אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השורה התחתונה: הגידור בתעודות הסל של אינדקס מתייקר, אבל משתלם צילום: בועז אופנהיים

השורה התחתונה: הגידור בתעודות הסל של אינדקס מתייקר, אבל משתלם

אינדקס מעלה את דמי הניהול על תעודת סל הודו, בגלל הגידור. בשנה שעברה זה השתלם

16.01.2011, 09:11 | רחלי בינדמן

חברת תעודות הסל אינדקס, שבבעלות דש בית השקעות וחברת ברק קפיטל, דיווחה בראשית השבוע שעבר על העלאת דמי הניהול בתעודת הסל אינדקס הודו שקלי משיעור של 1.9% ל־2.5%, החל מ־21 בחודש. בכך נהפכה תעודה זו ליקרה ביותר בענף כולו ובקרב תעודות הסל שעוקבות אחר המדינה האסייתית (ראו טבלה).

אלא שהעלאת דמי הניהול לא מגיעה מתוך גחמה של מנפיקי התעודה, אלא כתוצאה מעלייה מהותית בעלויות התפעול שלה. באינדקס הבהירו כי העלאת דמי הניהול היא כורח המציאות על רקע העלייה בעלויות הגידור, שמטרתו לנטרל את השפעות המטבע, כשברקע שחיקת הרופי ההודי מול השקל.

תעודת סל שקלית מנטרלת את סיכוני המטבע על ידי הפקדת כספי המשקיעים בפיקדון שקלי נושא ריבית של בנק ישראל ורכישת חוזה עתידי על המדד הרלבנטי. אלא שחוזה מסוג זה מגולגל על בסיס חודשי, כך שמדי סוף חודש נדרש מנפיק התעודה למכור את החוזה הקיים ולקנות חוזה לחודש הבא. מחיר החוזה כולל את מחיר המדד הרלבנטי בתוספת ריבית. מטבע הדברים, כשהריבית עולה, החוזה מתייקר.

בהודו עלתה הריבית בשנה האחרונה מ־3.5% ל־7% בעוד שבישראל היא עומדת על כ־2% בלבד, כך שעבור מנפיקי התעודה גדל הפרש הריביות והעלה את עלויות הגידור.

היקף הנכסים בתעודה זו עומד על כ־95 מיליון שקל, כך שהיקף ההכנסות השנתי ממנה צפוי לעמוד על 2.5 מיליון שקל, אחרי העלאת דמי הניהול ולפני הוצאות הגידור. אינדקס היא גם הגוף היחיד שהנפיק תעודה שקלית על הודו, כך שאין לה תחרות בענף.

חשוב לציין, כי תעודת הסל של אינדקס היתה היקרה מבין התעודות על הודו עוד לפני ההודעה על העלאת דמי הניהול, אך הגידור שהעניקה למשקיעים השתלם להם. על רקע היחלשות הרופי מול השקל ובעיקר על רקע היחלשות הדולר מול השקל (הרופי מומר קודם כל לדולרים ואז לשקלים) גם במצב שבו המדדים בהודו עלו, רווחי המשקיעים נשחקו, למעט אלו שהחזיקו בתעודה השקלית של אינדקס.

בד בבד עם העלאת דמי הניהול, הנפיקו באינדקס תעודה אלטרנטיבית על השוק ההודי, שאינה כוללת הגנה מטבעית ושלא תגבה דמי ניהול בשלושת החודשים הקרובים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות