אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראיון "כלכליסט" - מנכ"ל סיגמא: "ברמת התשואה, אין קסמים בשוק ההון"

ראיון "כלכליסט" - מנכ"ל סיגמא: "ברמת התשואה, אין קסמים בשוק ההון"

בגיל 33 אורי גלאי הוא כבר מנכ"ל סיגמא, ואם תשאלו אותו, אז העובדה שהיו"ר הוא אבא שלו בכלל לא מפריעה לו בעבודה השוטפת

03.02.2011, 07:41 | רחלי בינדמן

אורי גלאי, מנכ"ל בית ההשקעות סיגמא, רק בן 33. "אני ילד", הוא מודה כשנשאל על כך. לכאורה, אפשר לטעון להעדפת קרובים, כיוון שגלאי זכה בכס המנכ"לות רק לאחר שרכש, יחד עם אביו פרופ' דן גלאי, את בית ההשקעות מידיה של שותפתו של אביו להקמת בית ההשקעות, ריקי פרי, בשלהי 2008. אלא שלדבריו, אביו ממש לא עודד אותו להצטרף לבית ההשקעות בדיוק מהחשש לניגוד עניינים, ורק פרי, ששימשה מנכ"לית לפניו, ניאותה לקבל אותו.

"התחלתי מהבסיס", הוא מספר. "אמרתי לריקי מראש שאני מתחיל הכי בקטן שיש, מהתפעול. ברגע שהחלטתי שזה מה שאני רוצה לעשות בקריירה, הבנתי שאני צריך ללמוד מלמטה. הייתי מגיע כל יום מירושלים באוטובוס לאחר נסיעה של שעתיים בפקקים ומגיע ראשון בין העובדים ב־8 בבוקר".

חברה שונה לחלוטין

רק שלשום התברר כי בכוונת הפרקליטות להגיש, בכפוף לקיום שימוע, כתב אישום כנגד פרי בטענה שבמהלך 2007, עת שימשה יו"ר ומנכ"ל סיגמא, מכרה ני"ע מחשבונותיה הפרטיים לקרנות של סיגמא, לכאורה בניגוד לדין. גם בית ההשקעות הוזמן לשימוע בשל אחריות שילוחית לכאורה למעשים. בסיגמא הבהירו כי החל מסוף 2008 רכשו בני משפחת גלאי את אחזקותיה של פרי ומאז אין לה שום נגיעה בעסקי החברה.

אתה לא מוטרד מהזימון לשימוע?

"אני לא יודע אם מה שמיוחס לריקי קרה או לא, אבל צריך להבין שסיגמא היום היא חברה שונה לחלוטין. ריקי כבר מזמן לא נמצאת בחברה, ואני מאמין שבמהלך השימוע יוציאו אותנו מחוץ לסיפור, ולדעתי האישית גם את ריקי".

ואמנם, קשה לטעון ביחס לפרופ' גלאי להעדפת קרובים, בייחוד לאחר ששלושת אחיו של גלאי הבן בחרו שלא להצטרף לעסקיו של אביו. ירון, אחיו הבכור של אורי, מוכר כמי שעומד מאחורי אקזיטים בולטים בתחום הטכנולוגיה כמו קוויגו ל־AOL תמורת 350 מיליון דולר. אח נוסף משמש מנהל הכספים של הסטארט־אפ החדש שהקים ירון בניו יורק, והאח הקטן עובד ב־AOL. רק אורי נמשך אחרי אביו לשוק ההון. "שמעתי שיחות של אבא בבית, אבל הכל היה סינית", הוא מספר. "החלטתי שלא הגיוני שאני לא מבין על מה הוא מדבר. עשיתי מנוי לעיתונים הכלכליים, קראתי כל אות והבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים".

רכשתם את סיגמא מיד אחרי קריסת ליהמן ברדרס. לא חששתם?

"להפך. ראינו את זה כהזדמנות. היה ברור שזו נקודה קיצונית במשבר. תיאורטית, היה סיכון, אבל הכרנו את הלקוחות ורבים מהם דווקא רצו להעביר כספים לניהולנו מקופות הגמל שלהם. מדובר בלקוחות סולידיים, בני 45 ומעלה שלא מחפשים סיכונים גבוהים. אמרנו להם חד־משמעית לא לפדות את הקופות והמלצנו לחכות. מי שהקשיב החזיר את כל ההפסדים פלוס".

מכירת סיגמא לא רלבנטית

מאז הרכישה גדלתם בעיקר בזכות רכישות, אבל אתם עדיין קטנים.

"יש לנו נכס – פרופ' דן גלאי עם הידע והניסיון ויכולת הניתוח – שאין לשום גוף אחר. בשנתיים וחצי האחרונות כל התחזיות והפרסומים שלנו מראים את רמת הדיוק. הקדמנו גם את כל המתחרים. הרבה לקוחות היום דווקא יוצאים מהגופים הגדולים כי רואים שהם נכנסים שם לשטאנץ, למכונה ואין קשר אישי. ברמת התשואה הרי אין קסמים בשוק הזה. השוק נתון וגם רמת התשואה נתונה עם סטיות לכאן ולכאן".

אחד משחקני החיזוק שהביאה משפחת גלאי לסיגמא היה עזרא עטר, לשעבר מנכ"ל הגמל של בית ההשקעות פריזמה שפורק, בין היתר על רקע פרשת התשואות השליליות שהסב לעמיתים בן גביזון, מנהל השקעות הגמל של פריזמה בימיו של עטר. עטר גם קיבל נתח של 15% מהחברה.

לא חששתם לצרף את עטר, אחרי מה שקרה בפריזמה?

"האופן שבו עזרא נהג סביב הפרשה וההתפטרות שלו לאחריה הראו שהוא יודע להיות מנהל מהסוג שלוקח אחריות ולומד מהדברים. זה ראוי להערכה. יותר טוב לקחת מישהו שחווה את הדברים הללו ולמד על בשרו ממי שלא".

ובאחרונה צירפתם לסיגמא גם את מיקאל של רוני גילת ומיקו נפתלי.

"עזרא מכיר את מיקו כבר הרבה שנים ואבא היה דירקטור בחברות שלו. אנחנו היום גוף שהוא על הגבול בין הקטן והבינוני. המטרות שלנו מאוד שאפתניות — להגיע לנכסים של 3–4 מיליארד שקל בתוך שנתיים־שלוש. הדרך לעשות זאת היא בעיקר באמצעות רכישה של גופים נוספים מעבר לאלו שרכשנו (ספרה ובונוס שוקי הון עם נכסים בהיקף של 650 מיליון שקל — ר"ב). הכנסנו את השותפים כדי לבצע רכישות נוספות. אצלנו, בניגוד לבית השקעות כמו רמקו שנמכר לאלטשולר, יש דור המשך ולכן אופצית המכירה לא רלבנטית".

למה למשקיע לבחור בסיגמא?

"בגלל היכולת שלנו לנתח את המגמות בשוק ולנצל את הקשרים שלנו עם גופים בארץ ובחו"ל. אבא שלי הוא יועץ של קרן המטבע הבינלאומית. זה מכניס עושר מחשבתי. אבא שלי כאסטרטג ראשי מביא יכולת ניתוח מגמות. בסופו של דבר, זה בא לידי ביטוי בתוצאות. עברנו את המשבר מצוין. היינו חשופים במידה מועטה לאפיקים המסוכנים".

אתם כמעט לא חשופים לחו"ל. על רקע המהומות במצרים אין מקום לפזר את ההשקעות?

"בכל המלחמות האחרונות, האיניתיפאדה, ראינו שכמעט אין להן השפעה על המתרחש בבורסה. גם במצרים מדובר באירוע נקודתי. השוק הישראלי במצב הרבה יותר טוב מהשווקים בחו"ל, ולא צריך לייצר חשיפה גיאוגרפית בכוח. גם באירוע במצרים ראינו ירידות של יומיים וזהו. הכלכלה פה חזקה ויציבה ולכן מדובר בהשפעות קצרות טווח".

איך זה לעבוד עם אבא שהוא יו"ר?

"אני נמצא איתו הרבה. אנחנו שנינו מאוד נוחים. רגועים. בלי הרבה אגו. אני מאוד מעריך אותו והוא אותי. הוא ממש לא מתערב בניהול שלי. הוא נותן את דעתו אם אני שואל, אבל אני מקבל חופש מוחלט.

השורה התחתונה של אורי "לכל המלחמות האחרונות לא היתה השפעה על השוק. השוק הישראלי במצב הרבה יותר טוב מהשווקים בחו"ל ולא צריך לייצר חשיפה גיאוגרפית בכוח. גם באירוע במצרים ראינו ירידות של יומיים וזהו. הכלכלה פה חזקה ויציבה ולכן מדובר בהשפעות קצרות טווח"
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
דן גלאי גאון ולא פחות
אני לקוח. אפשר להגיד שהייתי קטן. במיתון האחרון דן דיבר איתי כשהייתי מודאג מהירידות בשוק וכאשר כולם דיברו על תרחישי סוף העולם הוא צייר לי את היציאה מהמשבר בצורה מדוייקת והמליץ לי על תיק אג"ח שעלה ב400 אחוז תוך שנה וחצי. את אורי אני מכיר עוד שעבד בתיוק בחדר המסחר ותמיד היה נחמד וקשוב. מדובר בלוחם שלדג פארמדיק שעושה 50 ימי מילואים בשנה ובזמנו עוד התנדב במד"א. הכסף של המשפחה שלנו שם ואני ישן טוב בלילה.
לקוח , תל אביב  |  03.02.11