אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השורה התחתונה - ארבעה ניסויים ופיצול פעילות: האתגרים בדרכה של כן־פייט להצפת ערך

השורה התחתונה - ארבעה ניסויים ופיצול פעילות: האתגרים בדרכה של כן־פייט להצפת ערך

2011 היא שנת מבחן עבור כן־פייט: תוצאות הניסויים הקליניים שלה אמורות להתפרסם עד סוף השנה, ובנוסף יתברר האם המהלך של הוצאת הטיפולים במחלות עיניים לחברה נפרדת ישתלם למשקיעים ויאפשר גיוס שיעשיר את הקופה

10.02.2011, 07:41 | שניר הנדלר

שנת 2011 עשויה להירשם כשנת מבחן עבור כן־פייטביופרמה. חברת הביומד מקיימת כעת ארבעה ניסויים קליניים במקביל, בשלבים שונים, בטיפולים המיועדים לחולי דלקת מפרקים, גלאוקומה (מחלת עיניים), סרטן הכבד ודלקת כבד.

תוצאותיהם של ניסויים אלה אמורות להתברר בהמשך השנה. הצלחה בניסויים תעניק אישור לטכנולוגיה הייחודית של כן־פייט, תמצב אותה בעמדת כוח במשאים ומתנים העתידיים להסכמי מסחור ושיתוף פעולה עם חברות תרופות גדולות, ותעבה את קופת המזומנים הדלילה שלה.

לפני כן צריכה כן־פייט, בניהולה של פרופ' פנינה פישמן, לדלג על ארבעה אתגרים.

1. תקווה להתארכות הניסוי

הטכנולוגיה של כן־פייט מבוססת על תרופות שנקשרות לקולטן הנמצא על פני השטח של תאים חולים (סרטניים ודלקתיים). כאשר התרופה נקשרת לתאים אלה, היא גורמת להשמדתם.

הפיתוחים המתקדמים ביותר של כן־פייט, נכון להיום, הם תרופת CF-101 בהתוויות שונות של טיפול בדלקת מפרקים שיגרונית, בפסוריאזיס, בגלאוקומה ובסינדרום העין היבשה.

בימים אלה משלימה החברה את תהליך הרגולציה לקראת תחילתם של שני ניסויים נוספים ומתקדמים (שלב 3) לבדיקת יעילות ההתוויות בטיפול בסינדרום העין היבשה ובפסוריאזיס.

 כן-פייט כן-פייט  כן-פייט

במחצית השנייה של 2011 צפויות להתפרסם תוצאות ניסוי קליני (שלב 1/2) בתרופה אחרת שבפיתוח, CF-102, בהתוויות של טיפול בסרטן הכבד ובחולי צהבת מסוג C. בכן־פייט מקווים כי הניסוי בחולי סרטן הכבד יתארך ופרסום התוצאות יידחה, משום שהתארכות הניסוי פירושה הצלחה - כל עוד החולים נותרים בחיים, הדבר מצביע על יעילות התרופה בהארכת חיים. ניסוי בקבוצה אחת של חולי סרטן כבד, הנושאים גם את וירוס הצהבת, כבר הוארך לאור הצלחת הטיפול.

כן־פייט תיבחן גם ביכולתה להמשיך ולייצר מולקולות, על בסיס ההסכמים שיש לה עם שתי מעבדות מחקר.

2. גיוס בהמשך הדרך

נכון להיום, בקופתה של כן־פייט 5 מיליון דולר. הניסויים שיצאו לדרך בטיפול בדלקת מפרקים ובגלואוקומה כבר מתוקצבים, כך שהעלויות המרכזיות של החברה ב־2011 ינבעו מהניסויים שצפויים לצאת לדרך בחולי סינדרום העין היבשה ופסוריאזיס.

עלות ביצוע הניסויים בחולי דלקת מפרקים וגלאוקומה מסתכמת ב־2 מיליון דולר בשנה (ביחד), והוצאות ההנהלה והכלליות עומדות על 1.5 מיליון דולר.

בנטרול הסכומים שצפויה החברה לקבל בכפוף לעמידתה באבני דרך בניסויים הקליניים, יש ברשותה כעת די מזומנים לפעילות עד מחצית 2012. עם זאת, בחברה לא ירצו לראות את קופת המזומנים נשחקת, ולכן לא מן הנמנע שגיוס מזומנים יתבצע בקרוב.

 כן-פייט כן-פייט  כן-פייט

3. הצפת ערך בתחום העיניים

בחודש נובמבר האחרון הודיעה כן־פייט כי קיבלה החלטה לפצל את פעילותה בתחום מחלות העיניים לחברה נפרדת. גודל השוק העולמי של יישומים בתחום מחלות העיניים מוערך ב־8 מיליארד דולר בשנה.

עד כה התמקדה פעילות העיניים של כן־פייט בהתוויות סינדרום העין היבשה - שוק שמוערך כיום ב־2 מיליארד דולר; התוויה נוספת היא לטיפול בגלאוקומה - מחלה ששוק הטיפולים בה נאמד ב־5.5 מיליארד דולר.

ניסויים פרה־קליניים שביצעה כן־פייט בתרופת CF-101 בהתוויה נוספת, של טיפול באובאיטיס (מחלת עיניים הגורמת לעיוורון), יאפשרו לה להמשיך לניסוי שלב 2. אם תצלח את המסלול הארוך עד לאישור שיווק תרופה זו, תיחשף לשוק נוסף של כחצי מיליארד דולר.

ההחלטה שקיבלה הנהלת כן־פייט על הוצאת פעילותה בתחום מחלות העיניים לחברה נפרדת תקל על מבנה הוצאותיה. עם זאת, מאחר שקופת החברה דלילה יחסית, האפשרות שפעילות העיניים תוכנס לשלד בורסאי כלשהו נראית כרגע נמוכה, משום שבעלי שלדים בורסאיים מעוניינים בדרך כלל במזומנים שתביא איתה החברה הנקלטת.

בפני כן־פייט עומדות, לפיכך, שתי אפשרויות ריאליות: האחת, פיצול פעילות העיניים לחברה פרטית, ובהמשך יציאה להנפקה ראשונית בבורסה. השנייה, כניסה של משקיע פרטי - אפשרות שנראית ריאלית יותר.

ניסויים שונים שביצעה כן־פייט בהתוויות למחלות עיניים הצביעו על יעילותם האפשרית של הטיפולים שפיתחה בפעילות אנטי־דלקתית ובכזו שמגנה על עצב הראייה. הישג ביניים זה עשוי לסייע לה לפתח תרופות בהתוויות נוספות למחלות עיניים - לכן, האפשרות שיצטרף משקיע פרטי, אשר יסייע במימון המשך הניסויים הקליניים, בפיתוח תרופות נוספות ובהצפת ערך עשויה להתממש.

4. הסכם מסחור חדש

בדומה לחברות פיתוח תרופות אחרות, וכחלק אינטגרלי מביסוס המודל העסקי, תידרש כן־פייט "להביא קבלות" בדמות הסכמי מסחור משמעותיים שיכניסו כסף לקופתה, יאפשרו פיתוח של מולקולות נוספות ויגלמו ערך עבור המשקיעים.

בשלב זה אוחזת החברה כבר בכמה הסכמי מסחור, אך כדי להוכיח את אפקטיביות המודל העסקי, דרושים לה התקדמות קלינית והסכמים משמעותיים נוספים.

הסכם המסחור הבא עשוי להיחתם בנוגע לאחת ההתוויות של תרופת ה־CF-102. לכן־פייט יש כבר מזכר הבנות עם קרן מורנינגסייד לפיתוח CF-102, ומורנינגסייד התחייבה להשתתף במימון הניסויים הקליניים בתרופה עד לסיום השלב השני של הניסויים.

כעת מנהלת החברה משא ומתן על פרטי ההסכם הסופי, שבמסגרתו היא עשויה להעניק למורנינגסייד זיכיון לפיתוח ושיווק התרופה בסין ובמדינות נוספות באסיה, בהתוויות של טיפול בחולי סרטן כבד ובנשאי וירוס הצהבת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות