אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקצועות בסכנת הכחדה: בעוד כמה שנים, בוס בלי מזכירה צילום: shutterstock

מקצועות בסכנת הכחדה: בעוד כמה שנים, בוס בלי מזכירה

החידושים הטכנולוגיים והשינויים בכלכלה הגלובלית מבטלים לאט לאט מקצועות. למשל, בעוד 10 שנים לא נמצא כנראה נגרים-אמנים, מטפלים הוליסטים ומפעילי מחשב

19.01.2011, 23:01 | סוכנויות הידיעות

הרבה מהמשרות שאבדו במיתון הכלכלי עשויות שלא לשוב. חלק מהמקצועות שספגו את הפגיעה הקשה ביותר בזמן המיתון החלו בהתדרדרות כבר שנים רבות לפני כן בעקבות חידושים טכנולוגיים ושינויים בכלכלה הגלובלית. יש יותר ויותר מקצועות נעלמים, ומגזין "פורבס" ערך רשימה של מקצועות כאלו בהתבסס על מידע ותחזיות של הסוכנות לסטטיסטיקה בתעסוקה (BLS) האמריקאית. בניגוד לאלו הנעלמים, יש גם מקצועות ישנים שעושים את הדרך ההפוכה - בחזרה לפופולריות.

מפעילי מחשב

תחום מפעילי המחשב הצטמצם ב-31% משנת 2004 ועד 2009 ואיבד 42 אלף עובדים. ה-BLS צופה שהתחום אף ימשיך להצטמצם. רוב בעלי המקצועות החופשיים משתמשים במחשבים אישיים עם תוכנות עיבוד מידע מתקדמות, לכן עבודות המבוססות על הכנסת פקודות וניטור מחשבים בלבד הן מיושנות.

כבר לא צריך מפעילי מחשב , צילום: shutterstock כבר לא צריך מפעילי מחשב | צילום: shutterstock כבר לא צריך מפעילי מחשב , צילום: shutterstock

אמני במה

הקטגוריה כוללת קוסמים, אנשי ג'אגלינג, ליצנים ורקדנים והצטמצמה בחמש שנים ב-61%. לפי חוקר הקריירה ד"ר לורנס שטקין, הופעות חיות של אמני במה ייצאו מהאופנה והוחלפו כמעט כליל על ידי סרטים וטכנולוגיות בידור ביתיות.

רקדנים, מקצוע הולך ונעלם, צילום: אי פי אי רקדנים, מקצוע הולך ונעלם | צילום: אי פי אי רקדנים, מקצוע הולך ונעלם, צילום: אי פי אי

ממייני דואר בשירות הדואר

לאחר שצומצמו כ-57 אלף משרות בין השנים 2004 ל-2009, ה-BLS צופה ירידה של עוד 30% בתחום זה עד ל-2018. יש היום יותר תהליכי מיון אוטומטיים למיון דואר רגיל ויש עלייה בהתכתבות באמצעות מיילים ופקסים, לכן, מיון דואר הופך להיות עבודה מיותרת.

ממייני דואר, צילום: אי פי אי ממייני דואר | צילום: אי פי אי ממייני דואר, צילום: אי פי אי

מטפלים הוליסטיים

מומחים ברפואה אלטרנטיבית כמו מטפלים באקופונקטורה, רופאים הומיאופתיים ומטפלים בהיפנוזה עשויים להיות זן נכחד. הענף הצטמצם ב-44% בין השנים 2004 ל-2009 ואיבד 26 אלף משרות. מכיוון שחברות הביטוח לרוב לא מכסות טיפולי על ידי מטפלים הוליסטיים, התחום עשוי להפוך לשירות יוקרתי שניתן לעשירים בלבד.

עובדי משרד אדמיניסטרטיביים

כ-300 אלף עבודות אדמיניסטרטיביות נעלמו בשנים שבין 2004 ו-2009, וה-BLS צופה שבעשור הקרוב התחום ימשיך ויצטמצם. אין ביקוש למזכירות ועובדי תיוק כשהחברות מנסות לחסוך בהוצאות. יותר מכך, אמצעים טכנולוגיים כגון הודעות קוליות ומעבדי תמלילים נוחים לשימוש מאפשרים לבעלי מקצוע לעשות בעצמם את העבודה האדמיניסטרטיבית.

מזכירה, עבודות משרדיות , צילום: shutterstock מזכירה, עבודות משרדיות | צילום: shutterstock מזכירה, עבודות משרדיות , צילום: shutterstock

עובדי טלמרקטינג ומוכרים מדלת לדלת

סוג זה של מכירות כבר לא יעיל והוחלף על ידי האינטרנט ופרסום בטלוויזיה, כך אומר החוקר שטקין. משרות מכירה מדלת לדלת וטלמרקטינג צפויות להצטמצם ב-15% ו-11% בהתאמה עד ל-2018.

טלמרקטינג, צילום: shutterstock טלמרקטינג | צילום: shutterstock טלמרקטינג, צילום: shutterstock

מפתחי תמונות

עם העלייה בצילום דיגיטלי והדפסת תמונות דיגיטליות אוטומטית, המשרות עבור מדפיסי תמונות אנושיים נעלמות בקצב מהיר. בחמש השנים האחרונות איבד התחום משרות רבות וה-BLS צופה ירידה של 24% עד 2018.

תופרים

מספר מפעילי מכונות התפירה ירד בארה"ב ב-77 אלף בחמש שנים האחרונות, וה-BLS מצפה לירידה של 72 אלף משרות נוספות עד 2018. "כל התפירה נעשית בארצות אחרות היום", אומר שטקין. "אנחנו לא יכולים להתחרות עם השכר הנמוך במדינות אחרות". מקצועות כגון תופרים ביד, תיקון בדים וסריגה גם כן הצטמצמו בשנים האחרונות.

מתפרה, מקצועות הולכים ונעלמים, צילום: בלומברג מתפרה, מקצועות הולכים ונעלמים | צילום: בלומברג מתפרה, מקצועות הולכים ונעלמים, צילום: בלומברג

אומני עץ

העיסוק הזה איבד כ-160 אלף משרות בין השנים 2004 ל-2009, ירידה של 17%. אומני העץ עשויים למצוא את עצמם בנישה יותר יוקרתית בעקבות ביקוש רב יותר למוצרי ריהוט מוכנים ורשתות המוכרות רהיטים בייצור המוני כמו איקאה.

נגר, צילום: shutterstock נגר | צילום: shutterstock נגר, צילום: shutterstock

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות