אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתדרות תובעת 3 מיליון שקל ממחסני חשמל: "ניסתה לפגוע בוועד העובדים" צילום: אוראל כהן

ההסתדרות תובעת 3 מיליון שקל ממחסני חשמל: "ניסתה לפגוע בוועד העובדים"

מדובר בתביעה ראשונה על פגיעה בחופש ההתארגנות של עובדים. ההסתדרות טוענת כי הנהלת מחסני חשמל ניסתה לפגוע בוועד העובדים שקם ברשת לפני חודשיים

18.01.2011, 12:09 | מיקי פלד

ההסתדרות הגישה הבוקר תביעה נגד רשת מחסני חשמל על-סך של 3 מיליון שקל בגין פגיעה בחופש ההתארגנות של עובדים. זו תביעה ראשונה מסוגה שמסתמכת על תיקון חקיקה שיזם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ונכנס לתוקף ב-2009, שמאפשר לאיגוד עובדים לתבוע מעסיק על פגיעה בחופש ההתארגנות גם ללא הוכחת נזק בסכום של עד 200 אלף שקל לכל פגיעה.

התביעה תידון בבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב ומופיע בה גם סמנכ"ל הרשת, סמי לוי, אותו ההסתדרות מאשימה כמי שנטל חלק ב"איומים, השפלות, ניסיונות לחיסול ההתארגנות במחיר של קידום בעבודה למי שיזם אותה, שידול לדבר עבירה ואיומים בתביעות סרק אישיות נגד ועד העובדים".

עובדי מחסני חשמל התאגדו בהסתדרות לפני כחודשיים. לטענת ההסתדרות, ההנהלה סירבה לפתוח במשא-ומתן ולהכיר בוועד העובדים. כמו כן, על-פי כתב התביעה ההנהלה הפעילה לחצים על העובדים כדי לטרפד את ההתאגדות בניגוד לחוק, בין השאר באמצעות שיחות טלפון מתועדות בין לוי עם עובדים ובתצהירים של העובדים שנמסרו לבית הדין.

לפי כתב התביעה, הציע לוי ליו"ר ועד הפעולה מטעם העובדים, תומר כובשי, לשרוף יחד את טפסי ההצטרפות של העובדים תמורת קידום אישי. כשהבין שכובשי לא נענה להצעה איים לוי על הרעת תנאי עבודתו ברשת, תוך שהוא מציין כי "זו החלטה שלך אם אתה דואג לילדים שלך". בנוסף, טוענת ההסתדרות, בסיורים שערך לוי בסניפים הוא איים על העובדים כדי שיבטלו את חברותם בהסתדרות, כאשר הנהלת סניף באר שבע אף שלחה למנכ"ל דיווח בכתב בדבר התקדמות הביטולים. בנוסף מתארת ההסתדרות שליחה של מכתבי לשון הרע נגד ראשי הוועד.

יו"ר אגף התאגדות עובדים בהסתדרות, עו"ד שי תקן, אמר היום: "לצערי הרב הגענו למצב שבשל חומרת הדברים, המתועדים בהקלטות ובתצהירים חד משמעיים, עלינו להגיש תביעה נגד הרשת. כשתיקנו את החוק בעסקת החבילה קיווינו שמעסיקים יבינו את המסר ויאפשרו לעובדים לממש את זכותם להתארגן. אולם לצערנו הרב במחסני חשמל בחרו לצפצף על החוק".

ההסתדרות מבקשת בתביעה לחלק את הסכום שיפסוק בית-הדין בין עובדי הרשת באופן שוויוני. התביעה הוגשה באמצעות עו"ד אוהד גלעדי מהלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות.

מאלקטרה מוצרי צריכה (הבעלים של מחסני חשמל) נמסר בתגובה: "טרם התקבל כתב התביעה במשרדי החברה לכשיתקבל נלמד אותו ונגיב בערכאות המקובלות. אלקטרה מוצרי צריכה הינה חברה שומרת חוק המכבדת ומעריכה את עובדיה, ומציבה אותם בראש סולם עדיפויותיה".

עו"ד סיגל פעיל ממשרד אריאל שמר ושות' המייצגים את אלקטרה מסרה בתגובה: "המדובר על מהומה רבה על לא מאומה, ובניסיון לנצל לרעה הליכים משפטיים. בניגוד לנטען, אין המדובר בהתארגנות משום סוג, לא בהתאם לחוקי העבודה ואף לא בהתאם לכללים הקבועים לכך. המדובר בקבוצת עובדים קטנה באחת ממחלקות החברה, שעד כה לא ברור על מה היא מלינה ומה מבוקשה לעצמה. פעולתה של ההסתדרות כאן, הפונה לאמצעי התקשורת תחילה ורק לאחר מכן לערכאות ולמעסיק נועדה לנסות ולחפות על ואקום משפטי ועל היעדר כל טענה או עילה של ממש כנגד החברה. אנו מצטערים על ניסיונה של ההסתדרות להפעיל לחץ ציבורי ותקשורתי במקום לבצע את הוראות החוק ולעמוד בכלליו הידועים לה. אנחנו נגיב לביהמ"ש לכשנקבל את כתב התביעה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות