אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פורום תאגידי המים יוצא למלחמה נגד הטענה כי הוא הגורם לעליית המחירים צילום: אלעד גרשגורן

פורום תאגידי המים יוצא למלחמה נגד הטענה כי הוא הגורם לעליית המחירים

תאגידי המים יוצאים בקמפיין תקשורתי חדש נגד עליית תעריפי המים; עלות הקמפיין נאמדת בכ-1.25 מיליון שקל, אשר ימומנו מכספי הציבור

13.01.2011, 16:04 | רויטל חובל

הנהלת פורום תאגידי המים החליטה להילחם נגד הטענה כי הקמתם היא שהביאה לעליית מחירי המים באמצעות קמפיין תקשורתי. הבעיה היא שהקמפיין ימומן מכספי התאגיד, שהם כספי הציבור. התאגידים התבקשו להקצות תקציב מיוחד לקמפיין, כאשר תאגיד גדול ישלם 30 אלף שקל ותאגיד קטן ישלם 20 אלף שקל. בממוצע עלות הקמפיין נאמדת ב-1.25 מיליון שקל.

כיום קיימים 50 תאגידי מים וביוב ל-126 רשויות מקומיות מתוך 185 רשויות חייבות, המשרתות 5.4 מיליון תושבים.  הרשויות המקומיות התנגדו במשך שנים להקמת התאגידים בשל אובדן מקור תקציבי חשוב שהיה לעירייה, שבעבר שימש לאו דווקא לטובת משק המים והביוב. רוב התאגידים קמו אחרי שנת 2008, כך למשל עיריית תל אביב ועיריית חיפה הקימו את תאגיד המים שלהן רק ב-2010.

המטרה בהקמת חוק תאגידי מים וביוב בשנת 2001 הייתה להפוך את משק המים למשק סגור שההכנסות ממנו ישמשו לשיפור תשתיות והורדת פחת המים. המצב בסביון, כפר שמריהו וכפר אז"ר, למשל, הוא שלא קיימת ברשויות הללו מערכת ביוב. בתאגידי המים מעריכים כי נדרש סכום של כ-850 מיליון שקל על מנת לשקם את התשתיות בערים השונות ולהקים תשתיות חדשות.

לאחרונה נמתחה ביקורת על תאגידי המים כי הקמתם הביאה לייקור המים, וכן שבשל הקמתם החל הציבור לשלם מע"מ על מים. כמו כן, הועלתה ביקורת על מספר רב של יחצ"נים שמעסיק פורום יושבי ראש התאגידים, בצד פורום מנכ"לי התאגידים.

מי שמתנגד לקמפיין הציבורי של תאגידי המים הוא השלטון המקומי והעומד בראשו, שלמה בוחבוט. זה פנה היום (ה') לממונה על תאגידי המים ברשות המים, ישראל עינב, וכתב: "ברצוני להבהיר ולהתריע בפניך שכל כוונה שכזאת להוצאת כספי ציבור נוספים על מנת לעבות את המנגנון הנפוח ממילא של תאגידי המים, לשכור שירותים של חברות לובינג, יחצ"נים ועושי דבר למיניהם, אינו מתקבל על הדעת ואף חוטא למטרות התאגיד. הציבור כורע תחת חשבונות המים".

מפורום תאגידי המים מסרו כי "תאגידי המים עובדים על פי חוק. החלטה זו נועדה לחשוף בפני הציבור מידע שאינו ידוע לו על הסיבות האמיתיות להעלאת תעריפי המים, סיבות שאינן קשורות בהקמת התאגידים אלא ב'מקורות' ובמשרד האוצר. תאגידי המים והביוב ימשיכו לספק לציבור את השירות הטוב ביותר והיעיל ביותר לצרכן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות