אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": האיש שהקים את תאגידי המים פועל כעת לביטולם

בלעדי ל"כלכליסט": האיש שהקים את תאגידי המים פועל כעת לביטולם

במסגרת תפקידו כראש מינהל המים פעל שלמה דולברג בתחילת העשור כדי לשכנע ראשי רשויות להקים את תאגידי המים. כעת הוא עושה בדיוק את ההפך כמנכ"ל מרכז השלטון המקומי. המרכז: "דולברג פועל מתוך ראייה רחבה של משק המים"

26.01.2011, 07:04 | רויטל חובל

תומך מפתיע לקריאה לביטול תאגידי המים ברשויות המקומיות: שלמה דולברג, מי שיזם את הקמת התאגידים כמנהל מינהל המים במשרד הפנים - ומשמש מאז מאי 2010 כמנכ"ל מרכז השלטון המקומי.

בימים האחרונים העביר דולברג מכתב חריף הקורא לראשי רשויות שבהן טרם הוקמו תאגידים שלא לשתף פעולה עם המהלך, להשהות את העברת נכסי המים והביוב לתאגידים החדשים, ולהימנע מקבלת מענקי עידוד להקמת התאגידים מהאוצר.

דולברג מונה למנהל מינהל המים ב־2002, בין השאר כדי לקדם את יישום חוק תאגידי המים שאושר שנה קודם לכן ולשכנע רשויות מקומיות להקים את התאגידים. ב־2002 אף צוטט בתקשורת כשאמר כי "הקמת התאגידים תביא את הציבור להרוויח פעמיים: הוא ייהנה ממים באיכות משופרת, משירות יעיל יותר וממחיר תחרותי".

כעת מתנגד דולברג למהלך, כחלק מהמאבק שמנהלים בנושא ראשי מרכז השלטון המקומי מול האוצר. ראשי המרכז דורשים להפסיק את פעולת התאגידים כמשק סגור ולהעביר את השליטה עליהם לעיריות.

בעקבות איומי הרשויות המקומיות לפתוח בשביתה, במחאה על העלאת תעריפי המים לתושבים על ידי התאגידים, הקים ראש הממשלה בנימין נתניהו ועדה בראשות ראש אגף התקציבים באוצר אודי ניסן, כדי לפתור את המחלוקת בין הצדדים. ואולם, שלשום התפוצצה הישיבה הראשונה של הוועדה, על רקע הודעתו של ניסן לפיה אין בכוונתו לדון במחירי המים. על רקע זה קרא יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, לנתניהו להתערב במשבר.

עם זאת, ספק אם הקריאה תיפול על אוזניים קשובות. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בסיכום הישיבה שבה הוחלט להקים את הוועדה לא הופיעה כל התייחסות לדרישה להוריד את תעריפי המים אלא רק "להתאמות הנדרשות ביחסי השלטון המקומי ותאגידי המים, ובכלל זה האפשרות להחלת מאפיינים של תאגיד עירוני".

מרכז השלטון המקומי בתגובה: "דולברג פועל בכל מרצו במסגרת תפקידו מתוך ראייה רחבה ומקיפה של משק המים, האינטרסים של התושבים וצורכי השלטון המקומי. תאגידי המים הפכו בניגוד לכל היגיון לפרה החולבת של כספי התושבים וגרמו בגלל מנגנוניהם המנופחים להעלאה דרסטית של מחיר המים, כפי שהתריע השלטון המקומי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
לא זו היתה כוונתו של דולברג בזמן הקמת תאגידי המים
דולברג צודק ב- 100 אחוז - פשוט הגולם עלה על יוצרו. הכוונה בזמנו היה להקים X תאגידים חלקם עירוניים וחלקם אזוריים במתכונת צנועה וחסכונית בלי הרבה תקורות ובלי הרבה כ"א. הממונה הנוכחי על התאגידים לא הבין את החוק ויצר מפלצות שאין יעילות וסוחטות את האזרחים.
איציק , צפון  |  26.01.11
6.
תלוי מי משלם את משכורתו
ביזיון!!!!! אם מר דולברג היה ממשיך בתפקידו כממונה על התאגידים, אין ספק שלא היה משנה את דעתו. תלוי באיזה צד מרוחה החמאה ומי משלם את משכורתו. לא בכדי לא שמעו את קולו עד עתה כלוחם נגד התאגידים מטעם מרכז השלטון המקומי משום שהשלטון המקומי חשש להציג אותו בחזית בהיותו מודע לבזיון הזה. מר דולברג אחראי על הקמת התאגידים והיה המנוע שדחף את הקמתם מבלי להתייחס לעובדות שהמהלך אינו נכון ואינו טוב לרשויות המקומיות. הגיע הזמן לחייב גם פקידי ציבור בחיוב אישי בגין טעויות קרדינליות שהם עושים כולל את נערי האוצר!!!!!!!!
ציפי , אשקלון  |  26.01.11
לכל התגובות