אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האחות של מארק צוקרברג והצד הפוליטי של פייסבוק צילום: בלומברג

האחות של מארק צוקרברג והצד הפוליטי של פייסבוק

רנדי צוקרברג, מנהלת שיווק ברשת החברתית, אומרת שהאתר מעוניין לאסוף מגולשים מידע שיסייע בהבנת סכסוכים בעולם - כולל הישראלי-פלסטיני

24.01.2011, 18:01 | אבנר קשתן

איך נראית הרשת החברתית הגדולה בעולם מנקודת מבטה של מנהלת שיווק בפייסבוק, שהיא במקרה אחותו של המייסד והמנכ"ל, מארק צוקרברג? בדברים שנשאה בכנס DLD הנערך במינכן, הצהירה רנדי צוקרברג כי פייסבוק מעוניינת למנף את הפופולריות שלה, המתבטאת ביותר מחצי מיליארד משתמשים, כדי לקדם אג'נדות חברתיות ופעילויות פוליטיות.

צוקרברג ציינה כי פייסבוק משתפת פעולה עם אוניברסיטאות ומכוני מחקר כדי למנף את המידע הנצבר בשרתיה לקבלת תמונת מצב על עימותים וסכסוכים בעולם. בין היתר מדובר על בחינת קשרי חברות בין ישראלים ופלסטינים, במטרה למפות את גורמי הקירבה והקשר בתוך סכסוכים בינלאומיים. עם זאת, ציינה צוקרברג כי המאמצים הללו נתקלים בקשיים, שכן משתמשים רבים מעדיפים לשמור על המידע האישי שלהם פרטי, ולא לחלוק אותו עם אפליקציות שונות.

בדבריה הציגה צוקרברג את השימושים שעושות ברשת החברתית תנועות פוליטיות כבר היום. היא אמרה כי זה "יפה", בעיניה, ששרה פיילין, לשעבר מועמדת למשרת סגנית נשיא ארה"ב, הסתייעה בפייסבוק. כמו כן היא הזכירה את השימוש ברשת החברתית לגיוס תרומות קטנות מאנשים רבים, וגם בפעילויות פוליטיות פחות - כמו לעזרה באיתור ילדים שהלכו לאיבוד. 

לפי הערכות החוקרים בתחום, אופייה של פייסבוק הופך אותה לפלטפורמה בעייתית לפעילות פוליטית מהפכנית או חשאית, מהסוג שנצפה בהפיכה האחרונה בתוניסיה או במהומות באיראן בשנת 2009. בניגוד לטוויטר, שזכתה לאימוץ נרחב של גורמי שטח, ההתעקשות של פייסבוק על זיהוי מלא ואמין של המשתמשים הפך את הפלטפורמה למסוכנת למתנגדי משטר, אשר ניסו להעלות תכנים בעילום שם - ומצאו את חשבונותיהם נמחקים פעם אחר פעם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות