אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משיחת יתר: מותחים גבולות

משיחת יתר: מותחים גבולות

מכירה פומבית של אמנות ישראלית בבונהמס בלונדון, בית המכירות הירושלמי מצארט יורד לתל אביב, וגלריה בינט מציעה אחסון בתנאים מפנקים

16.02.2011, 10:41 | דנה גילרמן

בית המכירות מונטיפיורי יקיים ב־24 במאי בלונדון מכירה פומבית של אמנות ישראלית. המכירה תיערך בשיתוף בית המכירות בונהמס, השלישי בגודלו בעולם, ותכלול עבודות קלאסיות ועכשוויות ופריטי יודאיקה. ההחלטה לקיים מכירה בחו"ל באה בעקבות הצלחת המכירות של סותביס ישראל בניו יורק. לעומת זאת כישלון המכירה של אמנות ישראלית בבית המכירות פייר בורז'ה בפריז - מכירה שהתקיימה במאי 2010 ונמכרו בה פחות מחמישית מהפריטים - אינו מרתיע את יובל בן שלוש, מנהל מונטיפיורי. "לונדון היא זירה מרכזית נוספת למסחר באמנות", הוא אומר. "בונהמס מקיימים עשרות מכירות פומביות בשנה, ושאלנו את עצמנו למה לא אמנות ישראלית. אנו צופים מכירה מוצלחת שתמשוך אספנים ישראלים ויהודים מכל העולם ומקווים שיצטרפו גם אספנים שאין להם זיקה לישראל וליהדות. מלבד הפן הכלכלי יש כאן ערך מוסף: להוציא את האמנות הישראלית מחוץ לגבולות המדינה ולהציגה במרכז הזירה הבינלאומית. כיום יש מעט מאוד אמנים ישראלים שנסחרים מחוץ לגבולות המדינה”.

עד כה נאספו במונטיפיורי יצירות ששוויין כ־2 מיליון דולר המיועדות למכירה. איסוף העבודות נמשך, ומחיר המינימום להן עומד על 3,000 ליש"ט. מונטיפיורי ישמשו כמומחי המכירה ויהיו אחראים על כל היצירות שבה. בית המכירות בונהמס יפיק את הקטלוג ויפיץ אותו ללקוחות פוטנציאליים בבריטניה ובאירופה. מלבד תצוגה של הפריטים שמתוכננת בלונדון, יוצגו יצירות נבחרות גם בניו יורק.

מצארט מתרענן

בית המכירות הירושלמי מצארט מתרחב טריטוריאלית. בנובמבר השנה קיים לראשונה מכירה פומבית במלון דן בתל אביב, נוסף על המכירה הקבועה שהתקיימה חודש לאחר מכן במלון קינג דיוויד בירושלים. עתה שוכר בית המכירות גלריה קבועה במרכז. "מטרת החלל החדש היא לפנות לקהל התל־אביבי הצעיר בכיוון יותר רענן וחדשני מזה שהיינו מזוהים איתו עד היום בירושלים”, אומר אורן מגדל, אוצר במצארט.

"נמל מרסיי", של מרסל ינקו מ-1930. היצירה תועמד למכירה בלונדון "נמל מרסיי", של מרסל ינקו מ-1930. היצירה תועמד למכירה בלונדון "נמל מרסיי", של מרסל ינקו מ-1930. היצירה תועמד למכירה בלונדון

החלל החדש ייפתח מחר ברחוב פרישמן 15 (במקום גלריה חזי כהן, שחנכה השבוע את משכנה החדש בדרום) ויוצגו בו תערוכות מתחלפות ויצירות מאוסף הגלריה. כמו כן יתקיימו בגלריה תצוגות מוקדמות של עבודות מהמכירות התקופתיות במלון דן. למרות ההצהרה על חדשנות, מגדל מציין שהקו המעט שמרני יישמר: ”אין לנו כוונה להציג אמנות עכשווית שמתחרה בגלריות המסחריות שמסביב".

משמר היצירות

גלריה בינט יצאה בשירות חדש ומקורי לאספנים - שירותי אחסון ליצירות אמנות. “ברשותנו הידע המקצועי והכלים הדרושים לשמירה על היצירות. מקום האחסון נמצא בתל אביב ומאפשר נגישות נוחה אל הפריטים המאוחסנים", נכתב בדואר האלקטרוני שהופץ. החדשנות טמונה בעובדה שהשירות מוצע על ידי גלריה, מיועד רק לאחסון יצירות אמנות וממוקם בתל אביב. בחלל האחסון יש מערכת בקרת אקלים המותאמת לשמירה על יצירות אמנות וחיבור למוקד ביטחון. כל זה ניתן תמורת תשלום חודשי שמתחיל ב־105 שקל (לא כולל מע”מ), לאחסון מינימלי של חודש, ואינו כולל ביטוח לעבודות. הגלריה מספקת גם שירות הובלה למעוניינים. דויד בינט אומר שהשירות מיועד לאספנים שאין להם יותר מקום בבית לתלייה על הקירות, אך אינם יכולים להפסיק לקנות, וכמו כן ליוצאים לשליחות ולמי שעורכים שיפוץ רציני בבית ומחפשים מקום זמני לאחסון יצירותיהם. פרטים נוספים באתר הגלריה, binethgallery.com, או בטלפון 050-551991.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות