אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפריקה נכסים תתקן את דו"חותיה: ההפסד ב-2008 יגדל ב-18 מיליון שקל צילום: עמית שעל

אפריקה נכסים תתקן את דו"חותיה: ההפסד ב-2008 יגדל ב-18 מיליון שקל

בעקבות השינוי שנבע מלחץ רשות ניירות ערך לגבי אחזקות בגרמניה רשמה החברה הפסד של 242 מיליון שקל ב-2008. בעקבות התיקון תרשום החברה הפסד של 1.5 מיליון שקל בדוחות ינואר-ספטמבר 2010 במקום רווח של 1.5 מיליון שקל. ההון העצמי של אפי אירופה יקטן ב-4.1 מיליון יורו

18.01.2011, 11:35 | שהם לוי

אפריקה נכסיםתתקן את דו"חותיה לשנים 2009-2008 מה שיגדיל את ההפסד שרשמה ב-2008 ב-18.2 מיליון שקל ל-241.7 מיליון שקל, כך דיווחה החברה לבורסה בתל אביב. ההפסד ל-2009 הסתכם במיליון שקל לסך של 201 מיליון שקל. כמו-כן וקנו הדוחות לתשעת החודשים הראשונים של 2010 בהם עברה החברה מרווח נקי של 1.5 מיליון שקל להפסד של 1.5 מיליון שקל.

בתוך כך יקטן ההון העצמי של אפי אירופה ב-4.1 מיליון יורו, מה שאולי עתיד להצריך אותה לתקן גם את התשקיף שמסרה לבורסה בפולין במידה ותהיה מעוניינת להנפיק את אפי אירופה, כפי שתכננה מוקדם יותר השנה.

ל"כלכליסט" נודע כי ככל הנראה תיקון הדו"חות של אפריקה נכסים לא יצריך גם את החברה האם, אפריקה ישראל לבצע תיקון דו"חות אחרונה משל עצמה, זאת עקב היעדר השפעה מהותית. יחד עם זאת, אפריקה ישראל תתקן ככל הנראה את דו"חותיה קדימה, החל מהרבעון הרביעי של 2010.

סגל רשות ניירות פנה לחברה לאחר קיום המכרז המוסדי במסגרת הנפקת האג"ח של החברה. תנאי הנפקת האג"ח של אפריקה נכסים העניקו לרוכשי האג"ח שיעבוד על מניות אפי אירופה. רשות ניירות ערך דרשה מאפריקה נכסים הבהרות בעניין הטיפול החשבונאי בו נקטו אפי אירופה ואפריקה נכסים ביחס להחזקותיהן בארבע שותפויות מוגבלות הרשומות בגרמניה. כל הזכויות בשותפויות הוחזקו על ידי החברה בת של אפריקה נכסים, אפי אירופה, באמצעות חברת החזקה נפרדת הרשומה בהולנד.

במסגרת הצעת המדף אפריקה נכסים שיעבדה מניות של אפי אירופה. כמות המניות המשועבדות של אפי אירופה היא נגזרת משווי המניות. השווי הוא לפי ההון העצמי של אפי אירופה. אם מקטינים את ההון העצמי של אפי אירופה אז אפריקה נכסים נאלצת לשעבד עוד מניות של אפי אירופה למוסדיים.

ב-5 בינואר נערך המכרז למשקיעים מוסדיים של אפריקה נכסים ובמהלכו הם העניקו התחייבויות לרכישת אג"ח בערך נקוב של 120 מיליון שקל. בעקבות ההצגה מחדש של דו"חות אפריקה נכסים והשינוי בהון העצמי של אפי אירופה ישתנה היקף השיעבוד של מניות אפי אירופה שיקבלו המשקיעים המוסדיים. 

"כלכליסט" חשף בתחילת השבוע כי השלב הציבורי של הנפקת איגרות החוב של חברת אפריקה נכסים שבשליטת לב לבייב, מתעכב  על רקע התערבות רשות ניירות ערך. כעת נודע כי המכרז הציבורי יתקיים ביום חמישי. את ההנפקה מובילה כלל פיננסים חיתום.

