אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחידות בענישה? לא בהלבנת הון צילום: עמית שעל

אחידות בענישה? לא בהלבנת הון

משפטו של נאשם בתיק הלבנת הון חושף כיצד מחליטים חוקרי האוצר להפנות תיק להליך פלילי ולא לוועדת עיצומים. השופט מודריק: "תחושה לא נוחה"

25.01.2011, 15:28 | איתי הר אור

עדות חוקר ביחידת שירותי מטבע של משרד האוצר במסגרת משפטו של נאשם בהלבנת הון חושפת את השרירותיות שבה מחליט משרד האוצר אם חקירה בתיקים מסוג זה תסתיים בעיצום כספי בלבד - או שהתיק יועבר לפרקליטות שתיבחן הגשת כתב אישום.

השאלה התעוררה במסגרת משפטו של איש השוק האפור יעקב ג'רבי, המואשם בעבירות של אי־דיווח על העברות כספים בהיקף של כ־200 מיליון שקל. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב עודד מודריק, שדן בתיק, הביע תמיהה על הדרך שבה מחליטים אנשי משרד האוצר אם לנתב תיק למסלול פלילי או למסלול מינהלי. לדברי מודריק, "יש בעיה שאני לא יודע בדיוק מה המשמעות שלה, אבל התחושה היא לא נוחה".

בתחילת החודש הגיש ג'רבי בקשה להחזרת תפוסים שמטרתה להשיב את נכסיו שנתפסו על ידי המשטרה במהלך החקירה. בבקשה מצטט ג'רבי את עדויות חוקרי האוצר בתיק, המציירות תמונה קשה על דרכי החקירה וקבלת ההחלטות המובילות להפניית תיק לעיצום או להליך פלילי.

 

העובדים הסתירו את האמת מחוקרי האוצר

 

הפרשה החלה בנובמבר 2003, בביקורת בבית העסק להחלפת כספים של ג'רבי בתל אביב, שערך ראש מחלקת אכיפה ביחידת נותני שירותי מטבע במשרד האוצר דאז, צחי מימון. במסגרת הביקורת תשאל מימון את עובדיו של ג'רבי, ששהה בחו"ל באותה עת - עובדה שלטענת ג'רבי היתה ידועה למימון.

לאחר סיום החקירה נעצר ג'רבי במאי 2007 בחשד לביצוע העבירות, ונתפס רכוש רב, שעיקרו חשבונות בנקים, השייך לג'רבי. כשנה לאחר מכן הוגש כתב אישום חמור נגד ג'רבי ונגד חברת י.מ. שירות עדיף, שאותה ניהל במשך תשע שנים.

בבקשה להחזרת תפוסים שהגיש ג'רבי באמצעות סנגוריו נתי שמחוני, רונן רוזנבלום ואסף קליין, הוא טען כי רכושו ורכוש החברה שבבעלותו תפוסים זה למעלה משנתיים וחצי, וזאת מבלי שקיימת כל החלטה המורה על המשך תפיסתו.

בבקשה שהגיש ג'רבי הוא טען כי בזמן הביקורת ידע החוקר מימון שג'רבי, בעל השליטה בבית העסק, נמצא בחו"ל. לטענתו, חרף היעדרותו בחר מימון לקיים את הביקורת תוך שהוא מתשאל את העובדים השכירים שנכחו בעסק, לרבות את חתנו, שאין לו כל זיקה פורמאלית לעסק. ג'רבי טוען כי מעדותו של מימון בבית המשפט עולה כי העובדים בעסק ענו תשובות "בעייתיות" והסתירו את האופן שבו מתנהל העסק - דבר שגרם להעברת התיק נגד ג'רבי והחברה שבבעלותו למשטרה ובהמשך לפרקליטות.

