אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוארך ב-7 ימים מעצרו של אחד העצורים המרכזיים בפרשת החשבוניות הפיקטיביות צילום: shutterstock

הוארך ב-7 ימים מעצרו של אחד העצורים המרכזיים בפרשת החשבוניות הפיקטיביות

נציגי המדינה והמשטרה טענו בבית המשפט כי לרוני ברנס חלק מרכזי בפרשה; סנגורו, רועי אטיאס: מרבית הדברים שמופיעים פה נחקרו בעבר והוחלט שלא להגיש כתבי אישום

21.02.2011, 18:23 | איתי הר אור
הוארך ב-7 ימים מעצרו של רוני ברנס, אחד מהעצורים המרכזיים בפרשת החשבוניות הפיקטיביות בהיקף של מיליארד שקל שנחשפה הבוקר. סנגורו של ברנס, עורך הדין רועי אטיאס ממשרד משה שרמן, טען כי אין כל הצדקה להאריך את מעצרו של ברנס ב-15 ימים כפי שביקשה המשטרה. נציגי המדינה שנכחו בדיון, ביניהם אנשי משטרה ואנשי מע"מ, טענו בדיון הארכת המעצר כי העצור ברנס הוא מעין "ראש הפירמידה": "כעומק מעורבותו כך מספר ימי המעצר המבוקשים".

בדיון התברר כי ברנס חשוד באיומים וסחיטת שני עסקים, אחד מהם נקרא טאצ'דאון, וכן עסק אחר. נציג המשטרה אף ציין כי לעצור מיוחסות עבירות נוספות, "האם הוא לא נחקר על מקרים לכאורה אחרים? אני אומר לך שהוא נחקר בעניין הזה לפני למעלה מחצי שנה. אז זה כבר לא חקירה ראשונה", אמר. "לא מעט, הרבה. ולכן הוא נחקר גם על עבירות מסוימות עליהן נחקר בעבר, והוא ימשיך להיחקר".

נציג המדינה טען כי מדובר בפרשה של הוצאה וקיזוז של חשבוניות מס פיקטיביות, זיוף של פנקסי חשבוניות, זיוף של המחאות, סחיטה באיומים, שימוש במסמכים מזוייפים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועוד. "מדובר בעשרות נחקרים, עשרות קלסרים, יש הרבה מאוד חומרים", אמר החוקר.

סנגורו של ברנס טען: "ברור שיש האדרה, הגזמה של פרשה. אני לא יודע אם זה על מנת לזכות בכותרות, אבל יש העצמה של משהו שאינו כך. מרבית הדברים שמופיעים פה נחקרו, והוחלט שלא להגיש כתבי אישום. לא נחקרו מעשי סחיטה אחרים. למה ביקשו לעצרו בעילה של חשש להימלטו אפילו שמדובר באדם שהוא אסיר? חבל לי שזה נעשה בצורה של שוק. מבקשים 15 כדי לקבל 7. הפרקטיקה הזו מיותרת".

אריה עזרן חשוד בסחיטה באיומים

בית המשפט האריך גם את מעצרו של אריה עזרן, החשוד גם הוא כמעורב מרכזי בפרשה. נציגי המדינה, פקד חזי זערור מהיחידה הארצית למלחמה בפשיעה הכלכלית, גלעד ברזני ממע"מ ואבי סרור ממס הכנסה טענו כי עזרן הוא אחד המעורבים המרכזיים בפרשה, כמי שהוציא חשבוניות מס פיקטיביות וקיזז חשבוניות מס פיקטיביות. המשטרה מייחסת לו עבירות של סחיטה באיומים, קשירת קשר לביצוע פשע, זיוף בנסיבות מחמירות, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ושיבוש הליכי משפט.

סנגורו של עזרן, עורך הדין אלי מויאל, טען בין היתר כי עזרן כבר נחקר בעבר על טענות המשטרה, כי בענייני המס מתנהלים הליכים משפטיים בית המשפט המחוזי בבאר שבע, וכי לגבי עבירות המס - מדובר בעבירות שמביאות למעצר בן 48 שעות ולא 15 יום כפי שביקשה המשטרה.

החוקר טען כי אין זה משנה שאין לעזרן תיק עוסק מורשה בשלטונות מע"מ, משום שלטענתו עזרן הפעיל וניהל חברות שהיו רשומות על אחרים, תוך שימוש בחברות אחרות וניצולן. השופט יובל גזית החליט להאריך את מעצרו ב-7 ימים.

בנוסף האריך בית המשפט את מעצרו של דוד שבת, המיוצג בידי עורך הדין אוהד חן. במהלך דיון הארכת מעצרו ציינה המשטרה כי עד כה נחקרו 30 אנשים, וכי שבת הוא אחד מארבעת החשודים המרכזיים. עו"ד חן טען כי מדובר בחשדות לגבי חברות שהיו בחזקת ובשליטתו של אדם אחר בשם מאיר אזולאי. "מרשי מסר שהוא עובד שכיר בהן. לומר שהלקוח שלי מעורב מרכזי בפרשיה זו היא בלתי אפשרית", אמר חן. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו ב-15 יום, אך השופט גזית האריך את מעצרו ב-4 ימים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות