אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר חוק מיסוי המקרקעין: יורחב הפטור ממס רכישה לדירה יחידה צילום: אוראל כהן

אושר חוק מיסוי המקרקעין: יורחב הפטור ממס רכישה לדירה יחידה

בנוסף, מי שמחזיק בדירה שנייה או שלישית יוכל למכור אותן בשנתים הקרובות מבלי לשאת בתשלום מס שבח

16.02.2011, 18:01 | שירלי ששון-עזר

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') את הצעת חוק מיסוי המקרקעין בקריאה שנייה ושלישית. הצעת החוק הוגשה על ידי הממשלה באמצע חודש ינואר כחלק מרשימת צעדים שקידמו משרד האוצר ומשרד השיכון במטרה להוזיל את מחירי הדירות בטווח הבינוני והקרוב.

הצעת החוק נועדה לצנן את שוק הנדל"ן על ידי מתן הטבות למי שאין בידו כיום דירה או מי שיבחר למכור את דירתו מחד, ומאידך הכבדה על המשקיעים בשוק הנדל"ן בשנתיים הקרובות. על פי החלטת המליאה, הצעת החוק הסופית כוללת הרחבת הפטור מתשלום מס רכישה לרוכשי דירה יחידה ל-1.35 מיליון שקל (עד היום הפטור ניתן עד לסכום של 1.14 מיליון שקל).

בנוסף, על פי החוק מי שמחזיק בדירה שנייה או שלישית יוכל למכור אותן בשנתים הקרובות מבלי לשאת בתשלום מס שבח. לעומת זאת, מי שיבחר לרכוש דירה שנייה או שלישית להשקעה ישא בנטל גבוה יותר בתשלום מס הרכישה.

כמו כן קובע החוק הטבה לבעלי קרקעות שיבחרו למכור אדמותיהם בשנה הקרובה לקבלנים. הטבה זו תנתן בתנאי כי מדובר בקרקע למגורים, וכי הבנייה על הקרקע תסתיים בתוך שנתיים מרגע המכירה.

במליאה הוצגו לוחות הזמנים לפיהם יכנסו התקנות החדשות לתוקף:

  • הרחבת הפטור לרוכשי דירה ראשונה: החל מ-21.2.2011 ועד סוף 2012

  • העלאת מס הרכישה על דירות להשקעה: החל מ-21.2.2011 ועד סוף 2012

  • הפטור ממס שבח על מכירת דירות להשקעה: החל מ-1.1.2011 ועד סוף 2012

  • הטבות במס שבח על מכירת קרקעות: החל מ-15.11.2010 ועד סוף 2011

"הצעדים יחזיר משקיעים חזקים יותר לשוק"

 

"החיסכון במס מהגדלת מדרגת מס הרכישה ל-1.35 מיליון שקל הוא בסה"כ כ- 7000 שקל. יחסית לסכום הרכישה הגבוה ממילא אין מדובר בהטבה משמעותית, שהוא בחזקת לעג לרש". כך אמר עו"ד רו"ח אייל מוליאן מנהל במחלקת המיסים בפירמת BDO זיו האפט.

 

מוליאן ציין כי השילוב בעייתי מאוד מכיוון ש"הרווח" מהפטור בקיזוז ה"קנס" מהגדלת מס הרכישה, עדיין מותיר ביד משקיעי נדל"ן רווח נכבד, אשר מעודד אותם לחזור לשוק, לקנות עוד דירות להשקעה ולחכות ל"מבצע" הבא. מוליאן 

 

"לא ברור מה מוצא המחוקק לעודד רכישת דירת מגורים ראשונה בסכומים גבוהים, והרי רכישה של דירה ראשונה הינה בד"כ רכישה של זוג צעיר או רווק/רווקה. זוגות כאמור יכולים להסתפק בדירת 3-2 חדרים יד שנייה, ומחירן של דירות כאלו, אף באזורי הביקוש, אינן מגיעות לסכומים כאמור במדרגה הרגילה. אין צורך לעודד זוגות צעירים לרכוש דירות 4 חדרים  בסכומים כה גבוהים, ובדרך לגרום להם למשכן את עצמם", הוסיף מוליאן. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות