אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לשר האוצר: אושרו המלצות ועדת ששינסקי צילום: גיא אסייג

ניצחון לשר האוצר: אושרו המלצות ועדת ששינסקי

עשרה שרים הצביעו בעד לעומת שלושת שרי ישראל ביתנו - סטס מיסז'ניקוב, סופה לנדבר ויצחק אהרונוביץ' שהתנגדו. בהמשך השבוע צפוי החוק לעבור בקריאה ראשונה

20.02.2011, 14:40 | תומר אביטל

ששינסקי בדרך לכנסת: ועדת השרים לחקיקה אישרה ברוב גדול את מסקנות ועדת ששינסקי, לשינוי מתווה המיסוי על הפקת גז שנעשית בשטחי ישראל. ככל הנראה בהמשך השבוע יאושר החוק בקריאה ראשונה בכנסת. עשרה שרים הצביעו בעד לעומת שלושת שרי ישראל ביתנו - סטס מיסז'ניקוב, סופה לנדבר ויצחק אהרונוביץ' שהתנגדו.

מעיון בהצעת החוק עולה כי המדינה לא שינתה את המלצות הוועדה שאושרו לפני כחודש: שיעור התמלוגים הנוכחי (12.5%) נותר ללא שינוי; הטבת המס של ניכוי האזילה, שאפשרה לחברות להכניס את גודל מאגרי הגז הקטן משנה לשנה כהוצאת פחת ובכך להקטין את חבות המס שלהן, תתבטל; יוחל היטל מס מיוחד על מאגרי גז שיגדיל את הכנסות הממשלה מרמה של 35% כיום לרמה של 52%–62% בעתיד; נקבע שיעור פחת מואץ על הוצאות ההפקה; יבוטל הקיזוז בין הוצאות החיפוש של מאגרים שונים, כך שלא ניתן יהיה להחיל הפסדים על מאגר רווחי שבבעלות אותה חברה; יוטל מיסוי מיוחד על השותף הכללי, הגוף שמנהל מטעם שותפויות הגז את פעולות ההפקה; יוטל היטל מס חדש, שנקבע על פי שיטת R פקטור, כלומר קביעת יחס בין ההכנסות הצבורות להוצאות הצבורות. כאשר ההכנסות עולות פי 1.5 על ההוצאות נכנס תשלום ההיטל, שיעלה בהדרגה ויתואם עם רווחי הגופים; ההיטל ינוע בין 20% ל־50% על רווחי היתר, כאשר מאגר שיפותח עד ינואר 2014 יזכה לתמריץ בדמות החלת המס על רווחי היתר רק מתשואה של 200% ומעלה.

הוראות אלו יזכו לתקופת מעבר חוק של 48 חודשים, אז ינוע גובה המס בין 43 ל־59%. פרט לכך, המדינה תכיר בהוצאות החיפוש נטו בתום שנת המס שבה החלה ההפקה המסחרית ביחס לסכום הגבוה מבין שתי חלופות: או רף של 370 מיליון שקל, או 15% מהסכום הכולל של הוצאות החיפוש בתקופת הקמת המאגר.

התחמקות מהגשת הדו"ח - שנתיים מאסר

אחד הפרטים המעניינים בהצעת החוק הוא חובת הדיווח המוקדם בנוגע לרכיבי היטל הגז שבעל חזקת קידוח רוצה להחיל עליו מבחינת שומת ההיטל. הדו"ח יוגש למס ההכנסה לפני כל שנת מס, ושם תקבע החברה אם היא רוצה לעבוד מול המדינה במטבע שקלי או דולרי. אם לא הוגש הדו"ח, פקיד השומה רשאי להחליט לבד מה יהיה גובה המס, עד לגובה היטל מס אוטומטי של 230%. עוד נקבע כי פקיד המס רשאי לדרוש מקדמות תשלום בגין הפקה עתידית, ומי שינסה להתחמק מהגשת הדו"ח יהיה חשוף לשנתיים מאסר ולקנס כספי של עד 100 אלף שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות