אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדשות האלכוהול: שירת הוויסקי צילום: shutterstock

חדשות האלכוהול: שירת הוויסקי

הסקוטים לא ממש צריכים סיבות כדי לשתות וויסקי, אבל שמחו לנצל את יום הולדתו ה־252 של רוברט ברנס, משוררם הלאומי, כדי להוכיח זאת

26.01.2011, 11:59 | עמית יריב

אתמול ציינו הסקוטים את יום הולדתו ה־252 של משוררם הלאומי, רוברט ברנס, בארוחות חגיגיות שזכו לשם Burns Suppers. את מנות ההאגיס המסורתיות (קיבת כבש וחלקי פנים אחרים קצוצים ומתובלים) שטפו ברחבי סקוטלנד בלא מעט כוסות של וויסקי.

סקוטלנד מחולקת לארבעה אזורי וויסקי עיקריים, הגדול שבהם הוא ההיילנדס (Highlands), הכולל גם את תת־האזורים ספייסייד והאיים. בהיילנדס ממוקמות רוב מזקקות המאלט הסקוטיות, והוויסקי המיוצר שם מתאפיין בטעמים פירותיים ופרחוניים. בלואולנדס (Lowlands) ממוקמות רוב המזקקות התעשייתיות, המייצרות וויסקי דגנים בזיקוק רציף - וויסקי המשמש בעיקר לערבוב עם הסינגל מאלטים הייחודיים של ההיילנדס. הוויסקי המיוצר באיילה (Islay), אזור הוויסקי השלישי, מתאפיין בארומות חזקות של עשן, כבול ויוד, מה שמעניק לו טעם מובחן ומובהק שאינו מתאים לכל אחד. האזור הרביעי, הקטן מכולם, הוא קמבלטאון (Campbeltown), שנותרו בו כיום רק שלוש מזקקות, אבל הוויסקי שלו נודע בגוף מלא ועושר טעמים.

הערבוב ריכך

תעשיית הוויסקי הסקוטית מבוססת על שני סוגי מוצרים: הוויסקי המעורב (Blended) והסינגל מאלט (Single Malt). תהליך ייצורו של הסינגל מאלט, באצוות קטנות בדודי זיקוק מנחושת, ומגבלות הטכנולוגיה הביאו לכך שהוויסקי היה לא אחיד באיכותו, חלקו מחוספס ולא נעים לשתייה וחלקו האחר מצוין. לסינגל מאלט, שהופק משעורה מולתתת, הצטרף גם וויסקי מדגנים אחרים, בעיקר חיטה ושיפון, שיוצרו בזיקוק רציף, שיצר מוצר אחיד יותר בטעמו אך חסר ייחוד.

סוחרי הוויסקי הם שהחליטו לנסות ולרכך את קשיחותו של וויסקי השעורים בוויסקי הדגנים הקל והמעודן יותר, ובכך יצרו את הוויסקי המעורב. שמותיהם של חלק מהסוחרים, שהכירו את טכניקות הערבוב ממוצרים אחרים שמכרו - דוגמת תה וקפה - מוכרים לנו עד היום: האחים ג'יימס וג'ון שיבאס, וויליאם גרנט וג'ון ווקר יצרו בלנדים שנועדו להפוך את הוויסקי לנגיש יותר לציבור הרחב.

רק בתחילת שנות השישים החלו הסינגל מאלטים לתפוס מקום של כבוד על מדף המשקאות, בזכות מזקקות דוגמת גלנפידיך, גלן גרנט ומקאלן, שהתעקשו לשווק את תוצרתן גם לצרכן הסופי. סינגל מאלט נתפס כיום כמוצר פרימיום, ועם זאת כ־90% מייצור הסינגל מאלט עדיין משמש לערבוב. גם היום הוויסקי המעורב מהווה את עיקר השוק, וענקית האלכוהול דיאג'ו, בעלת המותגים ג'וני ווקר, ג'יי אנד בי ואחרים, השיקה לאחרונה מזקקה ענקית לוויסקי דגנים (Grain Whisky) באזור ספייסייד, בהשקעה של כ־40 מיליון ליש"ט, שהיא המזקקה הגדולה ביותר בסקוטלנד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות