אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הטריק שמעלה את מחירו של הגז פי שלושה ומקרב אותו לנפט צילום: עמית שעל

הטריק שמעלה את מחירו של הגז פי שלושה ומקרב אותו לנפט

מחיר הגז הטבעי הנוזלי המובל במיכליות גבוה משמעותית ממחיר הגז היוצא בצנרת משדות הקידוח, ובעבר עקף כבר את מחירי הנפט

17.02.2011, 07:27 | אריה גורן

לנוכח אי־הבהירות בקשר להמשך אספקת הגז הטבעי ממצרים, ומכיוון שאספקת גז טבעי מתגלית תמר לא צפויה לפני 2013, הועלתה בשבועות האחרונים האפשרות לייבא גז טבעי נוזלי ארצה. מהו אותו גז נוזלי, Liquid Natural Gas?

הגז הטבעי, המופק מבארות תת־קרקעיות ותת־ימיות, הוא תערובת גזים שהמרכיב העיקרי בה הוא מתאן. הגז המשמש לבישול ולחימום בישראל אינו טבעי, אלא תוצר של בתי הזיקוק ומורכב מפחמימנים כבדים יותר.

גז טבעי משמש ל־24% מתצרוכת האנרגיה בעולם, לעומת 35% של תוצרי נפט, 29% פחם, 6% אנרגיה גרעינית ו־6% אנרגיה מתחדשת (הידראולית ורוח). זהו אחד ממקורות האנרגיה הנקיים, הבטוחים לשימוש והיעילים ביותר - זיהום האוויר שנוצר משריפתו מייצר שני שלישים מכמות דו־תחמוצת הפחמן המופקת בעקבות שריפת נפט.

מכליות ענק בנפח של עד 266 אלף מ"ק מובילות את הגז במצב צבירה נוזלי ובמכלים מבודדים בעלי מעטפת כפולה, בלחץ אטמוספרי, משדות הגז אל מסופים מרוחקים, למשל ביפן ובדרום קוריאה.

הגז הטבעי הופך לנוזל בקירור ל־162 מעלות מתחת לאפס. אז נפחו קטן פי 610, ואפשר לאחסנו במכלים. הטמפרטורה הנמוכה נשמרת באמצעות איוד כמויות גז קטנות.

 

תהליך טיפול יקר

שימוש ראשון בגז טבעי נוזלי נעשה ב־1964, כשבריטניה וצרפת רכשו גז משדות קידוח באלג'יריה. נכון ל־2009, 8.3% מצריכת הגז הטבעי בעולם היו של גז נוזלי - וכמעט כל תצרוכת הגז של יפן ושל דרום קוריאה ו־78% מצריכת הגז של ספרד.

בקטאר, יצואנית הגז הנוזלי המובילה בעולם, נכנסו לפעולה לאחרונה שתי יחידות הנזלת הגז הגדולות ביותר, בעלות כושר ייצור של 10.6 מיליארד מ"ק בשנה. גם במצרים פועלת יחידת הנזלה גדולה מאוד, עם כושר ייצור של 6.8 מיליארד מ"ק לשנה (לשם השוואה, צריכת הגז הטבעי בישראל הוערכה ב־5.2 מיליארד מ"ק ב־2010).

בשל תהליך הטיפול היקר, הכולל את תהליך הנזלת הגז, הובלתו במכליות בים, קליטתו במסופים ואחסונו, איודו מחדש ורק לאחר מכן הזרמתו במערכת הגז הרגילה - מחיר הגז הטבעי הנוזלי גבוה ממחיר גז המובל בצינורות.

נהוג להשוות את מחיר הגז הטבעי הנוזלי למחיר הנפט הגולמי, על בסיס אנרגטי שווה. מחיר הגז הטבעי נקוב בדולרים למיליון BTU (יחידות אנרגיה), ותכולת האנרגיה של חבית נפט היא 5.8 מיליון BTU. אם נחלק את מחיר חבית הנפט ב־5.8 נקבל את מחיר הנפט למיליון BTU, ונוכל לבצע השוואה. כיום, מחיר הנפט עומד על 86 דולר לחבית או 14.8 דולר למיליון יחידות BTU.

מחיר הגז הנוזלי נקבע, על פי רוב, בחוזים ארוכי טווח בין הספק למדינה הרוכשת, ורק חלק קטן מהרכישות מבוצע במחיר ספוט (מחיר למסירה מיידית). ב־2006, למשל, נחתם חוזה בין קטאר לדרום קוריאה על אספקה של 2.9 מיליארד מ"ק גז טבעי נוזלי לשנה, במשך 20 שנה, במחיר 10.7 דולר למיליון BTU.

לרוב, מחיר הגז הטבעי הנוזלי נמוך ממחיר הנפט, אך גבוה בהרבה ממחיר הגז הטבעי שבמסוף הנרי שבלואיזיאנה, הקולט את הגז בצנרת מבארות ברחבי ארצות הברית.

ביולי 2010 עמד מחיר הגז הטבעי במסוף הנרי בלואיזיאנה על 4.73 דולרים למיליון BTU, כאשר המחיר הממוצע לחוזי גז טבעי נוזלי באירופה עמד על 11.77 דולר, וביפן על 12.36 דולר. מחיר הנפט למיליון BTU עמד אז על 13.8 דולר.

עם זאת, בעבר היו גם תקופות שבהן מחיר הגז הטבעי הנוזלי היה גבוה ממחיר הנפט. לדוגמה, ב־2009 אחדות מעסקאות הספוט במזרח אסיה בוצעו במחיר גבוה יותר ממחיר הנפט.

כך משקיעים בגז נוזלי

החברה האמריקאית Cheniere Energy, בעלת שווי שוק של 475.5 מיליון דולר, נסחרת בבורסת AMEX בארה"ב

תחת הסימול LNG. החברה עוסקת בפיתוח, בבנייה ובתפעול של מסוף גז נוזלי ושל מערכת צינורות להולכת גז טבעי בחוף מפרץ מקסיקו שבארה"ב. קיבולת מסוף הגז שבבעלותה, 57 מיליון מ"ק גז ליום, היא הגדולה ביותר בארה"ב. שני בתי ההשקעות שמסקרים את מניית החברה, מעניקים לה כיום המלצת קנייה.

החברה הבלגית EXMAR, הנסחרת בבורסה האירופית Euronext בסימול EXM לפי שווי של 342 מיליון יורו, מפעילה צי של 59 אוניות להובלת גז טבעי נוזלי וגזים מעובים אחרים. בבעלותה גם אוניות עם מתקן להפיכת נוזל לגז - ולמעשה היא היתה הראשונה בעולם שהפעילה מכליות מסוג זה.

השורה התחתונה: מחיר הגז הטבעי הנוזלי נמצא במגמת עלייה וקשור בקשר הדוק עם מחיר חבית הנפט. גז טבעי נוזלי מספק את רוב תצרוכת הגז של מדינות כמו יפן ודרום קוריאה וזוכה לביקוש הולך וגדל גם באירופה.

הכותב הוא אנליסט גלובלי בכלל פיננסים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
גז
אני לא מאמין למה שקורה במדינה הזאת במקום לישמח על תגליות הגז שמצאו על ידי משקיעים שלקחו כל כך סיכונים והפסידו את בתיהם אפילו ולא ניכנאו והמשיחו ביחד עם החברות לחפש וברגע שמצאו שרי האוצר ראש הממשלה וכל הששסיסקים והיחמיבוץ והשניניץם למיניהם לא רוצים כחול לבן מישלנו רוצים את מימן ומיצרים לא חשוב להם לאאיכפת להם מהמשקיעים ולא מיכלום ממש בושה וחרפה בימקום לכבד את ההסכמים שחתמו בעבר אם החברות ושהיפיצו למשקיעים את תוכנית הקידוחים ושהמשקיעים ניכנסו והשקיעו היום הם באים כאילו שהגז שלהם מה הם חושבים להם בקרוב אם לא יסתדר כל הנושא הם יפסידו את השילטון ובחים הם לא יחזרו לשילטון כמושברק נתן את הבאר לפליסטינים וגרף כמה מיליוני דולרים לכיס שלא ביבי העם לא שוחחה לא ברק3 ולא אתה שהולך בדרך של ברק
גו , מרכז  |  19.02.11
7.
70 ק"מ 150 מליון דולר ותקבלו גז מדלית בצנרת
ההיגיון אומר לחבר את דלית למערכת הגז בחוף דור ע"י צינור . הצינור יכול לשמש בעתיד להובלת גז מתמר . למה זה לא מבוצע ??? פשוט מישהו שם כסף על גז מיצרי ולא בישראל . מה עושים ?? ממנים את יו"ר ועדת ההשקעות ליו"ר ועדת עיקובים . האישה מתגסיית לעזור לבעל ומקימה עמותה לצדק חברתי ע"ח משקיעי הגז . מעקבים את הזרמת הגז ע"י מניעת אישורים סטוטורים של הוועדה הארצית לבניה . ואל דאגה לקינאה במשקיעים מצלחים מטרפים הרבה דברנים .
דוד סם  |  19.02.11
6.
תשובה למיכאל
בקשר למחיר הגז ב-2008 אני מביא קטע מכתבה שלי מ-14-07-2008: גם אחרי הירידה החדה במחירו בשבוע האחרון הגז הטבעי הוא הסחורה שמחירה עלה בשיעור הגבוה ביותר מתחילת השנה – 59%, מחיר הנפט לצורך השוואה עלה בשיעור 51% באותה תקופה. החשש שקצב הפקת הגז הטבעי בארצות הברית לא יצליח לספק את הביקוש העתידי הוא הסיבה לעלייה הדרמטית במחיר הגז הטבעי השנה. הנתונים האחרונים שפרסם משרד האנרגיה בממשלת ארצות הברית מראים על ירידה בכמות מלאי הגז במתקני האחסון התת-קרקעיים בארצות הברית בשיעור של 15% יחסית להשנה הקודמת וב-3% יחסית לממוצע של חמש השנים האחרונות. השפל במחיר הגז הטבעי בארה"ב בתקופה האחרונה נובע מהצטברות מלאים בעקבות שימוש בטכניקות קידוח חדשות (קידוח אופקי) מפצלי סלע, למעשה כ-20% מתפוקת הגז בארה"ב כיום מגיעה מטכניקה זו. באם החורף יארך ותחול קרה יתכן שינוי במגמת מחירי הגז בארה"ב כיוון שהוא מקור האנרגיה העיקרי לחימום מגורים במדינה זו.
אריה  |  18.02.11
4.
שאלה לאריה- מה לגבי השקעה בגז טבעי רגיל? דרך UNG למשל.
אתמול ירד המחיר בחדות ביותר מ-2% לגבי החוזים למרץ. המחיר הינו נמוך היסטורית, מאז 2005 כמדומני.. אשמח לדעת מה היו הסיבות לעליה המטורפת במחיר הגז הטבעי בעשור הקודם, שהגיע לשיאה בשלהי 2008. ושאלה נוספת: האם לדעתך צפוי שינוי מגמה במחירי הגז הטבעי? בברכה, מיכאל.
מיכאל  |  18.02.11
לכל התגובות