איך מתגלגל הסיפור?

עד לחודש יוני 2008 החזיקה אפי אירופה במלוא הון המניות המונפק של החברות ההולנדיות, כל אחת מהחברות ההולנדיות החזיקו 70% מהזכויות בהון של אחת מהשותפויות הגרמניות ובשיעור הצבעה (בהחלטות בעלי מניות שלהן).

יתרת זכויות ההצבעה בהון השותפויות הגרמניות (30%) הוחזקו באופן שווה על ידי שתי חברות שבשליטת אפרים מרגלית ודוד מזרחי.

אפי אירופה החזיקה בחברה רשומה בגרמניה ששימשה כשותף הכללי האחראי לניהול השוטף של הנכסים המניבים. יחד עם זאת, כל החלטה שמקבל השוטף צריכות לקבל את אישור בעלי יחידות ההשתתפות בשותפות ובניהן אפריקה נכסים.

ב-21 במאי 2008 הודיעה אפי אירופה על הסכם למכירת 30% מהון המניות המונפק של ארבע החברות ההולנדיות וכן חלק מהלוואות הבעלים שהעמידה אפי אירופה לחברות ההולנדיות. המניות נמכרו לחברה קפריסאית בשם פרבזון שבשליטת דניס קציב, איש עסקים זר. המניות נמכרו תמורת 3.07 מיליון יורו.

המוסדיים התנפלו ביקושי יתר של 400 מיליון שקל בשלב המוסדי של אפריקה נכסים רוב גופי הפנסיה נותרו מחוץ להנפקת האג"ח לאחר שדרשו ריבית גבוהה מזו שנסגרה: 6.7%. מדובר בהנפקת אג"ח ראשונה של חברה מקבוצת אפריקה ישראל של לב לבייב לאחר הסדר האג"ח אליו נאלצה החברה להגיע לפני יותר משנה רחלי בינדמן, 3 תגובותלכתבה המלאה

במסגרת אותו הסכם הוקנו 49% מזכויות ההצבעה לאפי אירופה ו-21% מזכויות ההצבעה הוקנו לפרבזון. ההקצאה הזו נקבעה בהתאם ליישומו של מנגנון קבלת ההחלטות באסיפת השותפים של השותפויות הגרמניות, זאת בהתאם לשיעור האחזקה החדש אחרי מכירת חלק מהזכויות.

אפריקה נכסים סברה בעקבות אותו הסכם כי היא חדלה מלשלוט גם על השותפויות ההולנדיות שמחזיקות בשותפויות הגרמניות. בעקבות כך, חדלה אפריקה נכסים לאחד את השותפויות ההולנדיות בדו"חותיה הכספיים החל מה-30 ביוני 2008.

בשלב רכישת הנכסים של החברה בגרמניה בשנת 2007 העמידה אפי אירופה את מלוא הלוואות הבעלים לשותפויות הגרמניות, גם עבור השותפים הישראלים (אפרים מרגלית ודוד מזרחי). אחרי מכירת הזכויות לחברת פרבזון בשנת 2008, ירד חלקה של אפי אירופה בשותפויות הגרמניות ל-79%, ולא כפי שהעריכה בדו"חותיה הכספיים.

בשורה התחתונה טעתה אפריקה נכסים באשר לדרך ההצגה של דו"חותיה הכספיים. בעקבות בקשת רשות ניירות ערך תיקנה אפריקה ישראל את חלקה בהפסדי השותפות הגרמניות מ-49% (כפי שהציגה בדו"חות המקוריים) ל-79% שהוא שיעור חלקה בהלוואות הבעלים.

אפריקה העריכה בדו"חותיה הכספיים שפורסמו עד כה כי שיעור אחזקותיה בשותפויות הגרמניות היה צריך להיות מחושב לפי שיעור זכויותיה העקיפות בשותפויות הגרמניות, מה שלא היה נכון לאור הלוואות הבעלים שהעניקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות