אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשביל כוס חלב אורגני לא קונים פרה צילום: עמית שעל

בשביל כוס חלב אורגני לא קונים פרה

בשופרסל לא מוכנים להשאיר את תחום המזון האורגני בשליטת רבוע כחול, אך לא ברור אם רכישת אורגניק מרקט עתידה למצב אותה כמובילה בתחום

22.02.2011, 09:53 | גיל קליאן

בשופרסל מסמנים את תחום המזון האורגני והמזון הבריאותי כמנוע צמיחה חשוב, והם צודקים. מדובר בתחום שצומח בשיעורים דו־ספרתיים, וזאת על רקע צמיחה חד־ספרתית בתחום הקמעונאות, הנובעת בעיקר מצמיחת האוכלוסיה ולא מגידול בעוגה בה מתחלקות רשתות השיווק השונות.

יתרה מכך, התחום האורגני חשוב במיוחד לשופרסל כיוון שהמתחרה המרה רבוע כחול כבר הקדימה אותה עם רכישת עדן טבע מרקט – שאמנם עוד לא הביאה עדנה מבחינת תוצאות פיננסיות אך כן מעניקה יתרון בשוק חדש שדורש מומחיות וידע שלא קיימים ברשתות השיווק המסורתיות. השאלה הגדולה היא האם שופרסל צריכה לרכוש את אורגניק מרקט כדי להוביל בתחום האורגני.

כחלק מתוכניתה האסטרטגית לשנים הקרובות, שופרסל כבר הודיעה על פתיחת מתחמים של חנות בתוך חנות שינוהלו על ידי אנשי אורגניק מרקט, והיא מתכננת לפתוח כ־25 מתחמים כאלה בשנה הקרובה. זאת, אחרי פיילוט מוצלח שהראה כי המתחמים לא רק מייצרים מכירות בפני עצמם, אלא מעלים את מכירות הסניף כולו. בעצם, העלאת המכירות בסניף היא המטרה האמיתית של הרשתות בכניסה לתחום זה.

לצורך ניהול המתחמים, שופרסל צריכה את המומחיות והידע של אנשי אורגניק מרקט, ואכן, כחלק מהסכם הרכישה היא משמרת את הנהלת הרשת תמורת דמי ניהול של עד 3 מיליון שקל בשנה באמצעות העסקת מנכ"ל הרשת אלעד להב, ושלושה מנהלים נוספים לתקופה של חמש שנים.

הרכישה עצמה מעבירה לידי שופרסל את פעילותה הנוכחית של הרשת תמורת 31.3 מיליון שקל, הכוללת שמונה חנויות, בעיקר חנויות קטנות במרכזי ערים, קטנות מדי למודל חנות בתוך חנות. לא מן הנמנע כי שופרסל תהפוך בהדרגה את סניפי אורגניק מרקט לסניפי שופרסל אקספרס - אך האם בשביל זה קנו את הרשת?

בנוסף, אחרי שיעברו חמש השנים שנקבעו בחוזה עם מנהלי אורגניק מרקט יוכלו המנהלים לעזוב את שופרסל, ואולי אפילו להקים רשת מתחרה, כמו שכבר קרה לשופרסל במגזר החרדי עם יזמי רשת "אושר עד". אם שופרסל היתה שומרת על ההתקשרות המקורית עם אורגניק מרקט כמפעילה של מתחמים אורגניים, היה לה הכוח להחליף את אנשי אורגניק בכל עת באחת הרשתות המתחרות. חבל שבשופרסל בחרו לוותר כל כך מהר על המנוף הזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות