אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך מחיים קבוצה שמתה כבר 25 שנה?

איך מחיים קבוצה שמתה כבר 25 שנה?

עם שחקנים כמו פלה ופרנץ בקנבאואר, הניו יורק קוסמוס היו היהלום שבכתר בליגת הכדורגל הישנה בארה"ב. לאחר שהפכה לקבוצת כדורגל אולמות ופשטה רגל, שלושה בריטים החלו לנסות להחיות אותה בשנה שעברה. בשבוע שעבר הצטרף אריק קאנטונה למאמצים

24.01.2011, 10:36 | אוריאל דסקל

בניו יורק שוקדים בימים אלה בהחייאת מועדון כדורגל שמת לפני יותר מ־25 שנה. זה יעלה מיליונים, זה יגרור הפסדים והמעורבים בעניין יודעים זאת. כל המעורבים יודעים גם שאין סיכוי שהקבוצה תשחק כדורגל תחרותי בשלוש השנים הראשונות של קיומה, ואם תיכנס לליגה מקצוענית, תגיע כקבוצה שנייה בעיר בספורט החמישי בפופולריות שלו בשוק רווי ספורט תחרותי. זה לא נשמע כמו תוכנית עסקית טובה מדי או נורמלית, אבל הניו יורק קוסמוס מעולם לא היה מועדון נורמלי ולכן היא מתאימה לו בול.

היהלום שבכתר שנעלם

 

ניו יורק קוסמוס עלתה לכותרות לאחרונה בעקבות גיוסו של אריק קאנטונה כמנהל בגוף החדש שנוצר ומטרתו להכניס את הקבוצה האגדית לליגת הכדורגל של צפון אמריקה (MLS). אבל לפני שנדבר על התוכנית העסקית, קצת רקע: ניו יורק קוסמוס היתה היהלום שבכתר ה־NASL, ליגת הכדורגל של צפון אמריקה לשעבר. שיחקו אצלה בשנות השבעים המאוחרת גדולי הכדורגלנים: פלה, פרנץ בקנבאואר, מוטל'ה שפיגלר ועוד. הקבוצה משכה למגרשים את כל הסלבריטאים של ניו יורק בשנות השבעים, מאנדי וורהול, דרך מוחמד ועד מיק ג'אגר. כולם באו לאצטדיון הפוטבול כדי לראות ולהיראות. אבל הקבוצה, ללא שורשים אמיתיים בקהילה וללא עניין ממשי בכדורגל בארה"ב, הידרדרה לחובות ואז לליגת האולמות ואז, לפני 25 שנה, נעלמה סופית מעל פני האדמה.

הקוסמוס קיבלו בשנה האחרונה את "נשיקת החיים" משלושה בריטים: פול קמסלי, איש עסקים ומנהל בטוטנהאם לשעבר; טרי ביירן, לשעבר מנהל ספורטיבי של ווטפורד; וקרל ג'ונסון, פרסומאי ושותף בסוכנות הפרסום האמריקאית Anomaly. השלושה קנו את השם קוסמוס עבור סכום שלא נחשף (כנראה 2 מיליון דולר) — לאחר שלפחות 50 אנשים אחרים ניסו ולא הצליחו.

המטרה של השלושה היא להקים מחדש את הקבוצה ולהחזיר לה את הזוהר של שנות השבעים. אחד הדברים הראשונים שנעשו היה להחזיר את פלה כנשיא הכבוד של הארגון, שמתעסק כעת במספר מגוון של פעילויות המימון מגיע מכמה מקורות, חלקם לא ידועים, והכסף הגדול יגיע בעוד כמה שנים. היתרון העיקרי: אין משכורות. כולם מתנדבים או חיים ממשכורות נמוכות.

קאנטונה. "אני אעשה הכל כדי לעזור לקוסמוס להיות מספר אחת בארה"ב שוב. ואז, במשך השנים המטרה היא להיות אחד המועדונים הגדולים בעולם", צילום: איי פי קאנטונה. "אני אעשה הכל כדי לעזור לקוסמוס להיות מספר אחת בארה"ב שוב. ואז, במשך השנים המטרה היא להיות אחד המועדונים הגדולים בעולם" | צילום: איי פי קאנטונה. "אני אעשה הכל כדי לעזור לקוסמוס להיות מספר אחת בארה"ב שוב. ואז, במשך השנים המטרה היא להיות אחד המועדונים הגדולים בעולם", צילום: איי פי

קוסמוס על משקל הביטלס

 

ישנם מאמצים כבירים לכסות את ההוצאות דרך מכירת מרצ'נדייז שקשורה לקוסמוס, מותג לא בעל משקל נוצה. בראיון למגזין "פור־פור־טו" משווה קמסלי את הקוסמוס לביטלס, לא פחות. "הביטלס לא ניגנו יחד כבר 30 שנה — אני לא אומר שהקוסמוס הם הביטלס, אבל מה שאני אומר זה שהמותג הזה מרטיט לבבות ומעורר רגשות ברחבי העולם, אז לא משנה אם לא היה קיים 25 שנה".

החדשות הטובות הן שה־MLS רוצה להקים קבוצה נוספת בניו יורק ב־2013. כיום יש את ניו יורק רד בולס – קבוצה עם הצלחה מסחרית יציבה אך לא מרשימה במיוחד. ואולם, שוק הכדורגל המתפתח בניו יורק והבינלאומיות שלה עשויים להתאים לקוסמוס החדשה, וההיוולדות לתוך יריבות לא יכולה לעשות רע למותג. אבל מה עושים עד אז?

הקוסמוס מקימים אקדמיות נוער, אחת בניו יורק ואחת בלוס אנג'לס. המטרה היא "לייצר כישרונות יוצאי דופן ברמה עולמית". לפי אנשי קוסמוס, כבר הושקעו מיליון דולר ב־2010 בפיתוח נוער ושורשי כדורגל בארה"ב בשם הקוסמוס. הם מדברים על "תנועת הקוסמוס", מועדוני נוער שקשורים לכדורגל. "אנחנו בונים הרבה תוכן סוציאלי — ספורט, מוזיקה, אופנה, בידור, לייף־סטייל, עבודות קהילתיות ומועדוני נוער — הקוסמוס תהיה הרבה יותר מסתם קבוצת כדורגל, היא תהיה תנועה".

נשמע יומרני? אולי. אבל יש תנועה של כוכבים כמו קאנטונה ופלה לעבר הכוכב הזוהר של הקוסמוס, כוכב שזהר חזק במהלך השבוע האחרון כאשר בניין שלם בטיימס סקוור נצבע בצבעי הקוסמוס ושודרה עליו פעם אחר פעם הכרזתו של קאנטונה ולפיה "אנחנו חוזרים". יש גם דיבור על דיוויד בקהאם ככוכב בקבוצה — כיוון שביירן הוא החבר הטוב ביותר שלו ואף סנדק של ילדיו.

בקרוב יחלו בקוסמוס לשחק מה שהם מתארים "משחקי השראה": מילה מכובסת למשחקי ידידות. אנשים כגון קאנטונה אמורים לעזור להם להשיג יריבות משמעותיות. עדיין לא ברור מי ישחק עבור הקוסמוס, אבל המנהלים מדברים על כך "שכל ילד בכל העולם ירצה לשחק עבור קבוצה כזאת".

"אני אעשה הכל כדי לעזור לקוסמוס להיות מספר אחת בארה"ב שוב", אמר קאנטונה, "ואז, במשך השנים המטרה היא להיות אחד המועדונים הגדולים בעולם".

הכל באוויר

 

אבל בסופו של דבר, אנשי הקוסמוס מוכרים מוצר שעדיין לא קיים. תהיה תחרות במכרז על הקמת הקבוצה השנייה של ניו יורק, בעיקר מצד משפחת ווילפון, הבעלים של המטס. אבל בקוסמוס לא מחפשים עוד משקיעים. טוענים שיש כסף כעת להתחיל את המכרז לפרנצ'ייז ה־20 של ה־MLS (סכום של כ־45 מיליון דולר). ויש גם דיבור על אצטדיון חדש. אולי, אם ההחייאה תצליח, ניתן יהיה ללמוד משהו מהקוסמוס על הקמת מותגים מתים. אולי אפילו מותגים מתים שנמצאים בשפע בכדורגל הישראלי יוכלו ללמוד ממנה דבר או שניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות