אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסיבוב של שרף באלקטרה נדל"ן: 28 מיליון שקל צילום: יובל חן

הסיבוב של שרף באלקטרה נדל"ן: 28 מיליון שקל

שלמה שרף מונה למנכ"ל עזריאלי במקומו של מנחם עינן. עזריאלי ישלם לשרף שכר ומענקים בעלות כוללת של 4 מיליון שקל בשנה. שרף יזכה גם לאופציות פאנטום בשווי 9 מיליון שקל

17.01.2011, 09:14 | גולן חזני

הידיעה על מינויו של שלמה שרף למנכ"ל קבוצת עזריאלי התקבלה אתמול בהפתעה גדולה — גם בקרב גורמים המעורים בתחום. זאת, בשל החשאיות הגדולה שאפיינה את המהלך. אף שיותר מ־10 מועמדים רואיינו לתפקיד, איש בקבוצה לא היה מוכן לאשר בחודשים האחרונים שהקבוצה אכן מחפשת מנכ"ל חדש במקומו של מנחם עינן המשמש בתפקידו מאז 1992.

עינן ישמש משנה ליו"ר קבוצת עזריאלי, דוד עזריאלי, ול"כלכליסט" נודע כי לפי סיכום בין השניים, בבוא היום יחליף עינן את עזריאלי וימונה ליו"ר. עינן היה האיש שהוביל לצד עזריאלי את צמיחת הקבוצה מ־2 קניונים ב־1992 ל־11 קניונים היום, כשעוד ארבעה קניונים מצויים בהקמה. קבוצת עזריאלי נסחרת כיום בשווי של 12.5 מיליארד שקל והיא כלולה במדד ת"א־25.

שלמה שרף הוא מנכ"ל סולידי ואיש מקצוע מוערך. בקבוצת אלקטרה הוא עובד לא פחות מ־36 שנים, פרק זמן חריג מאוד בשוק התעסוקה של היום. 15 שנים הוא שימש מנכ"ל קבוצת אלקטרה ובחמש השנים האחרונות שימש מנכ"ל אלקטרה נדל"ן שמחזיקה כיום ב־96 נכסים.

שרף ניהל את אלקטרה נדל"ן ביד רמה תוך התערבות מינימלית של הבעלים גרשון זלקינד ובניו דני ומייקי שהחלו לנהל את החברה בשנים האחרונות. לא רק ששרף נהנה מאוטונומיה מקצועית מוחלטת אלא גם מתנאי שכר נדיבים. בארבע השנים הראשונות שלו כמנכ"ל החברה (2006–2009), הוא זכה לשכר כולל של 21 מיליון שקל. נתוני השכר שלו ל־2010 טרם פורסמו ואולם אם מעריכים כי עלות שכרו עמדה על 4 מיליון שקל מגיעים לעלות שכר כוללת של 25 מיליון שקל.

מלבד זאת הוא קיבל מענק של מיליון שקל - לא סכום גבוה עבור מי שפורש לאחר 36 שנות עבודה בחברה - ואתמול הוא מימש 4.8% ממניות אלקטרה נדל"ן בהיקף של 36 מיליון שקל. בסך הכל מדובר בתגמול של כ־62 מיליון שקל שממנו יש להפחית כ־8 מיליון שקל - עלות רכישת המניות של אלקטרה נדל"ן ב־2008. בסיכומו של דבר עוזב שרף את אלקטרה לאחר שהרוויח סכום של כ־54 מיליון שקל ב־5 שנים.

בקבוצת עזריאלי יזכה שרף לעלות שכר של 3 מיליון שקל בשנה, לצד מענק קבוע של מיליון שקל בשנה ולאופציות פאנטום בשווי של 9 מיליון שקל. חוזה ההעסקה שלו הוא ל־3 שנים.

 , צילום: יובל חן צילום: יובל חן  , צילום: יובל חן

 

כבר לא שחקן יחיד

 

שרף יזדקק להרבה אורך נשימה כדי להסתדר בקבוצה שיחסי הכוחות בה מורכבים. נכון שבראש הפרמידה עומד עזריאלי עצמו, אבל מלבדו יהיו בתמונה עינן, וכן דנה, בתו של דוד, המשמשת סגן יו"ר. האוטונומיה שממנה נהנה שרף באלקטרה תיהפך לזיכרון רחוק, והוא כבר לא ישמש שחקן יחיד בהצגה.

נושא נוסף שעדיין לוט בערפל הוא כיצד יקבלו המנהלים הבכירים בקבוצת עזריאלי את המינוי החיצוני. הן פאר נדיר, מנכ"ל קניוני עזריאלי, והן ארנון תורן, מנכ"ל מרכז עזריאלי, הם ותיקים בקבוצה וסביר מאוד שראו את עצמם מועמדים לתפקיד המנכ"ל.

לגבי נדיר, לפני יותר משנה פורסם כי נפגש עם עמיר בירם שהציע לו לעבור ולנהל את חברת קניוני ישראל. ואולם נדיר סירב להצעה של בירם. כעת יהיה מעניין לראות מה יעשו נדיר ותורן. ההערכות הן כי הם יישארו בתפקידיהם. כוח עולה נוסף בקבוצת עזריאלי הוא סמנכ"ל הכספים יובל ברונשטיין שמקורב ומוערך על ידי דוד עזריאלי.

מחליפו של שרף באלקטרה נדל"ן יהיה שי ויינברג, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברה, אשר הוביל בשנים האחרונות את מהלך הגיוסים לצדו של שרף.

ויינברג (47) הוא ממייסדי אלקטרה נדל"ן ובימים אלה הוא שוהה בטיול בדרום אמריקה עם מייקי ודני זלקינד וחברים נוספים. יהיה מעניין לראות האם ויינברג ישכיל להמשיך את דרכו של שרף שביסס את מעמדה של אלקטרה נדל"ן במדד ת"א־100.

 

"אתגר עצום"

 

תפקיד מנכ"ל קבוצת עזריאלי נחשב לאחד התפקידים הבכירים במשק, ואולי הנחשק ביותר בתחום הנדל"ן שכן מדובר בחברת הנדל"ן הגדולה בישראל. "לאחר 36 שנה בקבוצת אלקטרה, מהן 20 שנה כמנכ"ל - 15 שנה כמנכ"ל אלקטרה ו־5 שנים כמנכ"ל אלקטרה נדל"ן - בשלה מבחינתי העת לשינוי ולאתגרים חדשים.

"משקיבלתי את ההצעה לניהול קבוצת עזריאלי, ראיתי בכך אתגר עצום. תפקיד מנכ"ל קבוצת עזריאלי הנו למעשה אחד התפקידים הבודדים במשק שבעבורם הייתי מוכן לעזוב את הקבוצה שבה צמחתי ושאותה ניהלתי קרוב לארבעה עשורים", אמר אתמול שרף.

ואילו קבוצת עזריאלי פרסמה אתמול אחר הצהריים הודעה על המינויים של עינן ושרף. לפי אותה הודעה, עינן יהיה אחראי על "התחומים האסטרטגיים הקשורים בהמשך התפתחותה העסקית של קבוצת עזריאלי ומימוש חזונה ארוך הטווח".

דוד עזריאלי אמר בהודעה כי "השדרוג במבנה ההנהלה מבטא את החשיבות העצומה שאנו מייחסים לביסוסה של מנהיגות ניהולית יוצאת דופן בקבוצה. "למנחם זכויות רבות בביסוס מיצובה ומיתוגה של קבוצת עזריאלי כמובילה ומשפיעה בישראל ובניווטה בתקופות הסוערות ביותר שאותן ידעו הכלכלה הגלובלית והמשק הישראלי.

בתפקידו החדש יהיה עינן מופקד על מימוש חזונה של הקבוצה ועל המשך הצמיחה העסקית המרשימה והנמשכת שלה. אני מאמין שעם סגניתי, דנה עזריאלי, נמשיך להוביל את הקבוצה להישגים נוספים".

על מינויו של שרף אמר אתמול עזריאלי: "לאורך שנות פעילותו באלקטרה הפגין שרף יכולות ניהול יוצאות דופן שכללו זיהוי הזדמנויות עסקיות חדשות ומימושן תוך התמודדות מרשימה גם עם תקופות מאתגרות. כל זאת הוא עשה באופן סולידי ויציב ובתוך הפגנת מקצוענות ואחריות". גם דנה עזריאלי התייחסה לחילופי המנכ"לים ואמרה כי "לרשותו של שלמה שרף יעמדו כל האמצעים הנדרשים להצלחתו ולהתאקלמותו המהירה. במקביל, נמשיך להיעזר בניסיונו הרב של מנחם עינן גם במהלך השנים הבאות".  בהודעה של עזריאלי לא ניתנה התייחסות מצדו של מנחם עינן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות