אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: לדבר על סקס בפייסבוק? מארק צריך לחשוב על זה צילום: shutterstock

דו"ח טכנולוגי: לדבר על סקס בפייסבוק? מארק צריך לחשוב על זה

הרשת החברתית סגרה עמוד של קבוצה שארגנה מפגשים בעלי אופי מיני, החברים בה זעמו - ועכשיו בפייסבוק בוחנים את המדיניות מחדש. וגם: אילו מסמכים שר ההגנה של ממשל בוש ניסה להסתיר מהגולשים?

22.02.2011, 13:15 | יוסי גורביץ

העבדים (והאדונים) מתקוממים נגד פייסבוק

דיווחנו כאן על מדיניות ה"איכס, סקס" של פייסבוק, שצנזרה תמונות מאוספים אמנותיים שהכילו שמץ עירום. עכשיו הצליחה הרשת החברתית להסתבך עוד קצת, וכתוצאה מכך - גם לשקול מחדש את מדיניות הצנזורה שלה.

יש עמוד בפייסבוק ששייך לקבוצת Collared, שמופעל על ידי אנשים שנהנים לקשור אחד את השני, לא שיש משהו לא בסדר בזה. חברי הקבוצה, מודעים מאוד לכללים הנוקשים של דיסניל... אה, סליחה, פייסבוק, הקפידו שלא לפרסם תמונות או טקסטים מיניים. הם פשוט השתמשו בעמוד כאמצעי לקבוע מפגשים. מה קורה במפגשים הללו כולם ידעו, אבל אף אחד לא תיאר את זה בפייסבוק.

בנוסף, חברי המועדון וידאו שהגדרות הפרטיות של העמוד מוגדרות כ"סודי". כלומר, היה מאד קשה להגיע אליו בטעות. זה המקום להזכיר שפייסבוק אולי רואה באופן שלילי פעילויות מיניות מכל סוג שהוא באתר שלה, או כל דבר שעשוי להזכיר לסבתא-רבא ויקטוריאנית מין, אבל אין לה שום בעיה להפעיל קבוצות של מכחישי שואה, כי להן כידוע יש זכות דיבור.

כל קווי ההגנה לא עזרו ל-Collared: יום אחד קמו חברי הקבוצה וגילו שהעמוד שלהם נמחק. הסיבה, לטענת מנהלי הקבוצה, היא שמועדון מתחרה ניסה לאסוף את החברים שלהם, והתלונן עליהם. במקום לשתוק ולעבור לסדר היום או לרשת חברתית פחות פוריטנית, הם השיבו מלחמה. התוצאה היתה, כאמור, מרשימה: פייסבוק לא רק החזירה את העמוד, אלא גם הודיעה על בחינה מחודשת של מדיניותה בנושא. האם השפיות והפתיחות יגיעו לממלכה של צוקרברג?

אפל מרגיזה את המפתחים

לא שזה חדש, אבל הפעם היא גרמה לא רק למו"לים לצאת נגדה, אלא גם לקהל שמודל התשלומים שלה פגע בו הכי הרבה עד כה: יצרני אפליקציות. אם נשתמש בדימוי מהאייטם הקודם, על מערכת היחסים הסאדו-מזוכיסטית בין אפל ובין המפתחים כבר נכתב לא מעט, אבל נראה שהפעם ההתעללות היתה מוגזמת.

Readability היא אפליקציה שמטרתה בחיים היא לסלק מעמוד רשת מסוים את כל הפרסומות, הפלאש, התמונות, ושאר הדברים שמפריעים לקרוא את הטקסט. מפתחיה נדהמו לגלות שאפל פסלה את היישום.

אפל חוגגת 10 מיליארד הורדות מהאפסטור. מה עושים מפתחים שאין להם אפשרות לשלם?, צילום מסך: apple.com אפל חוגגת 10 מיליארד הורדות מהאפסטור. מה עושים מפתחים שאין להם אפשרות לשלם? | צילום מסך: apple.com אפל חוגגת 10 מיליארד הורדות מהאפסטור. מה עושים מפתחים שאין להם אפשרות לשלם?, צילום מסך: apple.com

הסיבה, כמובן, היא שאפל כרגיל רוצה 30% מההכנסות מתוכן שלא היא יצרה. ברידאביליטי ציינו שהמודל שלהם מעביר 70% מההכנסות לכותבים ויוצרים, ושפשוט אין להם 30% לתת לאפל. במכתב הם מציינים בזעם שההכנסות ממכירות בתוך אפליקציות הן שבריר אחוז מסך ההכנסות של אפל (שרובן המכריע, נזכיר, מגיע ממכירת חומרה בינונית ולוגו מוצלח), ושהמדיניות הנוכחית של אפל מונעת מתאוות בצע.

