אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איתן ורטהיימר במו"מ לרכישת רשיונות חיפושי גז מיצחק תשובה

איתן ורטהיימר במו"מ לרכישת רשיונות חיפושי גז מיצחק תשובה

במקביל, ל"כלכליסט" נודע שדור אנרגיה מנהלת מגעים מתקדמים לקבלת 15% בארבעה רישיונות שונים. גם צחי סולטן מנהל מגעים עם תשובה לגבי הרשיונות

10.02.2011, 10:09 | ליאור גוטמן

חברת דלק אנרגיה מנהלת מגעים מתקדמים להכנסת שותפים במספר רישיונות הקידוח שבבעלותה. ל"כלכליסט" נודע שאחת השותפות שלה במאגר הגז תמר, דור אנרגיה, מנהלת מגעים מתקדמים לקבלת 15% בארבעה רישיונות

שונים: קרן, אביה, רות D ואלון E. נכון להיום מחזיקה דור אנרגיה 4% בתמר, שפיתוחה המסחרי אמור להתחיל ברבעון הראשון של 2013.

בנוסף לכך דלק אנרגיה מנהלת מגעים להכנסת מודיעין שבשליטת צחי סולטן, כשותף בהיקף של כ-10% ברישיונות קרן ואביה. גם איש העסקים איתן ורטהיימר מועמד להיכנס כשותף בהיקף של 5 עד 10% ברישיונות רות D ואלון E.

היקף העסקאות מוערך בכמה מיליוני דולרים לכל אחת, כאשר כולן זקוקות לאישור משרד התשתיות. הסיבה - מאז ספטמבר האחרון שוררת הקפאה מלאה על העברת זכויות ברישיונות הקידוח, ומועצת הנפט אמורה להתכנס בעוד כחודשיים ולאשר בקשות חריגות להעברת זכויות.

בנובמבר האחרון הודיעה חברת דלק שהיא הגיעה להסכמה עם משרד התשתיות הלאומיות בדבר דילול מספר הרישיונות שהחברה מחזיקה ברשותה. על פי חוק הנפט, היקף היתרי החיפוש והקידוח של חברה מסוימת יגיע עד 12

רישיונות, אולם דלק אנרגיה יחד עם שותפיה צברו עד 22 רישיונות שונים. החריגה במספר הרישיונות ניתנה להם על פי חוק ובהתאם להחלטות מועצת הנפט, אולם משרד התשתיות סבור שהגיעה השעה להכניס שחקנים חדשים לשוק ולכן הגיע להסכמה עם דלק אנרגיה על הקטנת אחזקותיהם בחלק מהרישיונות. על פי המתווה שהוסכם, דלק אנרגיה תרד ל-25% מאחזקותיה ברישיונות השונים, כאשר על חלק מהן - מובלעת חלמיש שברישיון צורים ורישיונות רות E, רות F ואוהד - החברה תוותר לחלוטין.

רישיונות רות D ואלון E ממוקמים רחוק יחסית ממאגרי הגז שנתגלו עד היום. האחזקה בהן מתחלקת בין נובל אנרג'י (47%) וקבוצת דלק (באמצעות "אבנר" ו"דלק קידוחים" – 53%), והם ממוקמים בחלקם מערבית לנהריה (רות) ואף צפונה משם מערבית לחופי לבנון (אלון). רישיונות קרן ואביה נמצאים בבעלות מלאה של דלק (50% דלק קידוחים ו50% אבנר) והם ממוקמים בדרום הארץ ומאחורי מאגר ים תטיס שמול חופי אשדוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
תשובה והחובות
יותר ויותר מתבררות מצבן העגום של חברותיו של תשובה, עם חובות של 34 מיליארד שקל ותזרים מזומנים נמוך תשובה בעצם חנוק. הוא אמנם מנסה לשחק אותה גיבור אך בינתיים לא ידוע מאיפוא יביא כסף לשלם לבעלי האגחים. שלא להזכיר את הבנקים שכנראה אין להם ברירה אלא לשתוק ולהמשיך לפרוס את החובות. תשובה מנסה למכור נכסים בקנדה ובארה"ב אבל בינתיים כמו תשובה הוא דורש מחירים לא ריאליים וכנראה שלא יצליח למכור במחירים המופרזים, אבל כל עוד החבל לא בדיוק על הצואר הוא מנסה, תמיד הישראלים חשבו שהאמריקאים והקנדים הם פריירים, אבל המציאות היא שונה.
דג  |  10.02.11