אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה כשהולכים לישון רעבים לא קמים רעבים? צילום: shutterstock

למה כשהולכים לישון רעבים לא קמים רעבים?

ומי מחליט מתי אנחנו רעבים - הקיבה או הראש? בלדד משיב

24.02.2011, 10:08 | בלדד השוחי
למה כשהולכים לישון רעבים לא קמים רעבים?

רוני ר'

רוני היקרה מאוד,

רוב האנשים חושבים על התיאבון כעל מין מד דלק. כשהבטן ריקה אנחנו רעבים, כשהבטן מלאה אנחנו שבעים. אבל האמת, כרגיל, הרבה יותר מורכבת. תחושת ה"מלאות", כשהקיבה מכילה הרבה אוכל, היא חלק קטן מאד מהסיפור. הרעב לא נמצא בבטן, הוא נמצא בראש. בהתאם, הוא יכול להשתנות עם הזמן בלי שום קשר למה שקורה בקיבה. למעשה, רעב בדרך כלל מגיע בהתקפים. נקיפות רעב. רגע אחד את רעבה, ופתאום, אפילו בלי ללכת לישון, הנקיפה חולפת ואת בסדר - עד לנקיפה הבאה.

אנו חיים בחברת שפע ולכן קצת קשה לנו להבין את הצורך בכל הסיבוך הזה. עבורנו, בני העידן המודרני, מד דלק פשוט שהיה מראה לנו מתי אנחנו צריכים לאכול ומתי לא היה יכול להיות פתרון מושלם. עבורנו. אבל החיה הקרויה "אדם" התפתחה בתנאים אחרים לגמרי, עם אספקת מזון בלתי סדירה. לפעמים יש הרבה, לפעמים אין בכלל. תלוי במזג האוויר ועונות השנה, בשדות הציד, במזל ובעוד אלף גורמים. ככה הומצא השומן. זוכרת את יוסף במצרים? כדי להתמודד עם שבע שנות רעב, אוגרים אוכל בשנות השפע.

הרעב לא נמצא בבטן, הוא נמצא בראש, צילום: shutterstock הרעב לא נמצא בבטן, הוא נמצא בראש | צילום: shutterstock הרעב לא נמצא בבטן, הוא נמצא בראש, צילום: shutterstock

איך המח יכול לגרום לך לצבור מאגרי שומן לעתות מצוק? פשוט מאד. הוא מרמה את מד הדלק. הוא אומר לך שאת רעבה גם כשאת לא, ואז את אוכלת יותר מדי ומשמינה. ואז מגיעות השנים הרעות. אם תחושי רעב, תנסי להשיג אוכל. אבל אם אנחנו בדיוק בזמן מחסור יש סיכוי סביר שעצם הניסיון יגזול ממך יותר אנרגיה ממה שהאוכל שתשיגי ייתן לך. המח לא יכול להרשות לך להוציא אלף קלוריות ברדיפה אחרי סנאי שדוף שמכיל מאה קלוריות רק כי את משתגעת מרעב, אז הוא שוב מרמה. הוא אומר לך שאת שבעה, ובמקום לצאת לצוד את ממשיכה להתקיים ממאגרי השומן שלך עד לעונת השפע הבאה.

דבר דומה קורה בעתות משבר. אם את בדיוק נלחמת על חייך, אין מצב שתעזבי הכל ותלכי למצוא אוכל, ולכן בעתות מצוקה קיצונית הרעב פשוט נעלם. וכשחולים, לפעמים חשוב יותר לנוח ולתת לגוף להבריא מאשר לרוץ אחרי איזו ארנבת, ושוב, תחושת הרעב מתעמעמת. עייפות, כעס, מתח, עניין, אפילו דיכאון - כולם יכולים לשבש את תחושת הרעב. למה? כי הרעב נמצא בראש. במקרה שלנו, בחברת השפע, זה אפילו יותר גרוע. רוב מי שקורא את הטור הזה אפילו לא יודע מה זה להיות רעב באמת.

משאלתך מתברר שכאשר את הולכת לישון רעבה, את בדרך כלל לא נמצאת במצוקה אמיתית. זה רק המח שממליץ לך לאכול משהו, אבל זה לא דחוף. ואם את מתעלמת ממנו והולכת לישון, הוא מניח שאת עסוקה במשהו חשוב ומניח לך לנפשך. לפחות עד לנקיפה הבאה.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות