אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוניה פרס הלכה לעולמה בגיל 87 צילום: צביקה טישלר רפרודוצקיה

סוניה פרס הלכה לעולמה בגיל 87

נפטרה אשתו של הנשיא, שבמשך שנים העדיפה להסתתר מהעין הציבורית. היא נולדה בפולין ב-1923, עלתה לישראל בגיל 4 ולחמה בצבא הבריטי. ב-1945 נישאה לשמעון פרסקי (פרס) ולזוג נולדו שלושה ילדים - צביה, יונתן ונחמיה

20.01.2011, 13:22 | ynet

רעייתו של נשיא המדינה, סוניה פרס, הלכה היום (ה') לעולמה בגיל 87. פרס (לשעבר גלמן) נולדה בפולין ב-1923. היא עלתה ארצה עם משפחתה ב-1927, כשאביה משמש כנגר ומורה לנגרות בכפר הנוער בן-שמן. שם היא גם הכירה את בעלה לעתיד - שמעון פרסקי (פרס), שלמד בשנתון שמעליה.

פרס סיימה את לימודיה, ובניגוד לרוב חבריה לספסל הלימודים שהתגייסו לפלמ"ח - היא סברה שדחוף יותר לצאת לחזית וללחום בגרמנים לצד הבריטים. ב-1942 התגייסה לצבא הבריטי וביקשה לשרת כאחות בבית חולים. היא הוצבה בבית החולים מספר 63 בהלמיה, ליד קהיר, שם שירתו כ־100 אחיות מארץ ישראל. לאחר כשנה בתפקיד, ובעקבות ויכוח עם האחות הראשית, נשלחה לקורס נהיגת רכב כבד ועברה לשמש כנהגת משאית. בתפקיד זה היא חצתה את אירופה לאורכה ולרוחבה.

במאי 1945 נישאו סוניה ושמעון פרס, והיו ממקימי קיבוץ אלומות. זמן קצר לאחר נישואיהם נולדה בתם הבכורה, צביה. מאוחר יותר נולדו לזוג שני ילדים נוספים - יונתן ונחמיה.

לאורך השנים העדיפה פרס להימנע ככל האפשר מחשיפה ציבורית ומיעטה להגיע לאירועים ציבוריים ונשארה מחוץ למעגל העשייה הפוליטית. שמעון פרס נהג לומר שזהו סוד הקסם של הקשר ביניהם, וכיבד את רצונה להישאר מאחורי הקלעים.

לימים סיפר שמעון פרס ל-ynet על היכרותו עם סוניה בכפר הנוער בבן-שמן. "הייתי אחראי על עמדת שמירה סמוך לבית שלה", הוא נזכר, "בוקר אחד כשקמתי, ראיתי אותה, והתאהבתי במבט ראשון". בשנים האחרונות, מאז עבר פרס לבית הנשיא בירושלים, השניים חיו בנפרד - והיא העדיפה להישאר בביתם הקודם בתל-אביב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות