אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטייניץ פועל לבטל הפטור ממס למשקיעי חוץ על רווחים

שטייניץ פועל לבטל הפטור ממס למשקיעי חוץ על רווחים

בעקבות התגברות כניסת המט"ח לישראל בשל פערי הריביות, בוחן צוות בראשותו של מנכ"ל האוצר אפשרות לביטול הפטור למשקיעי חוץ מרווחים הנובעים ממק"מ ומאגרות חוב ממשלתיות קצרות

27.01.2011, 14:08 | כתב כלכליסט

שר האוצר, יובל שטייניץ, הודיע היום כי יפעל לביטול הפטור ממס הניתן למשקיעי חוץ על רווחים הנובעים מהשקעה במק"מ (מלווה קצר מועד) ובאג"ח ממשלתיות קצרות. המהלך, על השלכותיו האפשריות, נבדק על ידי צוות ממשלתי בראשות מנכ"ל האוצר, חיים שני, הבוחן בשבועות האחרונים את שוק המט"ח.

מהאוצר נמסר, כי התחזקותו של השקל בשנים האחרונות נובעת בעיקר בשל חוזקו של המשק הישראלי ועמידתו במשבר הכלכלי הגלובלי. בתקופה האחרונה, בנוסף להשקעות זרות במשק הישראלי, יש עלייה משמעותית בכניסת מט"ח המיועד כולו ליצירת רווח פיננסי לטווח קצר כתוצאה מפערי הריבית בין ישראל לחו"ל ומטעמים נוספים. במצב זה מתקיים תיסוף מטבע שעלול לפגוע בכושר התחרות ארוך הטווח של המשק. הצוות ששני עומד בראשו בוחן כלים שיכולים לשמש, בין היתר, פלטפורמה לביצוע פעולות להתמודדות עם המצב, כאשר הראשון שבהם הינו ביטול הפטור למשקיעי חוץ מרווחים הנובעים ממק"מ ומאגרות חוב ממשלתיות קצרות.

כיום, על פי הוראות החוק, משקיעים זרים פטורים מתשלום מס על רווחים הנובעים מהשקעות במק"מים המונפקים על ידי בנק ישראל ובאגרות חוב המונפקות על ידי החשב הכללי. פטור זה ניתן מתוך כוונה לעודד פעילות של משקיעים זרים בשוק ההון הישראלי ואלמלא היה ניתן, היו אותם רווחים חייבים במס בשיעור של 15%.

יחד עם זאת, קיים חשש כי הפטור מנוצל על ידי שחקנים בשוק המט"ח למטרות עשיית רווח לטווח קצר. אי לכך, ביטול הפטור שטעון מהלך של חקיקה, צפוי להקטין במידת מה את האטרקטיביות של רכישת המק"מים ואגרות החוב הקצרות על ידי תושבי החוץ, ובכך לצמצם את רכישת השקלים ובזאת להחליש את המטבע. רשות המיסים תגבש הצעת חוק אשר תובא לאישור הממשלה ולאחר מכן לכנסת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות