אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האוצר מציע לרשויות המקומיות הוזלת המים ב־3% צילום: אלי יוסף

משרד האוצר מציע לרשויות המקומיות הוזלת המים ב־3%

ועדת ניסן הציעה לראשי השלטון המקומי לבטל את המע"מ על המים בתנאי שלא יפגעו בתאגידי המים. בשלטון המקומי מתנגדים לפשרה

23.02.2011, 07:04 | רויטל חובל

ועדת ניסן, בראשות הממונה על התקציבים במשרד האוצר אודי ניסן, הציעה אתמול (ג') לראשי השלטון המקומי את נוסחת הפשרה שלה למחלוקת בין האוצר לרשויות המקומיות בעניין תאגידי המים ותעריפי המים. על פי הנוסחה שהוצעה, באוצר מוכנים להתפשר על ארבעה נושאים, בתנאי שמרכז השלטון המקומי יסכים לא לפעול לשינוי חוק תאגידי המים והביוב. חוק זה מסדיר את הפרדת משק המים והביוב ממשק הכספים העירוני.

ארבעת הנושאים המוצעים לפשרה הם: ביטול המע"מ על המים שמשמעו הוזלת המים ב־3%; הסכמה לכך שראשי הערים יכהנו כראשי תאגידי המים ובכך יקנו לעצמם שליטה בתאגיד ובמשק המים העירוני; גמישות בכל מה שקשור להרכב הדירקטוריון, כך שגם ראש העיר יוכל למנות את אנשיו; והנחות בתעריפי המים לגינון הציבורי.

לפי שעה, בשלטון המקומי לא מוכנים לנוסחת הפשרה שהוצעה, שכן ההצעה אינה כוללת את שינוי מבנה תאגידי המים או ביטולם. בהודעת השלטון המקומי נמסר כי "הצעת האוצר באה למרות הסיכום של ראשי הערים עם ראש הממשלה, ובכך הבהירה הפקידות הלכה למעשה כי היא 'לא סופרת' את ראש הממשלה".

מבחינת האוצר, ועדת ניסן סיימה את תפקידה, ואם השלטון המקומי אינו מסכים לפשרה, באוצר מפנים אותו לשינויי חקיקה שיצטרכו לעמוד במבחן ועדת השרים לענייני חקיקה.

באוצר מבהירים כי לא מדובר בביטול מלא של המע"מ, אלא בחזרה למתכונת הקודמת של גביית המע"מ טרם הקמת התאגידים, שבה הצרכנים לא שילמו מע"מ אלא חברת מקורות. מהלך זה צפוי להביא להוזלת תעריף המים בשיעור של 3%, כאמור, ולא לפגוע במשק המים, שכן מדובר במס עקיף שהכנסותיו אינן מיועדות למשק המים. היקף הפחתת תעריפי המים לגינון אינו ידוע בשלב זה, שכן באוצר וברשות המים מנסים למצוא חלופה להפחתה שלא תפגע בעקרון העלות הריאלית של המים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות