אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרסום ראשון: UBS סיים את הפצת מניות לאומי - מכר בעיקר למשקיעים זרים

פרסום ראשון: UBS סיים את הפצת מניות לאומי - מכר בעיקר למשקיעים זרים

ל"כלכליסט" נודע כי UBS מכר 80% מהמניות לזרים, בעיקר לקרנות השקעה לטווח ארוך. UBS רכש את 5% ממניות הבנק בשווי 1.3 מיליארד שקל ממדינת ישראל בהנחה של 0.9% על מחיר השוק

19.01.2011, 09:44 | שהם לוי ותומר זלצר

בנק ההשקעות UBS זכה במרכז שהוציא החשב הכללי שוקי אורן להפצת מניות לאומי. ל"כלכליסט" נודע כי בנק ההשקעות השוויצרי כבר הפיץ כל המניות שרכש למשקיעים זרים, בעיקר לקרנות לונג, המשקיעות לטווח ארוך, דבר שנותן סימן חיובי על טיב הבנקים הישראלים בעולם. ל"כלכליסט" נודע כי בהפצת המניות על ידי UBS נרשמו ביקושי יתר של כמעט פי 2.

אמש לאחר אישור ועדת הכספים התבצעה הפניה ל-9 בנקים להשקעות והבוקר התקבלו הצעות מ-6 מהם, UBS הציע סך של 6 1,297,535,52 שקל, מחיר הנמוך ב-0.9% ממחיר הסגירה של המניות אתמול. מי שהוביל את העסקה מטעם UBS הוא מנכ"ל UBS ניירות ערך ישראל עדי ויגודסקי.

ועדת הכספים אישרה בשנה שעברה את מכירת יתרת מניות בנק לאומי שבידי המדינה, ללא גרעין שליטה. המדינה מחזיקה כיום 11.46% ממניות הבנק. לאחר העסקה ייוותרו בידי המדינה כ-6.5% ממניות הבנק – מתוכם כ-1% יימכר לעובדי הבנק. . העסקה האחרונה שביצעה המדינה במניות בנק לאומי היתה בינואר 2006, כאשר נמכרו כ-10% ממניות הבנק לקבוצת סרברוס גבריאל.

 

המתווה למכירת מניות בנק לאומי שהוצע על ידי החשכ"ל כלל אפשרות למכירת מניות בנק לאומי בכמה פעימות. לפי המתווה, שמתבצע בהליך תחרותי, המדינה פנתה בתום יום המסחר אמש לכמה בתי השקעות בינלאומיים וגופים פיננסיים לצורך שיווק המניות למשקיעים בארץ ובחו"ל.  

בחודש ספטמבר אשתקד מחק בג"ץ בהסכמת שני הצדדים את עתירתו של שלמה אליהו, בעל המניות הפרטי הגדול ביותר בבנק לאומי (9.6%), שדרש לחייב את מדינת ישראל למכור לאלתר את יתרת אחזקותיה במניות בנק לאומי.

במסגרת העסקה, שבוצעה על ידי החשב הכללי במשרד האוצר שוקי אורן וסגנו ערן היימר, בהתאם להנחיית שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ, התחייבה המדינה לא למכור מניות נוספות של הבנק במשך 60 יום.

שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ אמר: "בהמשך להשלמת הפרטת בנק דיסקונט מכרנו היום בעסקה מוצלחת 5% ממניות בנק לאומי שבידי המדינה. מדובר בהישג למדינת ישראל והבעת אמון בכלכלתה ובחוסנה הפיננסי". השר שיבח את האופן המקצועי והמהיר שהובילה חטיבת המימון את תהליך המכירה בניהולו של סגן החשב הכללי ערן היימר.

החשב הכללי שוקי אורן ציין כי "העסקה מייצרת מצב חדש שבו בנק לאומי נכנס לעידן שבו יפעל ללא גרעין שליטה, במקביל אנו פועלים נמרצות להשלמת החקיקה שתשפר את אופן ניהולו של בנק ללא גרעין שליטה".

לאומי הציג ברבעון השלישי את הרווח הנקי הגבוה ביותר במערכת הבנקאית: 603 מיליון שקל, עלייה של כ-13% לעומת הרווח הנקי ברבעון המקביל אשתקד. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות