר האחרון?

"ברור שהמשבר השפיע על מצב הרוח. זה לא נעים להפסיד כסף, במיוחד לא כסף של אחרים. אם אתה יודע שנכנסת לפוזיציה איזוטרית יש מקום לאשמה, אבל אם היית בסדר, לקחת אג"ח טובה במח"מ טוב והשוק מתפרק כולו, התפרקות של פעם במיליון שנה, אז אתה מבין שזה לא אשמתך. למדתי הרבה מגיל נויברגר (מנכ"ל רוטשילד קרנות נאמנות - ר"ב) שמקרין מאוד על החברה כולה. הוא מאוד רגוע ומסתכל קדימה. לפעמים הוא גם צריך להרגיע אותי.

"מעבר לזה יש חשיבות ליסודיות, לירידה לפרטים וליצירתיות. אני מעדיף לחפש, למשל, השקעות בחברות קטנות שאני יודע שמתומחרות בחסר הרבה יותר מאשר לבחור איזו חברה שמפתחת מולקולה שאולי תצליח. האג"ח של חבס, למשל. היה ממש קשה לקרוא את הדו"חות שלהם, כי לפי כללי החשבונאות, הם יכולים להכיר ברווחים רק אחרי שהדירות נמכרו ונמסרו. אם הסתכלת על הדו"חות בעבר, לכאורה החברה היתה במצב שבו היא בחיים לא תחזיר את החוב שלה והאג"ח תומחרו בהתאם. אנחנו הבנו שזה ניתוח שגוי. בשנה האחרונה היא מסרה חלקים ענקיים בפרויקט YOO וקיבלה מיליארד שקל תמורתם בבת אחת".

כמה חשיבות אתה מייחס לדירוג אשראי של חברות?

"אנחנו קונים הרבה אג"ח לא מדורגות ונסמכים על מודל דירוג משלנו. חברות הדירוג מגיבות באיחור רב ונשענות על פרמטרים מקובעים, סטנדרטיים ומאוד לא יצירתיים. האג"ח של דלק אנרגיה, למשל. אחד הפרמטרים לדירוג זה יחס הון למאזן, ומכיוון שדלק אנרגיה רושמת את השווי של השותפויות שבהן היא משקיעה לפי עלות השקעה, לכאורה יש לה הון עצמי נמוך. אבל הרי ברור שהשווי גבוה יותר ולכן שווי השוק גבוה מההון העצמי. והנה, זה לא מדורג. לכן, המוסדיים בקושי נוגעים בזה. אני לעומתם, כן".

יש לדעתך בועה בשוק האג"ח?

"באג"ח עם הדירוגים הגבוהים המחירים מאוד גבוהים, אבל יש חלק גדול של אג"ח בדירוגים נמוכים או ללא דירוג שיש שם עוד בשר. אנחנו מתרחקים ממדדי התל בונד כבר הרבה זמן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
איש מקצוע מבריק, יצירתי, יסודי וממולח
כמי שמלווה את יריב ועוקב אחריו בפן המקצועי מספר שנים וגם בתור לקוח, חשוב להגיד שהכשרון משתלב אצלו עם היכולת, ההשקעה והחריצות. האיש חי ונושם את השוק, בעל יכולות אנליטיות והבנה פנומנלית. כזה שמסתכל על השוק, גם כשהוא למעלה וגם כשהוא למטה, באותה הדרך - ואין הרבה כאלה. צופה לו עתיד גדול.
מפרגן , גוש דן  |  13.01.11
לכל התגובות