אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שאמה: "הפטור ממס שבח יעודד עשירים למכור דירות במגדלי אקירוב" צילום: עמית שאבי

שאמה: "הפטור ממס שבח יעודד עשירים למכור דירות במגדלי אקירוב"

ועדת הכספים דורשת לבצע שינויים בהצעת החוק של האוצר להעלאת מס הרכישה ולמתן פטור ממס שבח

26.01.2011, 13:53 | תומר אביטל

ועדת הכספים דורשת לבצע שינויים במנגנון המס שמציע האוצר לגבי מכירה ורכישה של דירות. אתמול אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת החוק של האוצר לפיה יעלה מס הרכישה על דירות להשקעה באופן מדורג: 5% מס עד מיליון שקל, 6% מס על דירות בשווי של 1-3 מיליון שקל, ו- 7% על השווי שמעבר ל-3 מיליון. בנוסף, נקבע שיופחת מס השבח על מכירת קרקע לצורך בניית יחידות דיור ויינתן פטור מלא ממס שבח על מכירת דירות מגורים, גם בטרם חלפו ארבע שנים ממועד הרכישה. מטרת החוק היא להגדיל את היצע הדירות ולבלום את עליית המחירים בטווח הקצר.

בדיון שנערך הבוקר בוועדת הכספים הוחלט כי יתקיים מפגש נוסף בהשתתפות נציגי משרדי ממשלה, מינהל מקרקעי ישראל והתאחדות הקבלנים, לפני האישור סופי של הצעת החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. הסיבה היא שכמה מחברי הכנסת הסתייגו מהנוסח הנוכחי.

ח"כ כרמל שאמה (ליכוד) אמר שאופן העלאת מס הרכישה המוצע יביא לכך שמשקיעים יימנעו מרכישת דירות יוקרה וירכשו דירות זולות יותר - ובכך רק יקטינו את היצע הדירות המיועדות לזוגות צעירים ולמתקשים לרכוש דירות. שאמה טען שגם הפטור ממס שבח צריך להיעשות בהגבלות מסוימות, שכן לטענתו, "אין עניין לעודד עשירים למכור דירות במגדלי אקירוב, שכן זוגות צעירים לא ירוויחו מזה דבר".

עוד אמר, שבנוסף לפטור ממס שבח, יש לקבוע הגבלות על רכישות נוספות לאחר מימוש הפטור. "אם מכרתי דירת יוקרה וזכיתי לפטור ובכסף אני רוכש כמה דירות זולות, מה השגנו בזה?" תהה.

מנהלת אגף בכיר מידע וניתוח כלכלי במשרד השיכון, רחל הולנדר, הציגה נתונים מהם עולה כי מספרם של הגרים בבעלות ירד מ-73% ב-1995 ל- 66% ב-2010. לדבריה, ב-2010 עלה שכר הדירה ב-19% בממוצע, וייתכן שמכירה מרובה של דירות להשקעה תביא לצמצום מספר הדירות להשכרה.

הח"כים זבולון אורלב (הבית היהודי) ואמנון כהן (ש"ס), גם דרשו להפחית את המס על רכישת דירה ראשונה, כך שיינתן פטור עד 1.6 מיליון ,ולא רק 1.4 מיליון שקל. לדבריהם, מחיר הדירה ממוצעת למשפחה עלה ולכן יש לשנות גם את מנגנון המיסוי בהקשר הזה.

במהלך הישיבה בינוי ושיכון באגף תקיציבם באוצר ראובן קוגן כי הכנסות המדינה בשנים 2011-2012 יגדלו ב-380 מיליון שקל כתוצאה מהשינויים בחוק.  
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
שאמה תמשיך כך תגיע רחוק - ראשות ממשלה
שאמה הוא ח"כ מצויין , הדואג לשכבות החלשות והבינוניות. דירות הנמכרות מעל 3 מיליון , משמע מדובר באדם השייך למאיון העליון , ולכן אין צורך כלל לפטור אותו ממס שבח. צריחך לזכור כי אותו מוכר זכאי פעם בארבע שנים לקבל פטור , אשר לא נפגע , ולכן מדובר באנשים המחזיקים יותר מדירה אחת , ולכן אין סיבה שלא ישלמו מס מלא. כמו כן כמות הדירות שמחירן עולה על 3 מיליון המצוייות בהשקעה ולא בשימוש הוא אפסי ואין לא השפעה על השוק. חשוב שאותו אדם ישלם מס מלא , שכן הוא כבר מכר דירה לפני פחות מארבע שנים בפטור אשר זיכה אותו בסכום הגון הפטור ממס. חשוב לשחרר את הדירות הזולות עד 2 מיליון ש"ח לכל היותר , וגם זה הרבה. לאפשר לאנשים למכור עד 3 דירות בפטור , כפי שהצעת החוק קיימת , היא בלתי סבירה ונועדה להקל על העשירים לשחרר דירות בפטור ממיסים . המשמעות היא פטור של עד 9 מיליון ש"ח לאדם , שווה ערך ל - 18 מיליון בעבודה (לפי מיסים כוללים של כ- 50% ) המדינה השתגעה במתן הטבות לעשירים , ורק שאמה פוצה פה , איפה שלי יחימוביץ , איפה עמיר פרץ , איפה כל החרדים. סליחה החרדים מחזיקים כמה דירות , ולכן יהנו מהפטורים.
אילן , דרום  |  30.01.11
22.
טעות נפוצה בניתוח
הרבה טוענים שעידוד בעלי דירות להשכרה למכור אותן יביא לעליית דמי השכירות. זה פשוט לא נכון: כל דירה מושכרת שנמכרת לקונה שמשתמש בה למגורים, אמנם מוציאה דירה משוק ההשכרה אבל היא גם הופכת משפחה שגרה בשכירות למשפחה שגרה בדירה בבעלותה. כך שאין לכך השפעה על עודף הביקוש לדירות להשכרה וזה לא משפע כלל על דמי השכירות.
ד"ר ניר דגן, כלכלן , רמת גן  |  27.01.11
21.
שאמה הוא צדיק - והעם הזה לא מבין מימינו ומשמאלו
הבנת הנקרא חברים - שאמה ביקש לבטל את הפטור לדירות יקרות, כיון שהמוכרים שלהם לא ישלמו מס - אבל זה לא יעזור לציבור. לעומת זאת - להגדיל את המס על דירות זולות - כי אחרת המשקיעים ינהרו אלהן. אנשים - תתחילו להבין מי פועל בשבילכם!!!!!!!!!!!!!!
נועם  |  26.01.11
לכל התגובות