אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איראן וסוריה חתמו על הסכם להנחת צינור גז

איראן וסוריה חתמו על הסכם להנחת צינור גז

קו צינורות הגז, שאורכו יעלה על 2,000 ק"מ, מיועד להובלת גז איראני לייצוא לשוק האירופי; הצינור יעבור גם דרך דרום לבנון בדרכו לים התיכון

23.01.2011, 19:48 | דורון פסקין

עוזר שר הנפט האיראני, ג'ואאד אוג'י, מסר בסוף השבוע כי איראן וסוריה חתמו על הסכם להנחת קו צינורות גז שמיועד להובלת גז איראני לייצוא. התוואי החדש כולל גם שלוחה בדרום לבנון. בשבועות הקרובים צפויה פגישה משולשת בין עיראק, סוריה ואיראן להשלמת הפרטים הקשורים לפרויקט.

אוג'י סיפר כי שתי המדינות ערכו סבב שיחות בין מומחים ולאחר שהפרטים לגבי תוואי צינור הגז גובשו נחתם ביניהן ההסכם. חברת הנפט הלאומית של איראן מסרה כי הצינור יעבור דרך שטח עיראק לסוריה, יעבור בדרום לבנון ומשם לים התיכון. היעד הסופי של הגז האיראני שיועבר בצינור הוא השוק האירופי.

בשלב זה לא ניתן שם לפרויקט החדש ולפי אוג'י אחד השמות המוצעים הוא "צינור הגז האיסלאמי". קוטר הצינור יהיה 56 אינץ' ולו כושר ייצור של 110 מיליון מ"ק גז טבעי ביום. אורכו של הצינור יהיה למעלה מ-2,000 ק"מ, כולל כ-1,000 ק"מ בשטח איראן. מקורו של הגז משדה הענק פארס בדרום איראן.

לפי התכנון, מתוך תכולת הצינור, 10-15 מיליון מ"ק ביום של גז יופנו לעיראק, 15-20 מיליון מ"ק לסוריה ו-5-7 מיליון מ"ק ביום עבור צרכי האנרגיה של דרום לבנון. מחירי הגז ייקבעו בהמשך. שווי הפרויקט נאמד בין 2 ל-2.5 מיליארד דולר.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות