אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפנים החדשות של רוטשילד ואחד העם צילום: עמית שעל

הפנים החדשות של רוטשילד ואחד העם

"כלכליסט" חושף את תוכנית הענק שיזמו חברות הביטוח מגדל והראל למרכז תל אביב. בתכנון: בניין הבורסה לניירות ערך ייהפך למלון, ברוטשילד יוקמו 3 מגדלים בני כ־40 קומות ושני מלונות בוטיק חדשים, בהשקעה כוללת של כמיליארד שקל

03.02.2011, 08:46 | דותן לוי

לאחר שנים ארוכות של המתנה, רובע ה"סיטי" של תל אביב עומד להשתנות. האזור שבלבו שוכנת כיום הבורסה לניירות ערך, שמתכננת להעתיק את פעילותה למתחם אחר בעיר (ראה מסגרת), יהפוך בעשור הקרוב למתחם בילוי, מגורי יוקרה, מלונאות ותעסוקה ענק.

התוכנית לשינוי המתחם צפויה לצאת לפועל ללא התנגדויות מיוחדות, מאחר שכל השטח שתחום בין הרחובות יבנה, אחד העם, בצלאל ושדרות רוטשילד שייך לקבוצה אחת.

מדובר בשתי חברות הביטוח מגדל והראל, שפועלות בשנים האחרונות יחד בלא מעט פרויקטים נדל"ניים. השתיים מחזיקות כמעט בכל המבנים וזכויות הבנייה במתחם, לצד כמה בעלים פרטיים שמחזיקים מקטעים קטנים בו.

הדמיה של מתחם רוטשילד-אחד העם הדמיה של מתחם רוטשילד-אחד העם הדמיה של מתחם רוטשילד-אחד העם

ל"כלכליסט" הגיעה תוכנית בשלבי הכנה מתקדמים שאותה הכין משרד האדריכלים אלישע רובין עבור שתי החברות, לצורך הכנת תוכנית בניין עיר חדשה לכל המתחם. התוכנית תידרש לעבור בעתיד את אישור הוועדה המקומית, ובהמשך את אישור הוועדה המחוזית תל אביב. העלות המוערכת לבניית המתחם היא כמיליארד שקל.

המתחם משתרע על שטח של כ־10 דונם וכולל כ־18 מבנים, ובמרכזו, כאמור, מבנה הבורסה לניירות ערך ובית ציון. את התב"ע ניתן לחלק לשני חלקים מרכזיים: רחוב רוטשילד, שבו הבנייה תתאפיין במבנים לשימור ובמגדלים, והאזור העורפי יותר שנפרס על ציר אחד העם שמשתייך ללב ההיסטורי של תל אביב (העיר הלבנה) ובו הבנייה המותרת היא מרקמית - כזו התואמת לבנייה הקיימת ברחוב.

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: מתיחת פנים לעיר הלבנה (14 תמונות)

בין הרחובות אחד העם ורוטשילד, בחצרות האחוריות של המבנים, מתוכנן ציר לטובת הציבור שישמש להולכי רגל, ייבנה בסגנון אירופי ויכלול גלריות, בתי קפה, חנויות עיצוב ובוטיקים. שטח ציבורי נוסף מתוכנן מול הכניסה לרחוב, שם בכוונת היזמים להרוס מבנה קיים ולהקים במקומו רחבה פתוחה.

מגדל חדש הבית החדש של הבורסה פעילות הבורסה תועתק לבניין חדש שיוקם בפינת הרחובות אחוזת בית ומונטיפיורי. המבנה יתנשא לגובה של כ־14 קומות בשטח כולל של כ־9,000 מ"ר דותן לוי, תגובה אחתלכתבה המלאה

ברחוב רוטשילד, המוגדר על ידי העירייה כמרכז עסקים ראשי, הייעוד העיקרי הוא למשרדים. בשלב זה מדובר על הקמת שלושה מגדלים חדשים, שניים מהם למשרדים ואחד למגורים, שלושתם בגובה הכפול מזה של מגדל ציון הקיים - כלומר 36–40 קומות.

מגדל משרדים אחד יוקם בפינת הרחובות רוטשילד ובצלאל יפה, אחריו ממוקם ברחוב רוטשילד 49 מבנה לשימור שיוסב לטובת גלריה לאמנות ולאחריו יוקם מגדל מגורים. מלבד הבניין לשימור, מגדל ציון הוא היחיד ברחוב זה שיישאר והיתר מיועדים להריסה, כאשר בפינה של רוטשילד עם רחוב יבנה מתוכנן מגדל משרדים נוסף.

בשל הארכיטקטורה המעניינת של בניין הבורסה לניירות ערך החליטו היזמים להותירו על תלו. את המבנה ניתן להסב למגורים, מלונאות או משרדים, אך על פי הערכות ומבדיקה שערכו להיתכנות הכלכלית מסתמן כי מבנה הבורסה שצפוי להתפנות בעתיד יוסב למלון.

שלושה מבנים נוספים לשימור ממוקמים בפינת הרחובות יבנה ואחד העם. שני מבנים יוסבו למלון ומשרדים ובניין נוסף שממוקם מאחורי מגדל ציון ייהפך לבניין מגורים. מלבד מבנים אלה, כל הבניינים ברחוב אחד העם, מרחוב יבנה ועד לרחוב בצלאל יפה, מיועדים להריסה ויהפכו למבנים למשרדים או למגורים.

שלמה גוטמן, מנהל תחום הנדל"ן של מגדל, מסר ל"כלכליסט" כי: "מגדל והראל מובילות עם מספר בעלי קרקע פרטיים, שינוי תב"ע באזור שדרות רוטשילד ת"א בין הרחובות רוטשילד, יבנה, אחד העם ובצלאל יפה. בבעלות מגדל שני נכסים (המוחזקים היסטורית) במתחם זה ונכס נוסף במתחם (בית ציון) שנרכש לפני כשנתיים יחד עם הראל. מדובר בתוכנית ארוכת טווח, בת מספר שלבים שתכלול בנייני משרדים, מסחר, מלונאות ומגורים, ולצורך כך נשכרו שירותיהם של יועצים ומתכננים שונים, ביניהם האדריכלים אלישע רובין ומשה ריבק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות