אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - מנהלי ההסדרים הפנסיוניים לשריג: "חובה להנפיק אג"ח מיועדות גם לגמל" צילום: מיכאל קרמר

בלעדי ל"כלכליסט" - מנהלי ההסדרים הפנסיוניים לשריג: "חובה להנפיק אג"ח מיועדות גם לגמל"

המנהלים נועדו באחרונה עם הממונה על אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון, ותקפו את כוונת האוצר להוריד את דמי הניהול בביטוחי המנהלים

24.02.2011, 07:22 | רחלי בינדמן

פורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים בראשותו של מנחם קלי נפגש באחרונה עם המפקח על אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון, פרופ' עודד שריג, כדי לדון ברפורמה בשוק הפנסיוני שמגבש האגף. נציגי הפורום התריעו בפני שריג כי הרפורמה סותרת רפורמות קודמות ועלולה לפגוע בעובדים, בתחרות ובמגוון מוצרי החיסכון הפנסיוניים.

הפורום התייחס בדיון לרצונו של משרד האוצר להוריד את דמי הניהול, וטען כי הדבר מתנגש עם צעדים אחרים שמוביל האוצר אשר יגרמו דווקא להגדלת דמי הניהול - כגון הקמת מסלקה פנסיונית שעלותה תגולגל ללקוח. "הפחתת דמי הניהול הצפויה בביטוחי המנהלים והאחדתם עם אלו שבקופות הגמל יפגעו בעיקר בסוכני הביטוח הקטנים, מה שיגרום להיעלמות חלק לא קטן מהם", טענו מנהלי ההסדרים.

חברי הפורום העלו טענה נוספת שלפיה לא ייתכן להוריד את דמי הניהול באפיק כמו ביטוח מנהלים, מאחר שמדובר במוצר המבטיח קצבה קבועה גם עם התארכות תוחלת החיים. "הפחתת שיעור דמי הניהול עלולה לגרום להפסקת המכירה של ביטוחי המנהלים", הזהירו חברי הפורום את שריג.

מנהלי ההסדרים סבורים כי אף שהאוצר מתכוון להשוות בין דמי הניהול של מוצרי הפנסיה השונים, לא מדובר בשוויון כיוון שקרנות הפנסיה החדשות הן היחידות הנהנות מאג"ח מיועדות בשיעור של 30% מהיקף החיסכון. "כדי להשוות בין המוצרים הפנסיוניים, חובה להעמיד אג"ח מיועדות גם לאפיקי החיסכון האחרים, דהיינו גם לביטוחי מנהלים ולקופות גמל. העדפת קרנות הפנסיה לעניין תנאי ההשקעה נבעה מהיותן אפיק לקצבה. ואולם כיום, כל אפיקי החיסכון הפנסיוני הנם לקצבה ולכן אין לגרום להטיה לאפיק הפנסיה".

עוד טענו מנהלי ההסדרים כי אם מבצעים איחוד בדמי הניהול הוא צריך לחול לא רק על ביטוחי המנהלים והגמל אלא גם על הפנסיה - שהרפורמה כלל אינה מתייחסת אליה. מנהלי ההסדרים גם דחו את הנחת האוצר שלפיה המעסיקים אינם דואגים לרווחת עובדיהם בהיבט הפנסיוני, לנוכח קיומם של ניגודי עניינים בין מעסיק לעובד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות