אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם עובדים ממצרים יפתרו את מצוקת התעסוקה במלונות אילת? צילום: יאיר שגיא

האם עובדים ממצרים יפתרו את מצוקת התעסוקה במלונות אילת?

מנכ"ל רשת קלאב הוטל ומ"מ נשיא התאחדות המלונות, רוני פיבקו, דן עם קונסול מצרים ברעיון להביא עובדים מצרים לעבודה במלונות אילת, כתחליף לעובדים הסודנים

23.02.2011, 16:37 | יסמין גיל

האם המצרים יסייעו לפתור את מצוקת התעסוקה במלונות אילת, ומנגד מלונות אילת יסייעו לפתור את מצוקת העבודה של המצרים? מנכ"ל רשת קלאב הוטל וממלא מקום נשיא התאחדות המלונות, רוני פיבקו, נפגש השבוע באילת עם קונסול מצרים בטאבה, וואליד אל שריף, והשניים דנו ברעיון להביא עובדים ממצרים לעבודה במלונות אילת. זאת, כתחליף לעובדים הסודנים.

"עובדים ישראלים לא מוכנים לבוא לעבוד במלונות, בטח לא באילת", אמר היום (ד') פיבקו בשיחה עם "כלכליסט", "למה? כי הם מרוויחים במסעדות בתל אביב טיפים בגובה של 60-50 שקל לשעה, והם לא יבואו לאילת בשביל 21 שקל לשעה. נוצרה בעיה אדירה באילת ובים המלח שפשוט אין עובדים: חדרנים, שוטפי כלים, אפילו קציני ביטחון".

בהתייחסו לעובדים הסודנים, אמר פיבקו: "גייסנו בעבר עובדים סודנים, חלק פליטים וחלק מהגרי עבודה. אלא שעל פי הוראה של בית המשפט נקבע כי ייבנו מחנות לפליטים הסודנים ואלו יוצאו בהמשך מהארץ. בנוסף, ראש עיריית אילת דורש בתוקף להוציאם מהעיר".

פיבקו: "זאת אגדה שבמלונות לא משלמים", צילום: יסמין גיל פיבקו: "זאת אגדה שבמלונות לא משלמים" | צילום: יסמין גיל פיבקו: "זאת אגדה שבמלונות לא משלמים", צילום: יסמין גיל

"בהתחלה רציתי להביא ירדנים לעבוד במלונות", ממשיך פיבקו, "ודיברתי עם ראש העירייה ועם גורמים שקשורים בשב"כ ולא הייתה בעיה להעסיק ירדנים. הסתבר שהם כבר עובדים באילת בבנייה, בחקלאות ובמכבסות. אבל עוד הסתבר שגם הם לא מתלהבים מעבודה במלונות. בנוסף, סוגרים את הגבול בשעה 20:00 ואז הם לא יכולים לחזור. ואז חשבתי על המצרים. זה עם שיודע לתת שירות ברמה גבוהה, ויש אבטלה מאוד גדולה במצרים. יש שם מינסטריון מיוחד שעוסק בתעסוקת המצרים מחוץ למדינה: יש 7.5 מיליון מצרים שעובדים מחוץ למצרים והמדינה מעודדת את זה. אנחנו צריכים במלונות אילת 2,000 עובדים. במצרים הם מרוויחים 150 דולר לחודש. אנחנו מחויבים על פי חוק לשלם שכר מינימום ועוד 20% לעובד זר, זאת אומרת כ-1,400 דולר, והם יוכלו לקבל חלק מהסכום".

"דיברתי בזמנו על הרעיון של הבאת הירדנים ולא הייתה בעיה", אומר פיבקו, "אני לא רואה בעיה גם עם המצרים. הם יגיעו באוטובוסים מהגבול, יחזרו בערב, וכולם יהיו מרוצים. גם המלונות, כי הם נותנים שירות בצורה בלתי רגילה. הם גם לא צריכים לדעת את השפה, כי ניקוי חדרים זה ללא מגע עם האורחים, וגם לא יצטרכו להלין אותם בארץ".

לפיבקו יש רעיון נוסף למציאת פתרון למצוקת העובדים במלונות אילת: "במשך שנים מגיעים לארץ יהודים דרך הסוכנות היהודית ועוסקים בחקלאות, כמו למשל בקטיף תפוזים. למה שחלקם, במקום לקטוף תפוזים, לא יעבדו במלונות?".

אולי הבעיה נובעת מכך שהמלונאים לא משלמים משכורות ראויות לעובדים?

"המשכורת הממוצעת בבתי מלון היא כמעט ממוצעת במשק", אומר פיבקו, "נכון שהיא מתחילה ממינימום, אבל העבודה היא בסופי שבוע, בשבתות, בחגים ובלילות - אלו שעות נוספות לכל דבר ועניין. המשכורת הממוצעת יכולה להגיע ל-79,000-7,000 שקל. זאת אגדה שבמלונות לא משלמים".

לדברי פיבקו, הפגישה עם הקונסול המצרי בנושא זה לא הייתה הראשונה, אולם על רקע המצב הפוליטי השורר כעת במצרים לא ברור האם תניב תוצאות: "אני לא יודע עד כמה מבחינה פוליטית זה יתקבל במצרים. עכשיו, עם המהומות במדינה, אני לא יודע מה יהיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות