אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה תשקיע 14 מיליארד שקל בתחליפי נפט צילום: דימיטרי שבנצקו

הממשלה תשקיע 14 מיליארד שקל בתחליפי נפט

ועדה בראשות יוג'ין קנדל גיבשה תוכנית לעשור הקרוב לצמצום התלות בנפט, הכוללת מימון של עשרות צוותי מחקר וסיוע לחברות סטארט־אפ

30.01.2011, 07:03 | ליאור גוטמן

בצל המהומות במצרים ממשלת ישראל צפויה לאשר הבוקר תוכנית לאומית לצמצום השימוש בנפט, שגיבשה בשנה החולפת ועדה בהובלת ראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל, שהוקמה בעקבות החלטת ממשלה בפברואר 2010. לפי התוכנית, הממשלה תשקיע בקידום תחום תחליפי הנפט 4 מיליארד שקל בין 2011 ל־2015, ובחצי השני של העשור תשקיע 10 מיליארד שקל נוספים.

הצעת המחליטים שתוגש היום לאישור השרים קובעת שבמהלך העשור הקרוב תקדם המדינה שימוש בטכנולוגיות שמטרתן צמצום השימוש בנפט, באמצעות מחקר ופיתוח וזירוז הליכים בירוקרטיים. בנוסף מוצע כי מנכ"לי משרד התשתיות הלאומיות והתחבורה, יישמו "הטמעה של תחליפי נפט חדשניים בישראל, כבסיס לשיתוף פעולה בינלאומי וככלי להשפעה על שווקים הבינלאומיים".

המנועים החדשניים ייבחנו "מדרום לבאר שבע"

 

עד אמצע העשור מתעתדת הממשלה להשקיע ולעמוד בקשר עם מאה קבוצות מחקר אקדמי, שיעסקו בפיתוח טכנולוגיות לייצור רכב חשמלי ומנועים אלטרנטיביים, ובפיתוח תחליפי דלק דוגמת אתנול, ביודיזל וגז טבעי לתחבורה. את קבוצות החוקרים תלווה ועדה בין־משרדית, שבה יהיו חברים מנכ"לי מרבית משרדי הממשלה, ובכללם משרד ראש הממשלה ומשרדי האוצר, התחבורה, התשתיות, החוץ, התמ"ת, החקלאות והגנת הסביבה.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", המדינה כבר מעודדת פיילוטים לשימוש בגז טבעי בתחבורה במקום בנזין וסולר. אחד המיזמים העיקריים בתחום זה הוא הקמת מתקן תדלוק לגז טבעי בפי גלילות, שיתופעל על ידי קבוצת דלק. בתוכנית לפיתוח תחליפי נפט מוצע שמשרדי הממשלה יקלו על חברות שעוסקות בתחום ההנעה החלופית לכלי רכב לקיים ניסויי שדה, באמצעות גיבושו של "נוהל היתר מהיר לביצוע נסיעות מבחן ברכבים בעלי מנוע חדשני, המוגבל רק לחודש ורק בשטח שדרומית לקו באר שבע".

אפיק נוסף של פעולת הממשלה יהיה השקעה בסטארט־אפים הפועלים בתחום תחליפי הדלק. באפיק שלישי תפעל הממשלה לשדך בין חברות קטנות העוסקות בתחום לחברות גדולות, כדי להפוך את הטכנולוגיות שיפותחו לישימות בקנה מידה רחב.

במסגרת הניסיון לאתר את החברות המתאימות הציגה הוועדה בראשות יוג'ין קנדל רשימה של 48 חברות הקשורות באופן ישיר ועקיף לתחום, בהן 19 בתחום פיתוח הדלקים ממקור ביולוגי, 12 חברות העוסקות בפיתוח דלקים ממקור כימי, 13 חברות המפתחות תשתית לרכב חשמלי, וארבע חברות העוסקות בפיתוח תשתיות למערכות הנעה חדשניות.

במשרד התשתיות מתנגדים: אנחנו ממונים על התחום

בעקבות החלטת הממשלה אמור לקום צוות שרים, שיגיש בתוך שלושה חודשים תוכנית מלאה לקידום תחליפי הנפט, שתכלול התייחסות לכמה היבטים: הפניית משאבים למו"פ מקומי לעשור הקרוב; גיוס הון חיצוני שנדרש לעידוד תוכניות המו"פ והסטארט־אפים; הסרת חסמים רגולטוריים; קידום הסכמים בתחום בין חברות ישראליות לחברות בחו"ל; ותכנון הקלות מס עבור החברות הפועלות בתחום.

יצוין כי רוב שרי הממשלה תומכים בהחלטה שמביא ראש הממשלה בנימין נתניהו, כאשר המתנגד העיקרי הוא במפתיע שר התשתיות עוזי לנדאו. במשרד התשתיות מסבירים כי לא מדובר בהתנגדות עקרונית לקידום הנושא וכי המשרד הוא זה שלמעשה יוזם ומקדם חלק מהרעיונות. מקורה של ההתנגדות, מסבירים במשרד, הוא בהוצאת תחום קידום אנרגיות חלופיות ממשרד התשתיות למשרדי הממשלה השונים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות29 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

29.
תחליפ נפט-פגיעה באדמה ובטבע
מחקרים שאסורים בארה"ב בתחום תחליפי הנפט-פצלי שמן הולכים להערך בארץ תוך ניצול שלנו עבור חברות אמריקאיות. הניסוי כולל קידוחים עמוקים וחימום האדמה במשך 3 שנים תוך הריגת החי והצומח כשהנפט שייוצר, אם בכלל, יהיה ברמה נמוכה מאוד ולא יעילה!!! אסור לתת לזה יד.
א , ירושלים  |  09.02.11
27.
שטויות בדיוק כמו החזרת המדענים לארץ.בזבוז כספים לטיוח ימין מושחת ומפקיר
הקנדל,כמו טרכנברג כמו שני-הובאו כדי לטייח את הרס והפקר שזורע ביבי ושות'. והטפשים יאכלו את השטויות שמאכילים אותו נבחריו. דלק שעולה כדי לממן את האוצר, אותו הדבר עם המים והרשימה ארוכה. הבריחה של ביבי,האוצר והפנים מהשריפה הייתה המחשה ברורה לפעולת הממשלה הארורה הזו. מכבסת המילים שלהם עובדת שעות נוספות. קוראים לזה תעמולה. שטיפות מוח להמונים עיוורים. צריך לתת למושחתים הללו להפיל את עצמם.
שומר חוק  |  30.01.11
26.
גז טבעי הוא יופי של אלטרנטיבה
זה פשוט מאוד- להלאים את לווייתן ותמר ולהשתמש רק בגז טבעי בישראל, בתעשיית הרכב להכניס את המכוניות החשמליות והרי לכם הפחתה של 70% לפחות בזיהום ובפליטת גזי חממה. למרות התעמולה הירוקה, גז טבעי הוא מקור האנרגיה הירוק ביותר נכון להיום. פאנלים סולריים הם בעלי נצילות נמוכה וצריכים אזורים נרחבים ואחרי 20 שנה נקברים בקרקע ואין מה לעשות איתם. טורבינות- על אותו עיקרון. די לחרטוטים, זאת האמת בפנים.
תקשיבו לשם שינוי  |  30.01.11
25.
התחליף הטוב ביותר והזמין במיידי לנפט הערבי
חיפוש קצר ביו טיוב יראה לכם את זה http://www.youtube.com/watch?v=T8WZD11alb0 מנוע מגנטי שיכול להיות התחליף הטוב ביותר לנפט הערבי , בוידאו תוכלו לראות מכונית שהוסבה למנוע מגנטי , ללא צורך בתידלוק, או אפילו בהטענה של חשמלכמו בבטר פלייס. מנוע מגנטי שמסתובב ומסתובב ומסתובב, ועכשיו תחשבו לבד כמה כסף יכול להיחסך למדינה אם כל הרכבים בארץ יעבדו על מנו מגנטי , וכמה כסף תחסוך כל משפחה ישראלית בשנה , אם לא נצטרך יותר לתדלק בדלק את מכוניותינו
עמוס תא  |  30.01.11
לכל התגובות