לאפל, אגב, לא היתה שום בעיה לקחת את הקוד של רידאביליטי לפני שנה, ולהפוך אותו לחלק מהדפדפן שלה, ספארי. אז רידאביליטי הודיעה לאפל בעדינות לאיפה היא יכולה לדחוף את המדיניות שלה, ועכשיו היא משנה כיוון - אל עבר הרשת החופשית.

 

יש דברים שאנחנו יודעים שלא רוצים שתדעו

דונלד רמספלד, שר ההגנה לשעבר של ארה"ב, אמר במשפט מפורסם, לא קל לתרגום, ש"יש דברים ידועים שהם ידועים, אלו דברים שאנחנו יודעים שאנחנו יודעים; אנחנו יודעים, בנוסף, שיש דברים בלתי ידועים; כלומר, יש דברים שאנחנו יודעים שאנחנו לא יודעים. אבל יש, בנוסף, דברים בלתי ידועים שהם בלתי ידועים - הדברים שאנחנו לא יודעים שאנחנו לא יודעים".

פרשנים חגגו על המשפט, שבמבט ראשון נראה לא ברור אבל במבט שני - שרוב הפרשנים לא טרחו לנעוץ בו - נראה כמו הדבר החכם ביותר שרמספלד אמר אי פעם. טוב, נו, חוץ מאשר "אוי, לא התכוונתי לומר משהו שראוי לציטוט".

דיווחנו לפני כשבועים על השטיק החדש של רמספלד: בצמוד לספר החדש שלו - שנקרא בשם ההולם Known and Unknown - הוא העלה לרשת אלפי מסמכים מימיו בפנטגון, הוסיף להם מנוע חיפוש, והמריץ בקוראים לחפור בהם. הוא קרא לזה שקיפות.

אלא, כמובן, שהוא לא העלה את כל המסמכים הרלוונטים. בגוקר ביקשו בנימוס מהפנטגון לגלות להם אילו מסמכים ביקש רמספלד להעלות לאתר שלו, ואילו מסמכים הוא אכן הורשה לקחת ולפרסם. וראה זה פלא: חלק ניכר מהמסמכים שהועברו לרמספלד לא מצאו את דרכם לאתר. שר ההגנה של בוש, שיודע שאסור לו לנסוע אל מחוץ לארה"ב בשל חלקו בשערוריית העינויים של הממשל, נמנע מלחלוק עם הציבור לא מעט מידע.

רמספלד. מה הוא מסתיר?, צילום: בלומברג רמספלד. מה הוא מסתיר? | צילום: בלומברג רמספלד. מה הוא מסתיר?, צילום: בלומברג

אילו מסמכים רמספלד בחר שלא לפרסם? לפחות באלה מהם שנחשפו עד כה - המשך צפוי לבוא - אין חומרים מפלילים במיוחד. כלומר, לפחות לא בהשוואה לעובדה ששני ילדיו של חאלד שייח' מוחמד (המתכנן של פיגועי ה-11 בספטמבר) עדיין נעדרים וגורלם לא ידוע. השניים הוחזקו בידי האמריקאים, שאיימו על מוחמד שהם יענו אותם.

אבל המסמכים המוסתרים כן מכילים מידע שמעיד על קלות הדעת של רמספלד בכל מה שקשור לזכויות שבויים ועצירים וחוקי המלחמה, וכן מעידים על רשלנות יהירה בכל מה שקשור לפלישה לעיראק ולזוועות שבאו אחריה. כל מיני דברים שעשויים להכביד את עונשו אם יועמד לדין בינלאומי. לא שברור לי איך אפשר להכביד את עונשו של אדם שידע ואישר לאיים על אדם שיענו את ילדיו לעיניו, אבל בכל זאת.

רמספלד התפרסם כמי שממש מוצלח בטיוח על הפאשלות שלו, וכמי שיש לו נסיון רב בכך - הוא היה ראש המטה של הנשיא ג'ראלד פורד, וזה היה ממש מזמן - אבל הפעם התרגיל שלו קצת התפקשש. טוב, הפעם הוא היה צריך להתמודד עם הבלוגוספירה, שיש לה סטנדרטים אחרים של עקשנות.

רובוטי המוות יתאמו מטרות

המגמה המדאיגה ביותר בתחום הלחימה המודרנית היא הישענות על רובוטי תקיפה. לא בגלל שהם עושים יותר שגיאות - הנשק הטוב ביותר של האויב, אומרת האמרה הצבאית הוותיקה, היא אחד הסג"מים שלך עם מפה ומצפן. הבעיה האמיתית היא שהרובוטים הללו הופכים את המלחמה לקלה יותר לביצוע. הרבה יותר קל לשכנע אוכלוסיה להתעלם מהמלחמה השקטה והמלוכלכת שאתה מנהל, אם אין הרוגים בקרב החיילים. כשרובוט מתפוצץ, אף אח שכול זועם לא יקלל את קבריניטי המלחמה בשידור חי. 

עכשיו מנסים בפנטגון ללכת עוד שלב קדימה. הם רוצים שהרובוטים יתחילו לשוחח זה עם זה ולחלוק מידע. התרחיש הוא כזה: שני מל"טים סורקים שטח בחיפוש אחרי טרוריסט. הם מבחינים בו, אבל בשטח בנוי, שמקשה עליהם לעקוב אחריו ולתקוף אותו. הם מעבירים את המידע שבידיהם (טוב, נו, במאגרי המידע שלהם) לרכב רובוטי על הקרקע, שנע במהירות למקום האחרון שבו נראה החשוד, ומשדר מידע על הסביבה שבה הוא נע. בינתיים שני המל"טים ממשיכים לטוס מעל האזור. באיזשהו שלב תגיע פקודת ירי. כיום היא עדיין ניתנת על ידי מפעיל אנושי, אבל בעתיד סביר שהרובוטים יקבלו סמכות הרג משלהם.

במקרה הטוב ביותר, המהלך הזה יביא לעוד סטריליזציה של לחימה - כלומר, עוד פחות מודעות לסבל ולהרג שסופג הצד האזרחי. במקרה הרע יותר, המכונות יתחרפנו באמת. ההערכה היא שזה לא יקרה בקרוב.

קצרצרים

בכמה מדינות באירופה, כך מדווחים הרבה יותר קשה למצוא עכשיו מכשירי אייפד, עד כדי כך שהן אזלו בכמה מקומות. המשמעות, אומרים האצטגנינים, היא שאפל מתקרבת להוצאת האייפד 2 לשוק. מהלך כזה אכן צפוי, שכן אפל מיישנת את המכשירים שלה מדי שנה, והוא צפוי להביא לירידת ערך דרמטית של האייפד הקיים. אז לא קונים.

חברת האבטחה מקאפי מדווחת שיש פרצת אבטחה באייטיונז, ספציפית במערכת שאמורה למנוע מהלקוחות להעניק מתנה שחבריהם כבר מחזיקים בה. כל מה שצריך לעשות כדי להגיע לפרטי הרכישה שלך הוא להכנס לאייטיונז, לציין כמה שירים וסרטים, ואת כתובת המייל של מקבל המתנה. אם הוא רכש את השירים או הסרטים הללו, המערכת תעדכן את הנודניק ששאל אותה - בלי לדרוש ממנו שום פרט מזהה. הוא אפילו לא חייב להחזיק בחשבון אייטיונז.

ועוד קצת אפל לקינוח: חמישה עובדים של חברת Wintek פנו במכתב לסטיב ג'ובס, והתחננו בפניו שידבר עם החברה שלהם, שמייצרת צגי מגע עבור מכשירי אפל שונים, כדי שתפסיק להרעיל אותם בהקסאן. "מדובר ברוצח, רוצח בלתי נראה שפוגע בך", כתבו העובדים. הם ציינו שמאז שהחלה החברה שלהם להשתמש בהקסאן, הרווחים החודשיים הן של אפל והן של ווינטק זינקו בעשרות מיליוני דולרים. אפל הודתה לאחרונה ש-137 עובדים הורעלו במהלך ייצור הגרוטאות שלה, אך סירבה להתייחס למכתב והפנתה את הכתבים חזרה לווינטק. אפל: מעבידים אחרת.

דיווחנו אתמול על הקרב המתפתח בין הכנסיה ההומופיבית של פרד פלפס ובין אנונימוס, אחרי שהאחרונים שלחו מכתב איום ונענו בגיחוך. עכשיו מתעוררת מבוכה משעשעת בקרב אנונימוס: הם לא בטוחים  מי מהם, אם בכלל, כתב את המכתב הזה, אף על פי שהוא פורסם בפורום הרשמי שלהם. חלקם אומרים שהמכתב לא נשלח על דעתם. אחרים אומרים שזו בכלל מלכודת של הכנסייה, שחוגגת על כל הסיפור, וקוראים לא להצטרף למתקפה עליה, שעשויה להוביל לחשיפתם ותביעתם של כמה מן הטרוריסטים. קשה, קשה לנהל ארגון שכל אחד יכול להצטרף אליו ולדבר בשמו בלי שהוא יצטרך להוכיח את זהותו. נקנח בברכת הצלחה לשני הצדדים.  

שחקני ה-NFL, ליגת הפוטבול האמריקאית, עושים שימוש חדשני באמת בטוויטר: הם מדווחים על המו"מ בינם לבין הבוסים שלהם, בנסיון להוציא מהאחרונים עוד כמה מעות באמצעות הפעלת לחץ מצד מעריצים צווחנים. אזהרה: אלא אם אתם כוכבי ספורט ששווים כמה מיליונים ויש מאחוריכם עדר של גרופיות היסטריות, אל תנסו את השטיק הזה על הבוס שלכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות