אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הרישיונות עבר בקריאה שנייה ושלישית צילום: אלעד גרשגורן

חוק הרישיונות עבר בקריאה שנייה ושלישית

החל ב־2013 יוכלו זכייניות ערוצים 2 ו־10 לשדר בשיטת רישיונות במקום זיכיונות. רשת וקשת צפויות להמשיך לשדר בערוץ 2 עד 2015

07.02.2011, 19:53 | שלי פריצקר

שוק הטלוויזיה המסחרית בדרך לשינוי הגדול: הכנסת אישרה היום (ב') בקריאה שנייה ושלישית את חוק הרשות השנייה החדש, שבמסגרתו יעברו ערוצי הטלוויזיה המסחרית לשיטת רישיונות בדומה לכבלים וללוויין. החוק ייכנס לתוקף ב־1 בינואר 2013. תקופת הרישיון ניתנת ל־15 שנים עם אופציה להארכה.

עם אישור החוק רושם שר התקשורת, משה כחלון, הישג משמעותי בכל הקשור לאג'נדה שלו לפתוח את שוק התקשורת לתחרות. במסגרת החוק החדש ניתנת האפשרות למספר בלתי מוגבל של שחקנים לקבל רישיון לשידור בערוצי הברודקאסט, ולפיכך צפוי כי מסכי הטלוויזיה יציגו יותר משני ערוצים מסחריים. העידן החדש צפוי לשנות גם את הרגלי הצפייה, שכן עם המעבר לרישיונות יילקחו מערוצים 2 ו־10 האפיקים שמספרם מגדיר את שם הערוץ - 2 ו־10. השר כחלון צפוי להכריז עוד החודש על האפיקים שבהם ישובצו הערוצים החדשים בעידן הרישיונות.

היתרון במעבר לרישיון הוא האפשרות לבנות תוכניות ארוכות טווח - מה שאמור לתרום ליציבות כלכלית. ערוץ 10 צפוי להיות הראשון שיעבור לרישיון: הערוץ מסיים את תקופת הזיכיון בעוד כשנה, והוא צפוי לעבור לרישיון ב־2013. רשת וקשת, לעומת זאת, קיבלו ארכה עד 2015. רשת כבר הכריזה כי היא מתכוונת להישאר בזיכיון עד 2015; קשת עשויה לנקוט מהלך דומה, ולו כדי לא להשאיר את אפיק 22 הפופולרי בידי רשת. שתי החברות יוכלו להחזיק יחד בחברת החדשות (בהנחה שלא יתמזגו כפי שמעריכים בשוק) במשך שלוש שנים לאחר מעבר שתיהן לרישיון, אולם לחברה לא יקראו חדשות 2.

בנוסף, החוק אמור לעשות סדר במחויבויות התוכן של הערוצים ובכללי ההשקעה בהם, וכן לייפות את כוחה של הרשות השנייה למשוך את רישיונו של גוף שלא עמד במחויבויות, ולהטיל קנסות כספיים - ולא באמצעות נטילת זמן פרסומות כנהוג כיום. שלשום אישרה הממשלה את הרחבת מערך השידורים הדיגיטליים החינמיים עידן פלוס (DTT) ל־16 ערוצים תוך שנתיים. המערך יעבור ב־2014 מידי הרשות השנייה לגוף ממשלתי אחר, שאינו מפקח על שידורי הטלוויזיה.

מנכ"ל הרשות השנייה, מנשה סמירה, בתגובה: "המעבר לשיטת רישיונות בתחום שידורי הטלוויזיה 'הברודקסטרית' (ערוץ מרכזי לכל), מאפשר לרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו לתת מענה להתפתחות הטכנולוגית וכן להגדיל את ההיצע בתחום זה".

ח"כ ד"ר נחמן שי (קדימה): "אין רפורמה בשוק התקשורת בישראל. בעלי הזיכיונות קיבלו מתנה נפלאה והפכו לבעלי רישיונות שיתחדשו אחת ל-15 שנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
כרגע באמת אין תמורה בעד האגורה, אבל בעתיד כנראה שכן...
בעקבות הרפורמה שרשות השידור הודיעה עליה. אך בכל אופן, גם כזה ייושם, אני בהחלט בעד מגיב מס' 2, להעביר את האגרה לתשלום ממשלתי, ולא לגבות מהאזרחים את הכסף. בחו"ל אני לא בטוח שגובים אגרה כזו, זו בטוח המצאה ישראלית...
shimi810 , קריות  |  10.02.11
2.
כל הכבוד לשר
כבוד השר אתה גדול רוצה לצאת ענק תבטל את האגרה רשות השידור ואת הכסף תעביר לחינוך . השרים וחברי הכנסת שחושבים שאי אפשר לחיות בלי רשות השידור שישלומו בתקציב משרדם את תקציב הרשות אין סיבה בעולם שאנחנו האזרחים נשלם עבור מוצר ישן שאנחנו לר צורכים . בשם הדמוקרטייה לסגור את הדבר הזה שעולה לנו מיליונים .
חיים , גוש דן  |  08.02.11
1.
כל הכבוד כבוד השר כחלון...
עכשיו נישאר לך רק - לסדר את הבלאגן עם עידן + לבטל את האגרה לערוץ הראשון שגם ככה לא מספק תמורה בעד האגרה. ולסיום, כל הרפורמות בשוק הסלולאר לא ממש יוצאות לפועל... חב' הסלולאר תמיד מוצאות דרכים עקיפות ותרגילים סופר יצירתיים לחייב אותנו הצרכנים. טוב תעשה אם תחייב את חב' הסלולאר לשלם קנס כספי כבד על כל תלונה של צרכן שתמצא מוצדקת ! ובלי שום שום קשר לאמור לעיל- השר כחלון יזכר לדורות על פועלו למען האזרח הקטן. משום מה אני לא מצליח להיזכר בשר התקשורת הקודם...
צ'ומפי , מרכז  |  08.02.11