אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו בירך על הודעת הצבא; ברק שוחח עם טנטאווי צילום: עמית שאבי

נתניהו בירך על הודעת הצבא; ברק שוחח עם טנטאווי

צבא מצרים הודיע היום כי יכבד את כל ההסכמים שנחתמו; שר האוצר: "נזדקק לחבילת תמריצים משמעותית כדי לפתור את בעיית האבטלה"

12.02.2011, 20:22 | סוכנויות הידיעות ו-ynet

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך הערב על הודעת צבא מצרים, שהתחייב לכבד את ההסכמים הבינלאומיים שנחתמו בעבר, ובהם גם את הסכם השלום עם ישראל. במקביל, שוחח שר הביטחון אהוד ברק בטלפון עם ראש המועצה השלטת של הפיקוד העליון, מוחמד טנטאווי.

"הסכם השלום רב השנים בין ישראל למצרים תרם רבות לשתי המדינות, והוא אבן יסוד לשלום וליציבות במזרח התיכון כולו", אמר ראש הממשלה, בהתייחסות ראשונה למהפכה ההיסטורית במצרים. השיחה שקיימו ברק וטנטאווי מעידה ככל הנראה על קשר ישיר שנשמר בין ישראל לשלטון המצרי הזמני.

כאמור, צבא מצרים, שתפס אתמול את השלטון בעקבות התפטרות מובארק, הודיע היום כי הוא מחויב לכל ההסכמים האזוריים והבינלאומיים שחתמה מצרים. עוד נמסר כי הממשלה הנוכחית תכהן כממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה. לפי ההודעה, יש להיערך להעברת שלטון מסודת בדרכי שלום לממשלה אזרחית חדשה.

בתוך כך, שר האוצר המצרי סמיר רדוואן אמר היום כי "כלכלת מצרים תזקק לחבילת תמריצים משמעותית כדי לפתור את בעיית האבטלה". בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג אמר רדוואן כי ימשיך לטפל בענייני הכלכלה המצרית גם בתקופת המעבר הקרובה.

17 ימים של מהומות גבו קרוב ל-300 קורבנות בנפש, פגעו בייצוא המצרי ובענף התיירות והביאו להפחתה בדירוג האשראי של המדינה. על פי הערכות של אנליסטים, המשבר הפוליטי צפוי להפחית את הצמיחה המצרית לכ-4%, אם כי לדברי רדוואן מוקדם מדי להערכות מסוג זה. לפני המהומות עמדה תחזית הצמיחה הממשלתית לשנה הקרובה על 6%. שר האוצר גם סירב לתת תחזית לגירעון התקציבי של מצרים שכבר טיפס בשנה החולפת ל-8.1% מהתוצר.

שיעור האבטלה במצרים עומד כיום על 9% כאשר שיעורם של בלתי מועסקים בגילאי 25-20 מגיע ל-28%. רדוואן ששימש בעבר כלכלן ראשי בארגון התעסוקה העולמי, נכנס לתפקידו ב-31 בינואר, לאחר שמוברק פיזר את הממשלה הקודמת מתוך ניסיון לפייס את המפגינים שדרשו את פרישתו.

הצעד הראשון אותו נקט רדוואן היה להקים קרן מיוחדת של 850 מיליון דולר שנועדה לפיצויים למי שרכושו נפגע במהלך המהומות ולקצבאות למי שהפסיד את עבודתו בשל המהומות. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

תגובה אחת לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
ישראל יכולה לסייע רבות לעצמה ולמצרים-כנסו ותראו!!!
את המלחמות באיזורינו קבעו הבריטים בגלל חלוקה לא צודקת של האיזור למדינות לפי האינטרסים שלהם. לכן האו"ם והמעצמות צריכות לבצע את השינויים הללו כדי לפתור רבע מהמלחמות של העולום: 1.האו"ם צריך לפתור את סכסוך הגבולות ומקורות האנרגיה והנפט שבין צפון סודאן לדרום סודן לטובת שתי הצדדים המוסלמי והנוצרי בדרום. 2.בהמשך לפתרון בסודן האו"ם צריך להעביר דה פאקטו את משולש חלאייב הסודני שנמצא בשליטה מצרית למדינת מצרים באופן סופי בכך מצרים תזכה בשטח אסטרגי חשוב של 20 אלף קמ"ר בין הנילוס לים סוף. 3.מצרים בתמורה להעברת משןלש חלאייב החשוב מסודן לריבונתה - תעביר לישראל 10 אחוז מסיני(הנגב המערבי),הגבול החדש יעבור ממושב נאות סיני שבחבל ימית ועד ויכלול את מדבר פארן וכל הרי אילת עד נחל ביר סוויר,בכך ישראל תקבל מרחב הגנה ומחייה ואינטרס השלום בין 2 העמים יגדל ומצרים תשתחרר מצפון סיני ומרצועת עזה המסוכנת והבעייתית שמסכנת את כל סיני ומצרים. ישראל תוכל להקים גבול בטוח וזול מעבר להרים שיש מהם חדירת מסתננים סמים וטרור. 4.ישראל בתמורה לתיקוני הגבול בסיני תעביר למצרים 20מילארד שקל פיצוי לכל בעלי הקרע והעסקים שיעזבו ובכלל מה ישתרום לכלכה המצרית הגוועת ובנוסף ישראל תגדיל את שטח רצועת עזה ל600 קמ"ר שתכלול את רפיח המצרית והסביבה שלה. 5.בתמורה להגדלת רצועת עזה הרשות הפלסטינית לא תתנגד לסיפוח חלקים מיו"ש דה פאקטו לישראל ותוקם מדינה עצמאית ביוש ואוטנומיה נירחבת בגדה כחלק מהסכם ביניים ארוך טווח. ככה פותרים רבע מהמלחמות בעולם ב5 שנים לטובת כל הצדדים.
איתי , רעננה  |  12.02.11