אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - מוסדיים: מיחזור חוב לדרך ארץ רק בתנאי שלא תחלק דיבידנדים צילום: ערן יופי כהן

בלעדי ל"כלכליסט" - מוסדיים: מיחזור חוב לדרך ארץ רק בתנאי שלא תחלק דיבידנדים

הכשרה ביטוח המחזיקה באג"ח של דרך ארץ מתנה את הסכמתה למיחזור החוב באיסור גורף על משיכת כספים, כולל פירעון הלוואות בעלים, עד לתשלום החוב הנחות למחזיקי האג"ח

09.02.2011, 07:02 | רחלי בינדמן

חלק מבעלי איגרות החוב הנחותות של דרך ארץ, זכיינית כביש חוצה ישראל, לא מוותרים ומחריפים את התנגדותם לאישור מימון מחדש של חובות החברה, כך נודע ל"כלכליסט".

שלשום נתבקשו הגופים המוסדיים המחזיקים באיגרות החוב הפרטיות שהנפיקה דרך ארץ להצביע כי הם מסכימים שבמסגרת הארגון החדש של חובות החברה יונפק גם חוב חדש שיחלוק איתם בביטחונות שקיבלו, אך ההצבעה נדחתה ליום חמישי. בשלב הבא יידרשו מחזיקי האג"ח להחליט האם הם ממירים את החוב הקיים ברשותם לחוב החדש בעל מח"מ ארוך יותר.

מקורבים לחברה טענו כי הסיבה לדחיית ההצבעה היא בעובדה שמספר גופים מוסדיים גדולים לא הספיקו לשלוח כתבי הצבעה ולכנס את ועדות ההשקעה שלהם. עם זאת, מתברר כי בין הגופים ששלחו את כתבי ההצבעה חלקם התבררו כבעלי ניגוד עניינים (מכוח אחזקותיהם הנוספות באג"ח הבכירה של החברה או בשל אחזקותיהם במניות קרן תשתיות ישראל, אחת מבעלות השליטה בדרך ארץ) והצבעתם לא נספרה, וחלקם אף הצביעו נגד.

עם בעלי האג"ח נמנים מגדל, דש, אנליסט, מיטב ופסגות. אחת הדרישות של המתנגדים היא קבלת התחייבות של בעלי דרך ארץ, חברת שיכון ובינוי וקרן תשתיות IFF של הראל ביטוח, לא למשוך דיבידנדים או הלוואות בעלים שקיימות בחברה עד לתשלום מלוא החוב.

עוד התברר כי חלק מבעלי האג"ח הנחותות מתכנן אמנם להסכים להתחלק בביטחונות עם בעלי האג"ח החדשים אך לא מעוניין לבצע את ההמרה של החוב הקיים שלו בחוב חדש. בכוונת אותם מחזיקים להתנות את הסכמתם לחלוק בביטחונות בכך ש־70% מבעלי האג"ח הנחותות ימירו את חובם לחוב הארוך, שאם לא כן, דירוג האג"ח צפוי לרדת.

בעלי החברה סירבו להתחייב שלא למשוך דיבידנדים וגיבשו הסכמה עם חלק ממחזיקי האג"ח הגדולים, שבה נקבע מנגנון שיאפשר למחזיקי החוב פידיון מוקדם של האג"ח ללא קנס. ל"כלכליסט" נודע כי הכשרה ביטוח מתנגדת למהלך המימון המחודש ולכל אפשרות של חלוקת דיבידנד מצד הבעלים עד לפירעון מלוא האג"ח. מחר צפוי אודי סביון, מנכ"ל דרך ארץ, לקיים פגישות עם המתנגדים ולנסות להגיע עמם להסכמות לקראת ההצבעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות