אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב לוחצת על מובארק; דיווח על ישראלי עצור צילום: רויטרס

ארה"ב לוחצת על מובארק; דיווח על ישראלי עצור

הבית הלבן קרא לעצור את ההסלמה, להתחיל בשינוי מיד ורמז כי יבחן את הסיוע למצרים, בעקבות המהומות בכיכר א-תחריר. תומכי מובארק ומתנגדיו התעמתו שעות ארוכות. דיווח לא מאומת: 30 איש נהרגו בכיכר וכ-600 נפצעו. ישראלי נעצר בסואץ ונלקח לחקירה

02.02.2011, 22:32 | כתבי ynet

אתמול הפגינו מיליון מצרים נגד השלטון והקשיבו לנשיאם חוסני מובארק מודיע על פרישה בסוף השנה, אבל יכול להיות שהיום (יום ד') היה לא פחות דרמטי. לראשונה מאז תחילת המהומות, עברה השליטה למשטר, ותומכי הנשיא המכהן יצאו לרחובות והתעמתו מול מתנגדיו בכיכר א-תחריר. 600 בני אדם נפצעו ואדם אחד נהרג, על פי הדיווחים הרשמיים, אבל הדיווחים הבלתי-רשמיים שונים בתכלית. ברשת הלבנונית "אל-מוסתקבל" נטען כי לא פחות מ-30 איש נהרגו בכיכר.

פרט לעימותים המצולמים והדרמטיים בכיכר בקהיר, גם באלכסנדריה נערכו הפגנות של תומכי מובארק. הטלוויזיה המצרית דיווחה כי כוחות הביטחון עצרו אזרח ישראלי בשכונת אל-ארבעין בסואץ, ולקחו אותו לחקירה. ארצות-הברית קראה בעקבות האירועים ל"הפסקה מיידית של האלימות".

 

העימותים היום בקהיר, צילום: איי פי העימותים היום בקהיר | צילום: איי פי העימותים היום בקהיר, צילום: איי פי

אנדרלומסיה בכיכר. הלילה יורד על תחריר

נשיא ארצות-הברית ברק אובמה וממשלו גינו את האירועים במצרים ודרשו לעצור את ההסלמה. דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, אמר לכתבים כי "הזמן לשינוי הגיע, והזמן הזה הוא עכשיו. העם המצרי צריך לראות שינוי. אנחנו יודעים ששינוי משמעותי חייב לכלול קולות מהאופוזיציה, והתהליך הזה צריך להתחיל מיד. חובה להפסיק את האלימות ולהתחיל עכשיו את המעבר הזה".

גיבס אמר שהשיחה בין הנשיא אובמה עם מובארק הלילה "היתה ישירה וכנה, ובלי להיכנס לפרטים המסר של הנשיא היה ברור - הגיע הזמן לשינוי". משמעות הדברים היא שאובמה הבהיר למובארק כי הוא צריך לסיים את תפקידו בהקדם.

נוכח התגובה הקשה של ממשל מובארק והוצאת אלפי התומכים לרחוב, הזהיר דובר הבית הלבן כי "שאלת הסיוע תיבחן על פי המעשים של ממשלת מצרים". מצרים מקבלת מארצות-הברית סיוע שנתי צבאי ואזרחי של כמיליארד וחצי דולר. האמריקנים הבהירו גם כי הממשלה המצרית הבאה תצטרך לכבד את הסכם השלום עם ישראל, שעות ספורות לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי הוא מקווה מהמצרים לכבד את ההסכם שנחתם ב-1979.

במהומות בכיכר א-תחריר, בין מתנגדי השלטון לתומכיו של מובארק, נפצעו כאמור לפחות 600 בני אדם. שר הבריאות המצרי מסר גם כי איש כוחות הביטחון נהרג, אך על פי דיווחים בלתי רשמיים מספר ההרוגים גבוה הרבה יותר. בנוסף, הושלכו ארבעה בקבוקי תבערה בכיכר, שניים מהם נזרקו לחצר המוזיאון הלאומי המצרי.

הטלוויזיה המצרית הודיעה כי הרשויות דורשות מהמפגינים להתפנות מיידית מהכיכר. סגן הנשיא המצרי קרא להם לכבד את העוצר ולשוב לבתיהם, במטרה להביא לרגיעה.

במשך שעות ארוכות נמשכו העימותים, אך לקראת ערב נעשה שקט יותר בסביבת הכיכר. המסוק הצבאי המשיך לחוג מעל מתנגדיו של מובארק, שכמה מהם נותרו במקום, ועדיין אפשר היה לשמוע יריות בודדות, אך קרבות הרחוב דעכו במידה רבה.

 

בכתיבת הידיעה השתתפו יצחק בן-חורין ורועי נחמיאס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות