אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעשייה בהצפה צילום: עמית שעל תום ברטוב

תעשייה בהצפה

מספר קרנות הנאמנות עולה מדי שנה, אך רוב הנכסים מתחלקים בין מעט קרנות גדולות מאוד להרבה קרנות קטנות

22.02.2011, 07:00 | צבי סטפק ורוני אפטר

תעשיית קרנות הנאמנות בישראל עברה לא מעט שינויים ורפורמות בשנים האחרונות, אך דבר אחד נשאר עקבי: מספר הקרנות גדל מדי שנה. המבחר הוא עצום, ואפילו על רקע מיזוגים לא מועטים בין מנהלים ובין קרנות ספציפיות ומשבר עולמי לפני כשנתיים, אין מה שעוצר את מנהלי הקרנות מלהוסיף עוד מוצרים חדשים בהתאם לטרנדים המתחלפים.

נכון לסוף ינואר 2011, פועלות בישראל כ־1,245 קרנות נאמנות המנהלות יחד כ־160.6 מיליארד שקל, ממוצע של כ־129 מיליון שקל לקרן. ממוצע זה כולל מעט קרנות גדולות מאוד, והרבה מאוד קרנות קטנות מאוד. החציון עומד על כ־46 מיליון שקל, כאשר כ־410 קרנות מנהלות פחות מ־20 מיליון שקל.

תופעה זו בולטת בקרנות המנייתיות, שלמרות הירידה החדה בפופולריות בשנים האחרונות, (כתוצאה ממעבר כספים לתעודות סל ועל רקע המשבר ששחק את כספי המשקיעים), כמות הקרנות בתחום נותרה כמעט זהה לזו שלפני המשבר. וכך נוצר עיוות מעניין: מתוך 150 קרנות המתמחות במניות בישראל, רק כ־30 מנהלות נכסים בהיקף של יותר מ־100 מיליון שקל. 55 קרנות, המהוות כ־40% מהקטגוריה, מנהלות פחות מ־20 מיליון שקל. בקרנות המתמחות במניות בחו"ל המצב מטריד עוד יותר: מתוך כ־100 קרנות, רק שמונה מנהלות מעל 100 מיליון שקל, ולא פחות מ־55 קרנות מנהלות פחות מ־20 מיליון שקל.

בצד השני של הסקאלה מצויות הכספיות, שהוקמו רק לפני שלוש שנים, אך מנהלות כיום כ־19.1 מיליארד שקל ב־45 קרנות בלבד, עם ממוצע של כ־425 מיליון שקל לקרן, הגבוה ביותר בכל תעשיית הקרנות.

תופעה מעניינת ניתן למצוא גם בקרנות האג"ח השונות, שרובן משתייכות לאחד משני הקצוות - קרנות עם נכסים מתחת ל־20 מיליון שקל או מעל ל־100 מיליון שקל. הדבר מצביע על היכרות מעמיקה ונאמנות גבוהה בקרנות אלו, שהן ברובן הוותיקות ביותר בתעשיית הקרנות, דבר המאפשר למשקיעים יכולת ניתוח טובה יותר גם ע"י מערכות הדירוג הבנקאיות והחיצוניות.

בגזרת המנהלים ישנה שונות גדולה, כך שנראה שחלק מהמנהלים "יעילים" יותר על הנייר, וחלקם - פחות. היעילה מבין מנהלי הקרנות, המנהלים יותר מחצי מילארד שקל, היא אי.בי.אי, שמנהלת 43 קרנות עם נכסים בהיקף של כ־12.1 מיליארד שקל - ממוצע של כ־280 מיליון שקל לקרן. אחריה, הראל־פיא עם 98 קרנות נאמנות עם ממוצע של כ־220 מיליון שקל לקרן.

השורה התחתונה: מבין מנהלי קרנות הנאמנות הבינוניות־גדולות, שמנהלות נכסים בהיקף של יותר מחצי מיליארד שקל, אי.בי.אי מחזיקה בתואר "המנהל היעיל ביותר". בית ההשקעות מנהל 43 קרנות, עם היקף נכסים כולל של כ־12 מיליארד שקל.

צבי סטפק הוא יו"ר ומנהל ההשקעות הראשי במיטב. רוני אפטר הוא מנהל קשרי יועצים בבית ההשקעות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות