אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשנה למנכ"ל לאומי פרופ' דני צידון: "בנק ישראל פועל כדי להרוויח זמן" צילום: עמית שעל

המשנה למנכ"ל לאומי פרופ' דני צידון: "בנק ישראל פועל כדי להרוויח זמן"

המשנה למנכ"ל לאומי: "כשכלכלת ארה"ב תתאושש מהמשבר, ייפסק הלחץ להתחזקות השקל"

23.01.2011, 07:05 | אמנון אטד

הצעדים האחרונים שעליהם הודיע בנק ישראל לא נועדו להכניע את הספקולנטים לנצח, אלא להרוויח זמן עד שכלכלת העולם תצא מהמשבר. כך אמר בסוף השבוע פרופ' דני צידון, המשנה למנכ"ל לאומי וראש חטיבת השווקים של הבנק. בשיחה עם "כלכליסט" העריך צידון כי כשכלכלת ארה"ב תתאושש מהמשבר, ייפסק הלחץ להתחזקות השקל.

"כשכלכלת ארה"ב תחזור לאיזון - למשל כשהאבטלה במשק האמריקאי תרד ל־8.5% לעומת כ־10% כיום, הריבית על הדולר תתחיל לעלות", אמר צידון, "וכשזה יקרה, זרם הכספים שנכנסים למשק הישראלי כדי לנצל את הריבית הגבוהה על השקל עתיד להיפסק".

"אם בנק ישראל יצליח להתמודד עם בעיית שער החליפין במשך שנה נוספת, הוא כנראה ינצח במלחמה", הסביר צידון, "מכיוון שההתאוששות בארה"ב נראית כעת טוב יותר מאשר בעבר. כשזה יקרה, יחודש האיזון בין כלכלת ישראל לבין כלכלת העולם".

על דרישת בנק ישראל להרחיב את הדיווח על עסקות במטבע חוץ, אמר צידון כי עד היום היו לבנק ישראל רק הנתונים שהוא קיבל מהבנקים, ללא הנתונים של השחקנים האחרים בשוק. להערכתו, בעקבות הפעלת הצו החדש, לבנק ישראל יהיה מידע על כל שוק המט"ח בישראל, "ואז הוא יגלה את מה שאנחנו אומרים כל הזמן: שחלק גדול ממוכרי הדולרים הם גופים ישראליים - גם הגופים המוסדיים שהשקיעו בעבר בחו"ל וכעת הם ממירים הכנסות עתידיות בדולרים בהכנסות בשקלים; וגם היצואנים, שחוששים מעתיד קשה יותר ומוכרים את ההכנסות העתידיות שלהם לשנה קדימה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות