אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הפנים חתך את תוכנית הבנייה במתחם ירקונים ב-54% צילום: אריאל בשור

משרד הפנים חתך את תוכנית הבנייה במתחם ירקונים ב-54%

ל"כלכליסט" נודע כי ועדות משרד הפנים כיווצו בחצי את שטח הבנייה במתחם ירקונים לטובת הקמת פארק גדול. ההחלטה חושפת את העירייה לתביעות ענק מצד בעלי הקרקעות, שהיו צפויים להרוויח משינוי ייעודן מקרקע חקלאית לקרקע המיועדת לבנייה

18.01.2011, 08:52 | דותן לוי

החלטה חדשה של משרד הפנים, שלפיה יצומצמו משמעותית שטחי המסחר במתחם ירקונים, חושפת את עיריית פתח תקווה לתביעות ענק בהיקף של מיליארדי שקלים.

מתוך תוכניתה של העירייה להכשיר 1,300 דונם לבניית שטחי מסחר במתחם שבצפון־מזרח העיר, אישרו ועדות המשרד 600 דונם בלבד. המשמעות היא צמצום של 54% בתוכנית הבנייה המקורית של העירייה, שקיבלה את החלטת משרד הפנים לפני ימים ספורים. למעשה, לאחר הדיונים בוועדות משרד הפנים, אושרה בנייה מסחרית רק על 6% מתוך שטח של 10 אלף דונם בתחום פתח תקווה שלגביו היתה תוכנית קיימת. בעלי קרקעות רבים במקום טוענים כי בעקבות צמצום תוכנית הבנייה ירד ערכם של נכסיהם.

לפי החלטת משרד הפנים, במקום שטחי הבנייה הנרחבים יוקם במתחם פארק טבע ענק בשטח שבין נחל שילה מדרום לנחל הירקון מצפון. עם זאת, לפי הערכות בענף הנדל"ן, העסקים הקיימים במתחם ירקונים הסמוכים לתחנת הרכבת ובהם מתחם הפאואר סנטר, ייכללו בשטחים המותרים לבנייה וימשיכו לפעול. העסקים הפועלים מעברו המזרחי של כביש 40 ובהם גני אירועים וחנויות שונות, צפויים להיסגר. עיקר שטחי הבנייה שהופחתו היו צפויים להיבנות מצפון למסילת הברזל.

עו"ד צבי שוב עו"ד צבי שוב עו"ד צבי שוב

לדברי עו"ד צבי שוב, המייצג בעלי קרקעות רבים במתחם ירקונים, בשבועות הקרובים עיריית פתח תקווה תצטרך להחליט אם תמשיך להילחם במדינה בבתי המשפט, או שתתחיל בתכנון המתחם בגרסה מצומצמת, תוך הערכה שיוגשו תביעות נוספות מצד בעלי הקרקעות. לדבריו, החלטת משרד הפנים מאשררת כי קיימת פגיעה מתמשכת בבעלי הקרקעות.

המתחם המסחרי ייהפך לפארק ענק

מתחם ירקונים, ששימש עד 1998 כקרקע חקלאית, התעורר לחיים בשנות התשעים במהלך "מלחמת השבת" של העדה החרדית בפתח תקווה, בעקבות הסרת האיסור על הפעלת מקומות בילוי ומסחר בעיר. באישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז, קידמה העירייה תוכנית להוצאת מוקדי העסקים והמסחר אל שולי העיר למתחם ירקונים. עסקים רבים החלו לפעול בסמוך לכביש 40, בין פתח תקווה להוד השרון, ובהם הרשתות אייס, הום סנטר וחצי חינם לצד סוחרי רכב ואולמות אירועים. העירייה העניקה לעסקים אישור "שימוש חורג", בכוונה שתוך זמן קצר יקבלו אישור קבע.

הצרות החלו שנה לאחר מכן, לאחר שהוועדה המחוזית שינתה במפתיע את החלטתה, וביקשה להקים פארק גדול באזור שבין ראש העין לתל אביב. ההחלטה החדשה בלמה את תוכנית עיריית פתח תקווה להעתיק עסקים למתחם ירקונים. כתוצאה מכך החלה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של העיר לעצור את התוכניות הקיימות, ובמקביל לתכנן תוכנית בניין עיר גדולה ומורכבת.

בעקבות השינויים, בתי עסק שכבר פעלו במתחם נתקלו בקשיים כשביקשו להאריך את רישיון "השימוש החורג" שניתן להם, וחלקם אף בחרו לעזוב את המקום. עם זאת, במתחם נותרו כמה עסקים שנלחמים על "זכותם" להמשיך לפעול במקום, בהתאם להבטחה שקיבלו לפני יותר מעשור.

ב־2003 אישרה הוועדה המחוזית תוכנית מתאר שסימנה את החלקות במתחם ירקונים כמיועדות לגן לאומי. התוכנית הובילה לתביעה מצד בעלי הקרקעות החקלאיות במתחם כנגד עיריית פתח תקווה בסכום מצטבר של 1.5 מיליארד שקל. טענת בעלי הקרקעות היא כי לפני התוכנית, הקרקעות היו בעלות פוטנציאל השבחה עם שינוי ייעודן לבנייה, ואילו עתה הן מיועדות לשימוש הציבור. פניית העירייה לבג"ץ בבקשה שיורה למדינה להשתתף בפיצוי נדחתה.

שטח מסחרי במתחם ירקונים, פתח תקווה. בסכנת פינוי?, צילום: אריאל בשור שטח מסחרי במתחם ירקונים, פתח תקווה. בסכנת פינוי? | צילום: אריאל בשור שטח מסחרי במתחם ירקונים, פתח תקווה. בסכנת פינוי?, צילום: אריאל בשור

 

ההיטלים היו צפויים לממן את הפארק

בוועדה המקומית לתכנון ובנייה החליטו להמתין לתוכנית אחרת שעליה שקדה המדינה, מתוך הערכה שתשפר את מצב החלקות שנפגעו. ואכן, ב־2008 אושרה תמ"מ 3/10, שהקצתה מקום לשטחי מסחר והטילה על העירייה להכין "מסמך תכנוני" בהתאם. התוכנית שהכינה העירייה לבנייה עסקה ב־1,300 דונם. הערכת העירייה היתה שבאמצעות היטלי הבנייה וההשבחה ניתן יהיה לממן את הקמת הפארק ותפעולו, והיא התייחסה לסימונים של הוועדה המחוזית לשטחי בנייה משוערים. החלטתן האחרונה של ועדות משרד הפנים לקצץ בשטח שיוקצה לבנייה שמה קץ לתוכנית זו, תוך שהן קובעות כי סוגיית מימון הפארק אינה מהווה שיקול.

מעיריית פתח תקווה נמסר: "תשובת הוועדה המחוזית הגיעה אלינו לפני כמה ימים. אנחנו צריכים ללמוד אותה ולשקול הגשת תוכנית חדשה ומצומצמת יותר. מוקדם לדבר על התביעות הצפויות, אבל אין ספק כי הנושא יילקח בחשבון בעת התכנון כדי לצמצם את היקפן. כרגע אין שינוי במעמד העסקים במתחם, מרביתם נמצאים בהליכים משפטיים".

ממשרד הפנים נמסר: "בהתאם למדיניות התכנונית שנקבעה בתוכנית המתאר המחוזית תמ"מ 3/10, הולנת"ע החליטה לאשר במתחם ירקונים אך ורק שימוש של מסחר, נופש ופנאי, ולא להתיר במקום פיתוח עירוני. היקפי האזורים לפיתוח שביקשה עיריית פתח תקווה לפתח צומצמו, במטרה לאפשר רציפות שטחים פתוחים בפארק המטרופוליני ירקון לטובת הציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
אתם לא מבינים ? רק בפ"ת מדובר ב-10,000 דונם -זה 25,000 דירות שלא יבנו
אז יהיה מקום לציפורים ולפרחים ולזוגות הצעירים וילדהם לא יהיו דירות כי הם לא יוכלו לאפשר לעצמם. ממש גאוני - להעדיף גינה על דירה ???!!!@## כמו שבאוצר מעדיפים לתת תקציב לדתיים שמתבטלים בישיבות במקום למצוא פיתרון לחולים בבתי חולים שנימצאים במיסדרון - כך, במשרד הפנים מעדיפים פארק לציפורים ולברביקיו ע"פ דירות לזוגות צעירים.
כנראה שגעון האוצר השפיע במשרד הפנים  |  19.01.11
19.
תגובה מספר 18 - אנחנו תושבי פ"ת הוותיקים מוקירים ומעריכים עד מאוד את פועלו של ראש העיר
אשר עושה ימים כלילות לטובת רווחת התושבים. אפשר לבדוק ולספר ברבים איך פ"ת הפכה מ "מלאבס" העייפה והשחוקה לעיר מודרנית. מאחלים לראש העיר שנים טובות, בריאות ומלאות פעילות.
ריקה , פ"ת - זיכרון יעקב  |  19.01.11
16.
איזה שבוע מעולה, כל כך הרבה בשורות טובות לטובת עם ישראל ונגד אינטרסטים קטנים
1. ביבי אימץ את מסקנות ששינסקי על אפם וחמתם של תשובה וארבעים השודדים 2. עובדיה אימץ את הגרים על אפם וחמתם של הגנבים הליטאים הכוזרים 3. נסראללה ואסד בלחץ אטומי 4. ביהמ"ש הופך החלטה מושחתת ומחזיר את ירקונים לציבור כפארק. 5. השופט זפט המושחת נתפס בפלילים 6. מפא"י המלוכלכת מתפרקת ואהוד והפלולה נחשפים במלוט כיעורם. 7. דמוקרטיה בתוניס, עבדאללה מזיע 8. יש מצב שיגרשו את צביקה הדר ללוב.
אסף , וושינגטון  |  18.01.11
לכל התגובות