בחקירתו בבית המשפט אמר מימון כי "ג'רבי לצערי לא היה יכול להגיע לעיצום כספי, לפחות לא אם אני אנתב את זה". הסיבה לכך לדבריו היא "כי לצערי הרב (העובדים - אה"א) ניסו להכשיל אותי בביקורת. אם לא היו מנסים להכשיל אותי, אם היו מספרים לי את האמת, אז מקסימום הייתי מסביר להם יפה מאוד איך עובדים. יכול להיות דרך אגב, אני חייב להגיד לך את זה, שאם היו מספרים את האמת, אולי גם לעיצום כספי זה לא היה מגיע".

בבקשתו להחזרת תפוסים ציטט ג'רבי את השופט מודריק, שהביע השתאות במהלך העדות מהדרך שבה מחליטים אם לנתב תיק למסלול פלילי או למסלול מינהלי. מודריק שאל את מימון: "אבל נניח שהוא (החתן של ג'רבי - אה"א) היה אומר לך את האמת לאמיתה, שום דבר לא בהסתר, 'ככה אני פועל'". מימון ענה כי במקרה זה "לא היתה חקירה. לפחות כל עוד זה תלוי בי".

בעקבות הדברים הללו אמר השופט מודריק למימון: "אז מה שיוצא, שכל המגדל הזה כרגע, לפחות מזווית הראייה שלך, בנוי על העובדה שמישהו שהוא לא בעל הבית אמר לך תשובה שקרית, מאינטרס שלו, לא ברור למה. אני חושב שלפחות היה צריך לשאול אותה שאלה את בעל הבית, ולא להגיד לו, 'תשמע, קיבלתי מהחתן שלך מידע שהוא לא נכון'". מודריק הוסיף: "בשלב הזה, מבחינת זווית ההסתכלות שלך, נראה די פרובלמטי שהחלטה דיכוטומית שכזו, לפתוח בחקירה או לא לפתוח בחקירה, מתייחסת על אמירות של מישהו שהוא לא בעל הבית".

"אני מעלה חשד, הפרקליטות מחליטה"

 

מימון, שנשאל שוב ושוב בבית המשפט מה היה קורה אם היה נאמר לו בפשטות כיצד העסק מתנהל, ביקש להבהיר: "אני לא החלטתי על פתיחה בחקירה, אלא רק העליתי חשד, ואת זה הפניתי למשטרת ישראל. משטרת ישראל לקחה את הדו"ח לפרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה שבחנה אותו, ואמרה שיש די בשביל לפתוח בחקירה. זו לא החלטה שלי לפתוח בחקירה. אני מעלה חשד. אני מספר את הסיפור, מנקודת הראות שלי".

מודריק שוב התערב בחקירה והצביע על הבעייתיות באותה נקודת ראות: "לכן הקדמתי ושאלתי, נניח שאדון ג'רבי, היית בא אליו והיה אומר לך, תשמע, זאת הצורה שאני פועל, אני נותן כסף ביד. לא מחר ולא מחרתיים".

תשובת מימון היתה כי "סביר להניח שאם הוא היה אומר את זה, כבודו, זה לא היה מגיע לפרקליטות". מודריק השיב: "אז זהו, כאן יש איזושהי בעיה. יש בעיה שאני לא יודע בדיוק מה המשמעות שלה. אבל התחושה היא לא נוחה".

סנגורו של ג'רבי שאל: "אוקי, ומה במקרה של י.מ. וג'רבי?". מימון ענה: "במקרה של י.מ. האינפורמציה שנמסרה בביקורת, התיאור העובדתי הפשוט של איך העסק עובד, לא היתה נכונה. אני חוזר ואומר, אם היו מתארים נכון את ההתנהלות של העסק, סביר להניח, לפחות לדעתי, שלא היינו פה".

בשבוע הבא צפוי בית המשפט המחוזי בתל אביב לדון בבקשה שהגיש ג'רבי להשיב לו את נכסיו.

ממשרד האוצר לא התקבלה תגובה עד למועד סגירת העיתון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות