אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קדאפי הבן: לוב אינה מצרים, נילחם עד הסוף צילום: בלומברג

קדאפי הבן: לוב אינה מצרים, נילחם עד הסוף

בזמן עוד עימותים בטריפולי, התייצב בנו של מועמר קדאפי מול המצלמות והבטיח רפורמות, לצד מלחמה נחושה נגד מה שתיאר כמזימה לפצל את לוב לכמה מדינות איסלאמיות. הוא הודה בטעויות, אך הכחיש את הטענות על מאות קורבנות והתעקש: אבי לא עזב. במקביל הודיע ארגון זכויות אדם: לפחות 233 נהרגו

21.02.2011, 08:16 | רועי נחמיאס, ynet

לראשונה מאז שהחלו המהומות בלוב, התייצב הלילה (יום ב') בנו של השליט מועמר קדאפי מול המצלמות בניסיון להרגיע את הרוחות. סייף אל-איסלאם קדאפי הבטיח לקדם רפורמות, הודה כי הצבא והמשטרה עשו טעויות בדיכוי ההפגנות נגד השלטון, אך הכחיש את הדיווחים על מאות הרוגים במהומות והבטיח "להילחם עד הדקה האחרונה, עד הכדור האחרון" במפגינים.

קדאפי הבן הזהיר מפני מזימה לפצל את לוב לכמה מדינות איסלאמיות קטנות, וטען כי ארגונים פוליטיים ואיסלאמיים, יחד עם איגודים מקצועיים, אחראים לאלימות ברחובות. הוא גם סיפר כי הצבא הפסיד הרבה ציוד - כולל טנקים - לאזרחים ו"בריונים", והודה שמפגינים הצליחו להשתלט על בסיסים צבאיים.

בנו של השליט הלובי הודיע כי המשטר יקדם רפורמות בימים הקרובים, במסגרת מה שכינה "יוזמה לאומית היסטורית". הוא הבהיר כי המשטר מוכן להסיר כמה מהמגבלות על האזרחים ולפתוח בדיונים בנוגע לחוקה. הוא הציע גם לשנות כמה חוקים, כולל אלה הנוגעים לתקשורת.

קדאפי הבן דחה את השמועות על כך שאביו עזב את המדינה, וטען כי הוא עדיין "מוביל את המערכה" בגיבוי הצבא. לדבריו, "רבבות נמצאים בדרכם לבירה טריפולי כדי להגן על מועמר קדאפי".

הוא ביקש להבהיר כי דין מובארק ובן-עלי לא יהיה דין קדאפי. "לוב אינה מצרים או תוניסיה, היא שונה. חלוקת לוב בחזרה לשלושה מחוזות תחזיר אותה שבעים שנים לאחור, ואולי למלחמת אזרחים. אי אפשר לחלק בה את הנפט". הוא הוסיף כי אם תפרוץ מלחמת אזרחים, המדינה תתפרק בגלל אופייה השבטי. במצב כזה, לטענתו, האימפריאליזם יכבוש אותה כדי להשתלט על הנפט שלה.

עימותים בטריפולי ואל-ביידה: "קולות ירי ברחוב"

במקביל לנאום, המשיכו הפרות הסדר בבירה טריפולי. לפי הדיווחים, מפגינים השליכו אבנים לעבר שלטים שנושאים את דמותו של השליט קדאפי, והמשטרה פיזרה לעברם גז מדמיע בניסיון לפזר אותם. עד ראייה סיפר כי "המשטרה מפזרת גז מדמיע לכל עבר, זה נכנס אפילו לבתים". עד ראייה נוסף מסר: "יש קולות ירי ברחובות. זה מה שאני שומע, יריות ואנשים. אני לא יכול לצאת החוצה". רשת אל-ג'זירה דיווחה כי בעקבות הנאום פרצו מהומות גם באל-ביידה, שם נהרגו שני מפגינים מירי הצבא.

במקביל, החל מה שנראה כמו גל של עריקה מצד אנשי קדאפי, גם בקרב אנשי הביטחון וגם נציגים בחו"ל. השגריר בהודו אמר ל-BBC שהוא התפטר כמחאה על דיכוי המפגינים, וב"אל ג'זירה" דווח שדיפלומט לובי בסין התפטר על רקע דומה. מוקדם יותר פורסם על כך ששליח לוב לליגה הערבית נטש גם הוא את התפקיד.

ארגון Human Rights Watch פרסם הודעה ששוללת את טענותיו של קדאפי הבן על כך שמספר ההרוגים נופח. לפי ארגון זכויות האדם, בעימותים במדינה הצפון-אפריקנית נהרגו עד כה לפחות 233 בני אדם. מקורות בשני בתי חולים בעיר בנגזי, מוקד ההפגנות האלים ביותר, דיווחו לארגון כי אתמול נהרגו לפחות 60 בני אדם.

אתמול פתחו כוחות הביטחון באש לעבר משתתפים במסע לוויה של מפגינים שנהרגו בעיר בנגזי. עדי ראייה סיפרו כי כוחות הביטחון נוקטים יד קשה נגד המפגינים. אחד מהם טען: "הם טובחים בנו בירי מקלעים ממסוקים".

ארה"ב עוקבת בדאגה: כל האופציות על השולחן

במחלקת המדינה האמריקנית אמרו הלילה כי ארה"ב עוקבת בדאגה אחר הדיווחים על מאות הרוגים במהומות בלוב. הדובר פיליפ קראולי מסר כי וושינגטון הביעה בפני בכירים בלוב, ביניהם שר החוץ מוסא קוסא, את התנגדותה לשימוש באמצעי לחימה קטלניים נגד המפגינים.

גורם אמריקני רשמי אמר בעילום שם כי ארה"ב שוקלת את "כל הפעולות האפשריות" בתגובה לאלימות שנקטה טריפולי נגד המפגינים, וכי היא בוחנת את נאומו של קדאפי הבן כדי להבין אם אכן יש כוונה לכונן רפורמה משמעותית במדינה.

על רקע ההתפתחויות האחרונות באזור, שוחחה אמש מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון עם שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל-פייסל. בממשל האמריקני מקיימים קשר הדוק עם מנהיגים ערבים על רקע המהומות בלוב, בחריין ותימן, אשר מדירות שינה גם מעיני הסעודים.

קלינטון אמרה לעמיתה הסעודי כי ארה"ב קוראת לכוחות הביטחון של בחריין להפגין איפוק מול מפגינים לא אלימים, וציינה כי וושינגטון קיבלה בברכה את הדיאלוג באמירות. שר החוץ הסעודי סיפר לה כי המלך עבדאללה, שעזב את ריאד לפני כמה שבועות כדי לעבור ניתוח גב בניו-יורק, יחזור בקרוב הביתה.

 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות