אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: להקפיא מכסות ליצרני חשמל סולאריים באדיבות חברת סולאר פאוור

האוצר: להקפיא מכסות ליצרני חשמל סולאריים

לטענת משרד האוצר, המשך התוכנית לאשר 2,000 מגה־ואט נוספים ליצרני חשמל פרטיים תביא להתייקרות של לפחות 18% בתעריפי החשמל בגלל הסבסוד של הענף הסולארי

13.02.2011, 23:15 | רויטל חובל

משרד האוצר מתנגד לאישור מכסות חשמל נוספות ליצרנים פרטיים. הסיבה: חשש לייקור תעריף החשמל בשיעור של כ־20% על רקע הסבסוד שניתן ליצרנים באמצעות התעריף. הוועדה לאנרגיות מתחדשות בראשות ראש הממשלה צפויה להתכנס מחר לדון בעתיד הענף הסולארי בישראל ובאישור מכסות חדשות להקמת מתקנים סולאריים. הדיון בא לאחר שאושרו מכסות כוללות בהיקף של כ־1,000 מגה־ואט, ונדרשת בחינה של אישור 2,000 מגה־ואט נוספים.

משרד התשתיות אחראי לקידום ענף האנרגיות המתחדשות ויישום החלטת הממשלה מינואר 2009 לייצור 10% מהחשמל בישראל, תוך שימוש באנרגיות מתחדשות עד שנת 2020. במשרד יזמו הצעת מחליטים במטרה לערוך חלוקת סמכויות מחודשות בין משרדי הממשלה, בניסיון להתגבר על החסמים הסטטוטוריים והבירוקרטיים בענף. בין השאר באה הצעת המחליטים במטרה לתת אור ירוק לרשות החשמל - האחראית על קביעת תעריפי החשמל והתמריצים להקמת מתקנים סולאריים - להמשיך ביישום ההחלטה, אולם להפסיק את המכסות לייצור חשמל סולארי בטכנולוגיה הפוטו־וולטאית. זאת, היות שטכנולוגיה זו נחשבת בזבזנית ויקרה יותר מאנרגיות מתחדשות אחרות כמו אנרגיית רוח, ביוגז וביומאסה.

באוצר טוענים שיש לערוך פסק זמן בקידום הענף, שכן על פי הערכת רשות החשמל, יישום מלא של החלטת הממשלה יביא לעלייה בתעריף החשמל בשיעור של 18%, בעוד שבחברת החשמל מעריכים כי נדרש ייקור של 25% לפחות. סבסוד הענף הסולארי נעשה אמנם באמצעות תעריף החשמל ולא באמצעות תקציב המדינה, אך באוצר טוענים כי טרם קביעת מכסות חדשות יש לפתור את החסמים בשוק לקבלת אישורים ולאפשר מימוש המכסות הקיימות.

באוצר ובמשרד התשתיות חוששים ממצב שהתרחש בשנה שעברה בספרד, שהבטיחה תעריפים אטרקטיביים להקמת מתקנים סולאריים. אולם ממשלת ספרד חזרה בה לאחר שהבינה כי לא תוכל לעמוד בנטל, ופיצתה את היזמים. על כן, טרם ההצבעה בממשלה על העתיד הסולארי הוחלט לדון בסוגיה במסגרת הוועדה לאנרגיות מתחדשות, שמתכנסת לראשונה כעבור יותר משנה מאז כינונה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יידרש להכריע בין עמדת שר האוצר לבין היזמים ועמדת המשרד להגנת הסביבה, שהודיע כי יש להגביר את השימוש מאנרגיות מתחדשות, במטרה להפחית את פליטת גזי החממה שלה התחייבה ישראל בוועידת האקלים בקופנהגן בדצמבר 2009.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מערכות פוטו וולטאיות - חלופה הכי טובה לנפט טרור
השקר הגדול של נערי האוצר הינו בחישוב עלות הפקת חשמל. בשעות השיא בין 10 בבוקר ל 15:00 עלות הפקת קילוואט עולה למעלה מ 1 ש"ח ומגיע עד 1.4 ש"ח ולכן ה"סיבסוד" בעלות של 1.5 ש"ח הוא כמעט לא סיסוד וזאת בלי להביא בחשבון את זיהום הסביבה של יצירת חשמל בתחנות פחם. עמדת נערי האוצר שעלות הפקת חשמל הינה 32 אגורות, היא שיקרית ומטעה את הציבור. התוספת לעלות הייצור משעה 10 קוראת היות ואז נכנסים לפעולה כל 35 טורבינות העזר שחלקן צורכות גז וחלקן דלק, וכידוע מחיר הדלקים עלה. ועוד יעלה. דרישת חברת חשמל להעלות את מחירי החשמל ב 16% עקב התיקרויות הדלקים רק מוכיחה שמדינת ישראל חייבת לדבוק במדיניות של אנרגיות מתחדשות ובמיוחד אנרגיה פוטו וולטאית שהוכיחה שהיא מהירה ליישום כאשר השקעת התשתית נופלת על היזם ולא הממשלה.
אייל לוי , שרון  |  14.02.11
לכל התגובות