אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": בן זקן ותשובה ינסו לגבש את קבוצת הקניונים השלישית צילום: עמית שעל

בלעדי ל"כלכליסט": בן זקן ותשובה ינסו לגבש את קבוצת הקניונים השלישית

ג'קי בן זקן, מבעלי מנופים פיננסים, מנהל מגעים עם הפניקס להקמת רשת קניונים בבעלות משותפת, שתשלוט בקניונים של שני הצדדים ותקים קניונים חדשים

09.02.2011, 07:01 | שי פאוזנר ורוני קורן־דינר

ג'קי בן זקן, מבעלי השליטה בחברת מנופים פיננסים (11.5%), מנהל מגעים עם חברת הביטוח הפניקס שבשליטת יצחק תשובה, על מנת להקים רשת קניונים בבעלות משותפת - כך נודע ל"כלכליסט". על פי המידע שהגיע ל"כלכליסט", בן זקן מנהל עם הפניקס שיחות כבר כמה חודשים, והצדדים קרובים להסכם.

למנופים ולהפניקס שותפות בקניון סטאר סנטר של מנופים מאז מרץ 2008, אז רכשה הפניקס 25% ממניות הקניון ב־133 מיליון שקל, לפי שווי של 532 מיליון שקל.

אם תושלם העסקה המתגבשת, הפניקס תרכוש מניות ממנופים בשני קניונים. הראשון, הנחשב ליהלום שבכתר של מנופים, הוא קניון ארנה שבהרצליה פיתוח, שאותו רכשה מנופים מקבוצת אלביט הדמיה שבשליטת מוטי זיסר בקיץ 2007 תמורת 546 מיליון שקל. הקניון עבר אשתקד מתיחת פנים ומיתוג מחדש בקמפיין של כ־5 מיליון שקל, שנועד למצב אותו כקניון אופנה.

הקניון השני שבו תשקיע הפניקס, לפי ההסכם, הוא קניון ארנה נהריה, שמנופים החלה להקים לפני שנה.

נוסף על כך, הפניקס תמכור למנופים חלק ממניותיה בקניון רמות הירושלמי שהושק באוקטובר האחרון, ושבו היא מחזיקה 80% (לצד קבוצת הנדל"ן בית חדש בירושלים).

במקביל, ההסכם המתגבש בין השתיים קובע כי הפניקס תיכנס לשותפות עם מנופים בקניון העתידי שהיא מתכננת באילת. הקניון אמור לקום במתחם התחנה המרכזית בעיר הדרומית, בהשקעה של כחצי מיליארד שקל. מנופים רכשה ב־2006 מחצית מהבעלות במתחם התחנה המרכזית, ששטחו כ־17 דונם, וב־2009 השלימה את רכישת 50% הנותרים מידי נצבא.

שחקני הביטוח נערכים לקרב מול מליסרון

התוכנית של מנופים והפניקס לא הפתיעה בכירים בשוק הנדל"ן המניב, שאיתם שוחח אתמול "כלכליסט". הללו מעריכים כי כל שחקני הביטוח הגדולים המעורבים בשוק הנדל"ן המסחרי מבינים שעסקת מליסרון תיצור ענק עם כוח מסוכן, וינסו לחזק את כוחם בשוק זה.

קניון ארנה בהרצליה. מנופים השקיעה עשרות מיליונים בשיפוץ, צילום: קובי בכר קניון ארנה בהרצליה. מנופים השקיעה עשרות מיליונים בשיפוץ | צילום: קובי בכר קניון ארנה בהרצליה. מנופים השקיעה עשרות מיליונים בשיפוץ, צילום: קובי בכר

אמיר רמות, ראש תחום הנדל"ן בהפניקס, אמר בספטמבר 2010 ל"כלכליסט": "הקניונים הולכים לקונסולידציה, ולכן היכולת של חברות ביטוח להתמודד על קניון תפחת מאוד. יש עדיין קניונים בעלי פוטנציאל שמעניינים אותנו ואינם בבעלות החברות הגדולות".

גורמים בענף אמרו אתמול כי סביר להניח שהשותפות תפעל תחת חברה שתוקם לצורך זה, כדי שהשתיים יוכלו לגייס עבורה כסף בנפרד משאר הפעילויות של מנופים בעתיד.

לצד ההשפעה על עסקיה של מנופים, לעסקה המתגבשת יש היבט חבוי נוסף: בנובמבר דיווחה מנופים על הסכמות בין בעלי השליטה בה, ולפיהן בן זקן ירכוש את חלקם (69%) של שותפיו בגרעין השליטה בחברה, אברהם נניקשווילי וחברת ASTC מסינגפור שבבעלות מרקוס וובר (שנכנסה למנופים חודשיים קודם). על פי ההסכם, בן זקן ישלם לשניים 717 מיליון שקל עבור אחזקותיהם, והעסקה אמורה להסתיים בתוך שישה חודשים, דהיינו עד מאי הקרוב. ההערכה אז היתה כי בן זקן יגייס הון בשוק ההון ודרך הבנקים, או יכניס שותפים אחרים לחברה.

בן זקן. מנסה במקביל לקנות את חלקם של שותפיו במנופים, צילום: עמית שעל בן זקן. מנסה במקביל לקנות את חלקם של שותפיו במנופים | צילום: עמית שעל בן זקן. מנסה במקביל לקנות את חלקם של שותפיו במנופים, צילום: עמית שעל

כניסה של הפניקס לשותפות בנכסי מנופים תזרים לקופת האחרונה הון, שגורמים בשוק הנדל"ן המניב אמדו אתמול במאות מיליוני דולרים - הון שיציף ערך לבעלי המניות של מנופים. בן זקן יהיה המרוויח הגדול ממהלך כזה, כיוון שהמחיר שהוא ישלם עבור מניות שותפיו בגרעין השליטה יישאר ברמתו כפי שנקבע טרם ההסכם עם הפניקס.

במנופים פיננסים ובחברת הפניקס סירבו להגיב לדברים.

עסקת מליסרון: ברנע יכריע בשבוע הבא

בתוך כך, בתחילת השבוע הבא תגיע עסקת מליסרון לצומת חשוב, כאשר פרופ' אמיר ברנע יפסוק אם התנאים שהטילה הממונה על הגבלים רונית קן על העסקה הם אכן תנאים מחמירים - כפי שטוענת מליסרון.

ברנע הוגדר כפוסק בהסכם המכר שמכוחו ביקשה מליסרון לרכוש את בריטיש ישראל תמורת 1.7 מיליארד שקל. קן אישרה את העסקה, אולם התנתה אותה, בן היתר, במכירת הגרנד קניון (של בריטיש) או הקריון (של מליסרון), בנוסף למכירת קניון רחובות (של בריטיש) או קניון רננים וקניון סביונים (של מליסרון) בתוך תקופה קצובה.

ביום רביעי שעבר נפגשו נציגי שתי החברות אצל ברנע, ובמסגרת הפגישה טענה מליסרון כי מדובר בתנאים מכבידים. אם יפסוק פרופ' ברנע שהתנאים אכן מכבידים, עשויה העסקה להתבטל.

ל"כלכליסט" נודע כי מליסרון הגישה מכתב זועף לבריטיש ישראל, ובו הודיעה שאינה מעוניינת בשום חלופה אפשרית מצד בריטיש, וכי היא משאירה את ההחלטה אך ורק בידי הפוסק המוסכם. עוד קודם לכן פנתה מליסרון לקן, ואיימה כי תגיש ערעור על התנאים.

עניין נוסף שקשור לבריטיש הוא השריפה של חנות איקאה: בריטיש מחזיקה במתחם שנשרף במשותף עם ישראלום, ושווי חלקה במבנה הוא 100 מיליון שקל. עם זאת, לשריפה לא צפויה להיות השפעה על רכישת בריטיש, שכן מדובר בנכס מבוטח בהיקף של 1.2% מנכסי בריטיש. בדיווחי החברה לבורסה היא מסרה כי המבנה מבוטח בביטוח שכולל גם אובדן הכנסות, כך שמבחינת בריטיש לא מדובר בנזק מהותי.

בהכנת הידיעה השתתפה אורנה יפת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
הבטחתה לא עוד קניונים כנסו
אין צורך בהרבה קניונים באשדוד יש סטאר סנטר קניון לב אשדוד צולע קניון אשדוד סגור קניון סיטי קניון סימול ועוד קניון בהקמה מול העירייה לא צריך רוב החנויות לא עובדות כמו שצריך השכירויות גבוהות מדי שוכרים יקרים חבל על הכסף שלכם אחד שהיה לו כמה חנויות באשדוד יום טוב לכולם
יחיאל לסרי , אשדוד  |  09.02.11
9.
תגובה ל-4 נכון יש הרבה מליינים מזרחיים אז מה ???
תגובה ל-4 נכון יש הרבה מליינים מזרחיים אז מה ??? ואין הרבה מליינים אשכנזים ? שהתעשרו עם הקמת המדינה והשתלטו על הקרקעות הכי יקרות באזורים בכי יקרים ולאחר מכן כשהגיעו העולים מארצות המזרח הם שיכנו אותן באזורין הכי גרועים: בעיירות פיתוח ובמושבים.למרות זאת המזרחיים הצליחו להתרומם בעשורים האחרונים ולהתעשר ולהוות גורם המשפיע על פיתוח הכלכלה והמשק במדינה. מי שבוכה על קיפוח זו בעיה שלו. שימשיך לקטר.
אזרח , מרכז  |  09.02.11
לכל התגובות